R7 5800X ve RTX 3060 Ti sistem ısınıyor ve donuyor

CRXLER

Picopat
Daha fazla  
Oyun oynamadığım zamanlarda bir şey yok ama oyuna girdiğimde kasanın içi ısınıyor bayağı. Rust oynuyorum, The Finals oynuyorum hikayeli oyunlar da oynuyorum hep aynı muhabbet. Donmalar da başladı hafiften. Rust RAM'den yiyormuş en fazla, onu öğrenince 32 GB RAM aldım. Bir de KC3000 2 TB SSD aldım.

Dün YouTube'da SSD ile ilgili bir video izlemiştim, işkillendim. Akşam eve gidince kontrol ettim söküp. SSD termal bandın içine etmiş. Daha öncesinde SSD soğutucu almıştım Akasa onu monteledim hemen.

Bu sistem için bu ısınma normal mi? Darboğaz mıdır? Neyi değiştirmek gerekiyor? Ryzen 9 5950X ile kendi ekran kartımı test ettim olumlu gibi duruyor onu mu almam lazım?

Sistemim:
Ryzen 7 5800X işlemci
MSI MAG B550 Tomahawk 5100OC anakart
MSI 3060 Ti Gaming X Trio ekran kartı
Kingston Fury Beast 3600 MHz 4x8 RAM
Kingston KC3000 2 TB SSD
Cooler Master 240'lık sıvı soğutma
Cool Master TD500 kasa 650 watt PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
R7 5800X 3060Ti ile darboğaz yapmaz. "Kasanın içi ısınıyor" eksik bir bilgi maalesef. İşlemci ve ekran kartı sıcaklıklarından dolayı takılmalar yaşıyor olabilirsiniz.

R7 5800x ve 3060 ti grafik kartı bazlı görevlerde yapmıyor sadece. İşlemci bazlı görevlerde yapıyor. Genel darboğaz %40 görünüyor hocam söylediğiniz bilginin doğruluğundan eminmisiniz ? Zaten işlemci ve ekran kartı bu derece ısınıyosa ve donmalar takılmalar oluyosa bi darboğaz vardır bence ama yinede siz bilirsiniz hocam. Ryzen 9 5950x le testine baktım darboğaz %24 e düşüyor. 7900x le %21 e düşüyor. Monitör 1080p

Hocam bunu eve gidince denicem.

Nereden baktınız o test sonuçlarına yahu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki 11 oyunun testinde hiçbirinde darboğaz yok. 3060 Ti efsane güçlü bir kart değil ki zaten. R5 5600 ile bile kullanılıyor günümüz sistemlerinde.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu videodaki 11 oyunun testinde hiçbirinde darboğaz yok. 3060 Ti efsane güçlü bir kart değil ki zaten. R5 5600 ile bile kullanılıyor günümüz sistemlerinde.
Resimler yardımcı olmuştur bence. Konuya ekran kartının gücüne göre yaklaşman ezberden konuştuğunu gösterir. 1080p diyoruz. 1080p nin kralı 3060 ti. Ryzen 7 5800x kullanıyorum diye 3080 ti alacak değilim. Uyumluluk zorunluluğu yok. Ryzen 9 7950x3D olsa bende 4090 kullanacağım diye bi kaidede yok. Ryzen 9 5950x de işlemcim %10 daha rahatlıyo, ekran kartımın kullanım kapasiteside aynı oranda artıyo. Youtube videosuyla anlatmışsında düşünceni bu videolar anlık çekiliyor. Yeni toplanan sistemde darboğaz aranmaz zaten. Uzun süreli kullanım için konuşuyoruz

Ayrıca bu video daki işlemci ryzen 7 5800x3D. Benim işlemcim 5800x. 3D modeli benimkinin çok üstünde bi model.

Geri
Yukarı