R7 5800X direkt 90 derece oluyor

drakland1

Decapat
Arkadaşlar merhaba, 5800X işlemcim boşta 65-70 yükte direkt 90 derece oluyor. Soğutucu şu an stock ancak Arctic Freezer 34 Duo aldım. Bir iki güne gelir kurulumunu yaparım. Forumda gezdiğimde ppt, tdc, edc değerleri verilmiş undervolt için ancak benim değerlerim forumda verilen değerlerden daha düşük durumdayken bile direkt 90 derece oluyor.

İki sorum var;
Bu işlemciyi 2 gün böyle kullansam bir şey olur mu?
Bu değerleri daha aşağıya çekmemin mantığı var mı?

Not: Ryzen Master programından eco moduna aldım, eco moddaki hali bu.
Fotoğraf içerisinde BIOS'tan bir şeyi değiştirmem gerekiyorsa direkt yaparım, stock fan ile 50 derecede çalışmasını beklediğimden değil ancak Full 90 derece olması korkutuyor.

Dosya Ekleri

• işlemci.jpg
    işlemci.jpg
    237,7 KB · Görüntüleme: 23
Arkadaşlar merhaba, 5800X işlemcim boşta 65-70 yükte direkt 90 derece oluyor. Soğutucu şu an stock ancak Arctic Freezer 34 Duo aldım. Bir iki güne gelir kurulumunu yaparım. Forumda gezdiğimde ppt, tdc, edc değerleri verilmiş undervolt için ancak benim değerlerim forumda verilen değerlerden daha düşük durumdayken bile direkt 90 derece oluyor.

İki sorum var;

Fotoğraf içerisinde BIOS'tan bir şeyi değiştirmem gerekiyorsa direkt yaparım, stock fan ile 50 derecede çalışmasını beklediğimden değil ancak Full 90 derece olması korkutuyor.
Macun ne durumda?

Hocam undervolt yapmanıza gerek yok zaten 2 gün varmış kargonun gelmesine dişinizi sıkın bence.

İki sorum var;

Kasanız yerde durmasın. Hava aldığı yerlerin etrafı açık olsun. İç temizliğini ve kablo düzenini yapın. Macunu ve soğutucuyu kontrol edin. Vidalarını sonuna kadar sıktığınızdan emin olun. Bu vidayı sıkarken bir yerden sonra dönmez zorlamayın kırılmasın.

Hocam undervolt yapmanıza gerek yok zaten 2 gün varmış kargonun gelmesine dişinizi sıkın bence.
Bu şekilde kullanımının zararı nedir 2 gün içinde sizce? ya da var mıdır?

Kasanız yerde durmasın. Hava aldığı yerlerin etrafı açık olsun. İç temizliğini ve kablo düzenini yapın. Macunu ve soğutucuyu kontrol edin. Vidalarını sonuna kadar sıktığınızdan emin olun. Bu vidayı sıkarken bir yerden sonra dönmez zorlamayın kırılmasın.
Her şey yerli yerinde hocam kontrollerini sağladım, Hava akışları açık kasa masanın üzerinde duruyor.

Bu şekilde kullanımının zararı nedir 2 gün içinde sizce? Ya da var mıdır?

Her şey yerli yerinde hocam kontrollerini sağladım, Hava akışları açık kasa masanın üzerinde duruyor.

Hocam sistem zaten koruma amaçlı kapatması lazım 90 derece üstü görünce benim arkadaş 80 derecelerde kullanıyor hep bir sorun görmedi işlemcisi de sizinkine göre çok güçsüz ama garanti olsun diyorsanız 2 gün boyunca bilgisayarı açmayın.

Bu şekilde kullanımının zararı nedir 2 gün içinde sizce? Ya da var mıdır?

Hocam forumda bu konuyu açan çok insan var. Normalde de çok ısınan bir işlemci sanırsam. Kasanın ön camı varsa eğer onu açıp kullanır mısınız bir süre? Eğer yapabiliyorsanız, kasayı camı açık olarak yan yatırın. Anakart ve ekran kartı yukarı bakacak şekilde. Isınan hava yükselir hocam yeni soğutucunuz gelene kadar bunları yapabilirsiniz.

Teşekkürler arkadaşlar soğutucuyu bekleyelim, konu açık kalsın actic freezer 34 duo takıldıktan sonraki değerleri de buraya atacağım.

Arkadaşlar tekrardan merhaba, Freezer 34 Duo'yu taktım. Boşta 90 dereceden 50-60'lara yükte de 75 80'lere düştü. Ancak ben montajını ters yaptım galiba Arctic yazısı ters kaldı, zararı var mıdır ya da düzeltsem daha bir etkili olur mu soğutma bakımından yardımcı olur musunuz?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı