R7 5800H ThrottleStop ayarları nasıl olmalı?

merteknn

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Çankaya,Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo IdeaPad Gaming 3 | Ryzen 7 5800H | RTX 3050 85 Watt | 16 GB 3200 Mhz RAM | WD SN530,SN570 1.5 TB SSD | 120 IPS PANEL.
Meslek
Öğrenci
RAM
Samsung 2x8 3200 Mhz
Merhaba arkadaşlar şu anki laptopumda Ryzen 7 5800H var ama bu işlemci çok fazla ısınıyor oyunlarda. 92-85 derecelerde geziyor. İnsanlar ThrottleStop, Afterburner ve Ryzen Controller tarzı uygulamalarda bilgisayarının işlemcisine özel konfigürasyonlar yapıyorlar. Ben de yapmak istiyorum. AMD bu işlemcinin maksimum çalışabilirlik sıcaklığını 105 derece olarak belirlemiş bundan dolayı ısınmasında sıkıntı yok diyebilirsiniz ama ben yine de oyunlarda güzel sıcaklık değerleri ve güzel bir performans almak istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

1644435453969.png

1644435562299.png

Forza Horizon 5 indiriyorum şu an fişe takılı değil bilgisayar. Şu anki sıcaklıklar( 1 tane de Brave sekmesi açık.):

1644435628811.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla AMD işlemcilerde throttle stop çalışmamakta.

@erengore AMD işlemcilerin ThrottleStop desteği olmadığını söylemişti.

ThrottleStop yerine AMD APU Tuning Utility kullanabilirsiniz. Sıcaklık limiti belirleyerek sıcaklığı düşürüp stock haline yakın performans alınıyor. Öntanımlı ayarı mevcut her işlemci için. Manuel ayar bilgi sahibi değilseniz pek önermem.

En kolayı ise Turbo Boost kapatmak. 3.1GHz gayet yeterli oluyor. Herhangi bir kayıp yaşamıyorum. Sıcaklık en fazla 75-80 aralığında geziyor.

Dosya Ekleri

• AATU_5800H.png
    AATU_5800H.png
    289,8 KB · Görüntüleme: 115
  • 5800H preset.png
    5800H preset.png
    206,8 KB · Görüntüleme: 120
Biraz geç olacak ama aynı konuyu aratanlar için örnek olacak bir görsel paylaşıyorum. Stok halde 10k küsur puan alıyorken Ryzen Controller ile yaptığım ayarlar sayesinde 11k küsur puan ve stabil 90-95 derece sıcaklık alıyorum. Stok halde 101 dereceyi gördükten sonra hızla 85e düşüyordu. Aynı şekilde oyunlarda da drop girmesine sebep oluyordu. Öneririm, biraz kurcalayarak daha iyisini de yapabilirsin.

RYZEN AYAR1 95DERECE 11300K.png

Ryzen Controllerde gozukmeyen en usteki ayar 95derece de ayarlı.

Biraz geç olacak ama aynı konuyu aratanlar için örnek olacak bir görsel paylaşıyorum. Stok halde 10k küsur puan alıyorken Ryzen Controller ile yaptığım ayarlar sayesinde 11k küsur puan ve stabil 90-95 derece sıcaklık alıyorum. Stok halde 101 dereceyi gördükten sonra hızla 85e düşüyordu. Aynı şekilde oyunlarda da drop girmesine sebep oluyordu. Öneririm, biraz kurcalayarak daha iyisini de yapabilirsin.

Eki Görüntüle 1432593

Mrb hocam; CPU TDP W değeri 70 watt anlamında mı?

Eki Görüntüle 1432593

Ryzen Controller artik o kadar iyi calismamakta, Amd Apu Tuning Utility'i oneririm. Programi indirdikten sonra ayarlamaniz gereken pek bir sey yok, direkt olarak hazir secenekleri var zaten.

Geri
Yukarı