RTX 4070 Ti sistem donuyor

Merterten

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

2-3 hafta önce GameGaraj'dan özelleştirme yaparak arcade 9-a sistem aldım. Parçaların detayları:
  • Ekran kartı: ASUS TUF RTX4070 Ti OC.
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 7700X.
  • İşlemci soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 240R V2 240mm.
  • Anakart: MSI MPG B650 Carbon Wi-Fi DDR5.
  • RAM: G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32 GB (2x16 GB) DDR5-6000MHz CL30.
  • M.2 SSD: Samsung 980 Pro 1 TB 6900/5000 (Windows'un kurulu olduğu)
  • M.2 SSD: Crucial P3 1 TB 3500/3000 Mbps.
  • HDD: WD Blue 3, 5" 2TB 256MB 7200RPM.
  • PSU: Cooler Master MWE V2 1050W 80+ Gold.
  • Kasa: ASUS TUF Gaming GT501vc.
  • İşletim sistemi: Windows 10 Pro (lisanslı değil)

Bilgisayarı kullanmaya başladığım ilk gün Google tarayıcıda gezerken sistem dondu ve güç tuşundan kapatmaktan başka hiçbir şey yapamadım. Ondan öncesinde tüm driverları kurup, ekran kartını ve işlemciyi stres testine sokmuştum ve değerler olması gerektiği gibiydi. Sonrasında Warzone 2.0, Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda uzun süre vakit geçirdim ve herhangi bir FPS düşüşü, ısı sorunları veya performans eksikliği yoktu. Sonrasında sorunun Windows'dan kaynaklandığını düşünüp format atıp baştan kurdum. 2 gün geçtikten sonra yine sistem boştayken donma gerçekleşti. Sistem donduğunda fareyi ilk başta oynatabiliyordum ancak bir süre sonra fare de dondu ve sistem 3-4 dk sonra kendisini yeniden başlattı. GameGaraj'ı arayıp sorunu anlattığımda temiz ön yükleme yapıp driverları baştan kurmamı ve ekran kartı ile RAM'leri çıkartıp (RAM'leri silgi ile silip) tekrar takmamı söylediler. Bunların hepsini yaptığım halde sorunum devam etmekte. Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.

Not: Tüm driverlar ve BIOS günceldir.

Hocam bugün yine aynı sorunu yaşadım. Sanırım expo ile ilgili değil ve Windows olay günlüğünde whea 19 yoktu.

Expo kapalıyken de aynı sorunu yaşadım. Windows olay günlüğünün sslerini paylaşıyorum.

Hocam geçmiş olsun. Benim görüşüme göre kernel 41-63 bilgisayar camiasının kanser türlerinden birisidir. Adamın sinirlerini ufak ufak harap eder. Nereden çözüm bulduğunuza asla anlam veremezsiniz. Benim çöp TV'yi akıllı+ moda çevirmek için kullandığım eski 4770'li kasamda da vardı aynı sorun. Üzerinde çok fazla modlama yapıp delik deşik ettim diye sadece metal kasayı değiştirdim ve 41-63 kayboldu. Kasamı söküp tekrar topladım sorun düzeldi diyenler okuyacaksınız, Windows güç profilini dengeliye ya da dengeliden yüksek performansa çektim düzeldi diyenler okuyacaksınız. Sadece donanım değil yazılımda buna sebep oluyor. Daha dün aynen Alt Tab atınca 41-63 alan 7900XTX'li arkadaşımın bilgisayarını teste gittim. AMD'nin 23.2.1 ve 23.2.2'li driverları Cryengine'lı oyunlarda tam ekranda Alt Tab atınca 41-63 geliyor. 23.1.1'de bu sorun yok. 41-63 Windows'un kendi dilinde anlam veremediğim bir şekilde PC kapandı demek. Buna her şey sebep olabilir. Parça değiştirerek test edebileceğiniz başka DDR5 kasalar varsa bununla çözüm bulunabilir. Garantisi varsa da göndererek buna bir çözüm bulmaları istenebilir bilemiyorum çözüm sunabilirler mi?

Kernel Power 41. bu hata için iki önemli etkeni PSU ve GPU.

Yükteyken hiçbir sorun olmuyor. Sistemi saatlerce yükte tuttuğum oluyor daha bir kez bir sorunla karşılaşmadım. PSU'da sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Hocam geçmiş olsun. Benim görüşüme göre kernel 41-63 bilgisayar camiasının kanser türlerinden birisidir. Adamın sinirlerini ufak ufak harap eder. Nereden çözüm bulduğunuza asla anlam veremezsiniz. Benim çöp TV'yi akıllı+ moda çevirmek için kullandığım eski 4770'li kasamda da vardı aynı sorun. Üzerinde çok fazla modlama yapıp delik deşik ettim diye sadece metal kasayı değiştirdim ve 41-63 kayboldu. Kasamı söküp tekrar topladım sorun düzeldi diyenler okuyacaksınız, Windows güç profilini dengeliye ya da dengeliden yüksek performansa çektim düzeldi diyenler okuyacaksınız. Sadece donanım değil yazılımda buna sebep oluyor. Daha dün aynen Alt Tab atınca 41-63 alan 7900XTX'li arkadaşımın bilgisayarını teste gittim. AMD'nin 23.2.1 ve 23.2.2'li driverları Cryengine'lı oyunlarda tam ekranda Alt Tab atınca 41-63 geliyor. 23.1.1'de bu sorun yok. 41-63 Windows'un kendi dilinde anlam veremediğim bir şekilde PC kapandı demek. Buna her şey sebep olabilir. Parça değiştirerek test edebileceğiniz başka DDR5 kasalar varsa bununla çözüm bulunabilir. Garantisi varsa da göndererek buna bir çözüm bulmaları istenebilir bilemiyorum çözüm sunabilirler mi?

Hocam test edebileceğim DDR5 başka kasam yok maalesef. Sorun her iki günde bir meydana geliyor. Sistemi alalı zaten en fazla 1 ay olmuştur. Garantiye verince de en erken 20 gün diyorlar. Sistem boştayken bu sorunu yaşıyorum saatlerce oyunlarda sistemi yükte tuttuğum oluyor daha yükteyken hiç bu sorunla karşılamadım. Güç planını değiştirerek deneyeceğim.

Bende de benzer sıkıntı olmuştu. Bazen boşta donup reset atıyordu. Yeni PSU alıp çözdüm.

Geri
Yukarı