Çözüldü R7 5800X 91 derece normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

balky

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Selamlar herkese. BF4 oynarken şu sıcaklık değerleri normal mi acaba? İşlemci 90 derece biraz fazla gibi geldi bana ama bilemedim.

BF4.jpg

Çözüm
İşlemci 91 derecede iken sıvı soğutmanın devir hızı nasıl oluyor? Fazla sesli çalışıyor mu? Çünkü bu sıcaklıklarda sıvı soğutman son RPM devirlerine çıkması gerekiyor. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi yazılım kurulu değilse sıvı soğutma düşük devirde çalışıyor olabilir veya stabil çalışmıyor olabilir. Sıvı soğutmanın ayarlarını Armory Crate yazılımı ile yapabilirsin. Kasanın fanlarının da daha stabil çalışması için Armory Create içerisinden Araçlar -> Yardımcı Program -> AI Suite 3 programına tik atarak indirme ve yükleme butonu ile kurarak yapabilirsiniz. Daha sonra bilgisayarınıza reset attıktan sonra AI Suite 3 yazılımını açıp Fan Xpert 4 sekmesine giderek sol alt kısımda Fan Tuning tuşu var ona tıklayarak senkronizasyon yapmanız gerekiyor bu işlem sırasında fanlarız durup tekrar çalışabilir endişe etmeyin senkronizasyon yaptığı için normal. Bu işlem bittikten sonra istediğin profilden fanın çalışma RPM modelini seçebilirsin ben standard olanı kullanıyorum bu yüzden benim fanlarım oldukça sessiz çalışıyor eğer sistem yük altına binerse fanların hızı artıyor. Gelelim sıvı soğutmaya onun da profil ayarları olması gerekiyor yani bende Asus ROG RYUO sıvı soğutma kullanıyorum aynı marka olduğu için sende de aynı ayarların olduğunu varsayıyorum. Armory Crate yazılımında Cihaz sekmesinde kullandığın bütün Asus cihazları listelenir oradan sıvı soğutmanı seçerek onun ayarlarına erişebilirsin. Fan kontrolü kısmından önceden hazırlanmış profillerden birisini seçebilirsin. Bu işlemleri yaptıktan sonra işlemcinin sıcaklığını 75 derecelere düşmesi gerekiyor ayrıca son bir kozumuz daha var :) Undervolt işlemi yaparak 10 derece daha sıcaklık düşüşü sağlayarak işlemcini 60 - 65 derece gibi serin değerlerde kullanabilirsin. Bende de R7 5800X senin gibi yüksek ısılar almıyordum ama yine de 75 80 dereceleri görüyordu işlemcim undervolt yaparak işlemciyi rahatlattım :) Geri dönüşünü bekliyorum duruma göre undervolt da yapabiliriz.

Gerekli olan yazılımlar:
Armory Crate: ROG - Republic of Gamers|USA | The Choice of Champions

AI Suite 3 yazılımını Armory Crate içerisinden indiriliyor zaten.
Cihazlarının firmware güncellemelerini de bu yazılım içerisinden yapabilirsin.
Hazır sistem aldım diyor adam.
Hocam şimdi bir şey demek istemem ama su soğutma dediğine göre kurulumda dalgınlığa gelmiş veya bilmiyor olabilir, tabi ki suçlamıyorum.

İşlemci sıvı soğutmasını montajlanmamış göndermişlerse neden olmasın, sticker terimi biraz olmadı, gerçi ne denir unuttum.

Bende öyle biliyorum fakat başka açıklama bulamadım, belki kargo sırasında oynamış, sızıntı yapmış olabilir diye düşünmeye başladım.
Macundan olucağını zannetmiyorum, şahsen dediğiniz gibi hazır sistem takılı gönderdiği için macunu düzgün sürmüşlerdir diye düşünüyorum.
Ayrıca arkadaş sıvı soğutma kullanıyor, en kötü macunla bile çok kötü değerler.
Ayrıca arkadaş sıvı soğutma kullanıyor, en kötü macunla bile çok kötü değerler.
Bu işlemcide stok fan yok kardeşim bilmiyorsan yazma.
Böyle sıcaklıklar anca GamePower'ın hava soğutmalarında veya stok soğutmada görülür, arkadaş belki eski işlemcisinin soğutmasını kullanmıştır, neden duyar kasıyorsunuz? Arkadaş zaten sıvı soğutma kullandığını söyledi.

Sıvı soğutmanız hangi marka ve model? Buna göre sorularıma şekil vereceğim için öncelikle bunu öğrenmek istedim.

Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmeliyim ki bilgisayar konusunda sizler kadar tecrübeli ve bilgili değilim. Zaten öyle olsam buradan soru sormazdım herhâlde değil mi? Bu yüzden alaycı yorumlarınıza cevap vermiyorum. Herkes sizler kadar bilgili olmak zorunda değil bunu unutmayın. Eve gidince işlemciyi ve üzerindeki su soğutmalı aparatı sokup size fotoğraf atacağım. Teşekkür ederim yapıcı cevap verem tüm arkadaşlara.
Sistemim tam olarak bu şekilde:
1 X GSKILL 32GB (2x16GB) Trident Z Neo RGB 3600MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
1 X ASUS TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI) 4600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 HDMI DP mATX Anakart
1 X SAMSUNG 1TB 980 PRO PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD (7000MB Okuma / 5000MB Yazma)
1 X ASUS TUF GAMING GT301 RGB Tempered Glass USB 3.2 Mid Tower Kasa
1 X ASUS TUF GAMING LC 240 RGB 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu
1 X AMD RYZEN 7 5800X 3.8GHz 32MB Önbellek 8 Çekirdek AM4 7nm İşlemci
1 X ASUS ROG STRIX 1000W 80+ Gold Full Modüler PSU
1 X ASUS Radeon RX 6700 XT TUF GAMING 12GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
Sıvı soğutmanız hangi marka ve model? Buna göre sorularıma şekil vereceğim için öncelikle bunu öğrenmek istedim.
Kasanızın hava akışı iyi. İşlemci Fanınızın modelini öğrenip atabilirseniz çok iyi olur. Büyük ihtimal macundan kaynaklı.

Sıvı soğutmasız olmaz o işlemci.
Boş yorum.
@BerkayZ87 hocam sizi buna benzer bir konuda görmüştüm yardımcı olur musunuz?
Kendim bu işlemciyi SE-207 hava soğutmayla kullanıyorum Prime 95 Small FFTs testinde bile maksimum 80 derece gördüm. Oyunlarda 55 derece kullanıyorum.
Kaliteli hava soğutma da iş görür diye düşünüyorum.
Evet, öyle.
İşlemcinin yanından çıkan fanı mı kullanıyorsunuz?
Stok soğutucu bulunmuyor bu işlemcide.

Bir montaj hatası olabileceğini düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı