R7 5800X sabit 90 derece çalışması

Control1

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Haftalardır yaşadığım CPU sorununu artık çözemediğimiz için sizlerden de yardım almak istedim. Umarım bir bilen yol gösterebilir.

Öncelikle termal macun yeni değişti ve temizlik işlemi de yeni sağlandı. Windows 11 Pro orijinal lisans kullanıyorum (güncelleştirmeleri her zaman yapıyorum). Norton orijinal lisans kullanıyorum. Haricinde bilgisayar da bulunan her şeyde orijinal lisanslıdır.

Sistem bilgileri ise şu şekilde;

System ınformation.

------------------

Serial number:

Product name: B550M Pro.

OS: Microsoft Windows 11 Pro 64 Bit ver. 2009 (OS Build 22621.819)

BIOS version: 2.90

BIOS release date: 09/05/2022

CPU: AMD Ryzen 7 5800X 8-Core Processor

Memory: 16 GB @

- 8 GB DDR4-3000, unknown CMK16GX4M2D3000C16

- 8 GB DDR4-3000, unknown CMK16GX4M2D3000C16

Graphics: NVIDIA GeForce RTX 3080, 10240 MB.

VBIOS version: 94. 02.71. 40. 66.

Drive: HDD, ST2000DM008-2FR102, 1863,02 GB.

Drive: SSD, MSI M390 500GB, 465,76 GB.

Network: Realtek PCI-e GBE family Controller.

Power plan: Guıd: 381B4222-F694-41F0-9685-FF5BB260DF2e (dengeli)

MSI MAG CoreLiquid 240R - Sıvı Soğutucu
Power Supply - Msi mpg a850gf 80+

Şimdi sorunumu izah etmeye geçeyim;

Aşırı CPU kullanımı olmasa dahi bilgisayar günün çoğunda 90 derece de çalışıyor. Yük altında falan olmadan yalnızca Google Chrome sekmeleri açıkken dahi.

1-

Bilgisayarı açalı birkaç dakika olduğunda çalıştığı ısı derecesi şu şekilde;

Screenshot_3.png

2-

Oyuna girildiği birinci dakikasında ısı derecesi şu şekilde birkaç dakika daha dursam 90 derece sabitte kalacak yine. (ayrıca eskiye nazaran aşırı FPS düşüklüğü var normalde 144 FPS aldığım oyunda 20 FPS'lere kadar düşüyor);

Screenshot_9.png

2.1-

FPS düşüklüğü grafik ayarlarından ekran kartı seçili olmasına rağmen böyle yapıyor.

Screenshot_12.png

3-

BIOS'a giriş sağladığım da her zaman 90 derece de çalışıyor. ayrıca BIOS overlocking kısmından görüntülerde aldım burada bir yerde yanlışlarım da olabilir diye. Ayrıca son olarak BIOS girerken 90 derece ısı uyarısı ve her zaman olmasa da bazen sarı renkte ki uyarı ile karşılaşıyorum.

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg

7.jpeg

4-

güç planı seçimi ekranında "işlemci güç yönetimi" kısmında en yüksek işlemci durumu buraya kaç değer girersem sabit o değerde çalışıyor. 0 - 60 güç derecesi dersem sabit 60 çalışıyor yani.

Screenshot_2.png

5-

Son olarak normalde Görev Yöneticisi ekranında takip ederdim sürekli kalp ritmi gibi değerler vardı %3 - %100 / -6 - %100 gibi sürekli değerler sabit değildi ve bu şekilde değişiyordu. bu sorunu CMD'ye şu komutu yazdığım anda çözüldü.

Powercfg /setacvalueındex scheme_current sub_processor ıdledısable 000.

Powercfg /setactıve scheme_current.

Bahsedebilecekler aklıma gelenler bunlar, yardımlarınıza gerçekten ihtiyacım var, mevcut sorunları incelediğiniz de donanımsal bir arıza mı mevcut sizce, ya da şunu dene, şunu yap diyebileceğiniz kısımlar nelerdir? Ekipmanların tamamı yaklaşık 8-9 aylık. Garantiye gönderebilirim ama aktif işim içinde kullanmam nedeniyle göndermekten son derece kaçınıyorum.

Yardımlarınızı tekrar tekrar beklediğimi belirtmek isterim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Evet hocam V1 model bende ki gönderim sağladım, şuanda stok soğutucu taktım bilgisayar boşta önceye nazaran daha iyi çalışıyor ancak istediğim oyunlara girmiyor :) Mesela valorant girdi, girdiği andan çıkana kadar 90-91 derece sabitti, bilgisayar cayır cayır yanıyordu. Black Desert Online denedim, bu oyunu hiç açmadı :) Bozuk soğutucu ile en azından açıyordu. Korkum farklı bir yere de zarar gelmiş olması bakalım araştırmaya devam ediyorum. En iyi performans ayarları için.
Hocam Ryzen 7 5800X diğer 5000 serisi işlemcilere göre fazla ısınıyor. Sebebi çekirdeklerin yakın bir noktada toplanması mı neymiş. Yani işlemcinin kendisi de zaten ısınan bir işlemci. Bir de üstüne siz sorunlu bir sıvı soğutucu alınca talihsizlik yaşadınız. V2 ile birlikte umarım istediğiniz sıcaklıklara ulaşırsınız.

Geri
Yukarı