Çözüm R7 5800X RTX 4070 Ti sistem açılırken takılıyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Muhammed Akif

Hectopat
Yer
Hatay
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RAM: 16GB DDR4-3200 SO-DIMM
SSD veya HDD modeli: Samsung 990 PRO M.2 NVMe SSD (MZ-V9P2T0BW), 2 TB
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB
Anakart: ASUSTeK COMPUTER INC. G513IC PCI-Express 3.0
İşlemci: AMD Ryzen™ 7 4800H (8C/16T, 12MB Cache, 4.2 GHz)
RAM
16 GB (2x8GB) 3600 MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung 2TB 990 PRO NVMe2.0 SSD
Ekran kartı
NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti 12 GB
Anakart
ASUS ROG STRIX B550-XE Gaming Wi-Fi
İşlemci
AMD Ryzen 7 5800X 3.80ghz
Merhaba, bilgisayarı açmak için kasadan güç tuşuna bastığımda reboot bilgilerinden sonra işletim sisteminin yükleneceği sırada sistem takılıyor. Siyah ekranda bekliyorum ve asla işletim sisteminin logosu ve yüklenme animasyonu gelmiyor, sistem açılmıyor. 2-3 kez kapatıp açtığımda düzeliyor ve masaüstü geliyor.

Yakın bir zamanda ekran kartımı değiştirdim. RTX 3060 ekran kartı kullanırken böyle bir sorun yoktu, RTX 4070 Ti ekran kartına geçtikten sonra oldu. Yeni ekran kartını taktıktan sonra eski sürücülerin tamamını kaldırdım ve yerine yeni ekran kartının sürücülerini kurdum. Bilgisayar açıldıktan sonra sorunsuz kullanabiliyorum ancak açarken 2-3 kez kapatıp açmadan açamıyorum. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, teşekkürler.

Sorunun çözümü: Öncelikle sistemi güvenli modda başlattım ve DDU ile ekran kartı sürücülerini temizledim. Daha sonra sistemi kapattım ve bir süre bekledim. Ardından yeni ekran kartının sürücülerini tekrar kurdum ve şu anda bir sorun gözükmüyor. Sistem kapalı durumda Power tuşuna bastığımda bir sorun olmadan tek seferde açılıyor.

Dosya Ekleri

• rn_image_picker_lib_temp_33c6cc37-2f7d-4a80-b8b8-b4dad0c647c4.jpg
    rn_image_picker_lib_temp_33c6cc37-2f7d-4a80-b8b8-b4dad0c647c4.jpg
    76,1 KB · Görüntüleme: 30
  • rn_image_picker_lib_temp_e70aed6c-1886-418f-a615-2ccd949a48d2.jpg
    rn_image_picker_lib_temp_e70aed6c-1886-418f-a615-2ccd949a48d2.jpg
    199,5 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, sorun çözüldü arkadaşlar. Öncelikle sistemi güvenli modda başlattım ve DDU ile ekran kartı sürücülerini temizledim. Daha sonra sistemi kapattım ve bir süre bekledim. Ardından yeni ekran kartının sürücülerini tekrar kurdum ve şu anda bir sorun gözükmüyor. Sistem kapalı durumda Power tuşuna bastığımda bir sorun olmadan tek seferde açılıyor. Herkese yardımları için teşekkür ediyorum. 🙂
Merhaba, bilgisayarı açmak için kasadan güç tuşuna bastığımda reboot bilgilerinden sonra işletim sisteminin yükleneceği sırada sistem takılıyor. Siyah ekranda bekliyorum ve asla işletim sisteminin logosu ve yüklenme animasyonu gelmiyor, sistem açılmıyor. 2-3 kez kapatıp açtığımda düzeliyor ve masaüstü geliyor.

Yakın bir zamanda ekran kartımı değiştirdim. RTX 3060 ekran kartı kullanırken böyle bir sorun yoktu, RTX 4070 Ti ekran kartına geçtikten sonra oldu. Yeni ekran kartını taktıktan sonra eski sürücülerin tamamını kaldırdım ve yerine yeni ekran kartının sürücülerini kurdum. Bilgisayar açıldıktan sonra sorunsuz kullanabiliyorum ancak açarken 2-3 kez kapatıp açmadan açamıyorum. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, teşekkürler.

Sorunun çözümü: Öncelikle sistemi güvenli modda başlattım ve DDU ile ekran kartı sürücülerini temizledim. Daha sonra sistemi kapattım ve bir süre bekledim. Ardından yeni ekran kartının sürücülerini tekrar kurdum ve şu anda bir sorun gözükmüyor. Sistem kapalı durumda Power tuşuna bastığımda bir sorun olmadan tek seferde açılıyor.
Ekran kartını doğru bir şekilde takıp anakartın hiç bir parçasına zarar vermediğinize emin misiniz ?

Ekran kartını doğru bir şekilde takıp anakartın hiçbir parçasına zarar vermediğinize emin misiniz?

Evet, birkaç kez kontrol ettim. Doğru bir şekilde yerine oturmuş durumda.

Power supply yetersizdir.

Power Supply 700W takılı.

Power Supply nerede gördün de kararsız olduğuna karar verdin?

Katılıyorum, hem Power Supply yetersiz olsa Cyberpunk 2077 ve Hogwarts Legacy gibi oyunlarda tam yük altında ya sistem kapanır ya da ekran kartı arıza verirdi. Ama böyle bir durum olmuyor. 700W yeterli durumda bence.

En düşük 850W önerilen ekran kartına 700W takmışsın. @bblokeenin dediği gibi PSU sorunu büyük ihtimal.

İnternette tavsiye edilen minimum PSU gereksinimi 750W olarak yazıyor. Ayrıca ben Cyberpunk 2077, Hogwarts Legacy, RDR2, Assassin's Creed Valhalla vs. gibi oyunlarda 2K Ultra grafikler, RTX ve DLSS açık tam yük altında test ettim. Güç yetersiz olsaydı herhangi bir kapanma veya arıza vermesi gerekmiyor mu?

İnternette tavsiye edilen minimum PSU gereksinimi 750W olarak yazıyor. Ayrıca ben Cyberpunk 2077, Hogwarts Legacy, RDR2, Assassin's Creed Valhalla vs. gibi oyunlarda 2K Ultra grafikler, RTX ve DLSS açık tam yük altında test ettim. Güç yetersiz olsaydı herhangi bir kapanma veya arıza vermesi gerekmiyor mu?

Haklısın Türk sayfalardan bakma gafletine düştüm 850 yazıyordu hep 700imiş.

Merhaba, sorun çözüldü arkadaşlar. Öncelikle sistemi güvenli modda başlattım ve DDU ile ekran kartı sürücülerini temizledim. Daha sonra sistemi kapattım ve bir süre bekledim. Ardından yeni ekran kartının sürücülerini tekrar kurdum ve şu anda bir sorun gözükmüyor. Sistem kapalı durumda Power tuşuna bastığımda bir sorun olmadan tek seferde açılıyor. Herkese yardımları için teşekkür ediyorum. 🙂

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı