R7 5800X 5700 XT sisteme macOS Ventura nasıl kurulur?

semihcetinbas0

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba.
Masaüstü bir bilgisayarım var ve macOS Ventura kurmak istiyorum fakat bir türlü beceremiyorum. Donanım bilgilerim ektedir, sanırım EFI kaynaklı kuramıyorum, doğru bir EFI bulsam kurulacak gibi. Yardımcı olabilecek var mı?

Kasa özellikleri:
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-A Gaming.
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X.
RAM: Silicon Power xpower turbine RGB 32 GB (4x8) 3200 MHz DDR4 CL16.
Disk: Samsung 980 Pro nvme™️ M.2 SSD 1 TB PCI-e 4.0.
Ekran kartı: Gigabyte AMD 5700 XT.
Kasa: Performax warmech beyaz temperli cam RGB.
PSU: Cougar cgr-GS-750 gx-s 750W 80 + Gold.

Monitörler:
3X monitör: Casper Excalibur m. E238FHD-G 23.8" 200Hz 1ms.

Ekipmanlar:
Kulaklık: ASUS ROG STRIX GO 2.4GHz Type-C BT 7.1 Surround kablosuz.
Mouse: ASUS ROG Pugio II kablosuz RGB optik.
Klavye: ASUS RA05 TUF Gaming K3 d/rd red Switch kablolu RGB mekanik.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aşağıdaki makaleden Ventura imajını ve EFI klasörünü indirin, imajı BalenaEtcher ile USB'ye yazdırın, işlem bitince indirdiğiniz EFI'yi ZIP'ten çıkarıp USB'nin EFI bölümüne atın, EFI\OC\Configler\Desktop Configleri\AMD'ye girip Ryzen 8 çekirdek adını içeren config dosyasını EFI\OC içine atın ve adını config.plist olarak değiştirin. Daha sonra config dosyanızı bir metin düzenleyici ile açıp Ctrl+F kombinasyonu ile boot-args araması yapın, NVRAM>7C.... altında görmüş olacağınız boot-args'ın altındaki satırda bulunan argümanlara agdpmod=pikera ekleyin ve dosyayı kaydedin.
1673470602551.png

Sonra dualboot kuracaksanız disk yönetiminden diskinizden bir bölüm ayırın ve herhangi bir formata biçimlendirin, kurulumda disk izlencesinden o bölümü APFS olarak biçimlendirip kuracaksınız. Kuruluma geçmeden önce makaledeki BIOS ayarlarını yapın ve kuruluma geçip kurmayı deneyin.

Aşağıdaki makaleden Ventura imajını ve EFI klasörünü indirin, imajı BalenaEtcher ile USB'ye yazdırın, işlem bitince indirdiğiniz EFI'yi ZIP'ten çıkarıp USB'nin EFI bölümüne atın, EFI\OC\Configler\Desktop Configleri\AMD'ye girip Ryzen 8 çekirdek adını içeren config dosyasını EFI\OC içine atın ve adını config.plist olarak değiştirin. Daha sonra config dosyanızı bir metin düzenleyici ile açıp Ctrl+F kombinasyonu ile boot-args araması yapın, NVRAM>7C.... altında görmüş olacağınız boot-args'ın altındaki satırda bulunan argümanlara agdpmod=pikera ekleyin ve dosyayı kaydedin.
Eki Görüntüle 1630172
Sonra dualboot kuracaksanız disk yönetiminden diskinizden bir bölüm ayırın ve herhangi bir formata biçimlendirin, kurulumda disk izlencesinden o bölümü APFS olarak biçimlendirip kuracaksınız. Kuruluma geçmeden önce makaledeki BIOS ayarlarını yapın ve kuruluma geçip kurmayı deneyin.

Şimdi deniyorum aslında bunları yaptım fakat şu dediğiniz CTRL+F ile onları eklemedim şimdi hallediyorum.

İnstall ventures mac os dedikten sonra Yazılar geliyor ve reset atıyor.

@e.n.e.s

1673474423307.png

Son düzenleme:
BIOS ayarlarının eksiksiz olduğundan emin olun hocam, yine olmazsa eklediğiniz argümanı çıkarıp deneyebilirsiniz. O da olmazsa aşağıdaki EFI ile kendi EFI'nizi değiştirip deneyin.

@e.n.e.s Yardımlarınız için çok teşekkür ederim şimdi de burda kalıyor. Ben bu işi çözemeyeceğim sanırım hevesim kursağımda kaldı ya.

Dosya Ekleri

• C209A281-1D4F-4599-B6BF-08108C637A73.jpeg
    C209A281-1D4F-4599-B6BF-08108C637A73.jpeg
    300,3 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı