R7 5800X vs i7 10700K

WGuney

Centipat
AMD yönünde R7 5800X almayı düşünüyorum,
Ama oyun performansı daha iyi dedikleri için de i7 10700K tavsiye ediyorlar.

Anakartım eskidiği için daha güncel bir kart da alacağımdan kararsız kaldım.

O yüzden size soruyorum arkadaşlar ileriye dönük düşünürsek anakart konusunda AMD'ye mi yatırım yapayım yoksa Intel'e mi?
Ryzen: ASUS TUF B450-PRO AM4.
Intel: MSI b 560 m Pro-VDH 1200p.

Son düzenleyen: Moderatör:
İki model karşılaştırılmamalı bile. AMD çok daha iyi.

Yanlış bilgi
Bence de. Ayrıca anakart işlemci kombosunda AMD daha ucuz oluyor Intel'in anakartları biraz daha pahalı ayrıca 5800X ile soğutucu da geliyor tray vs almazsanız.
Ama anakartı B450 almayın B550 çipset almalısınız ileriye yatırım düşünüyorsanız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar Benim bir tanıdığımın 10 yıllık AMD sistemi var hala gayet düzgün bir şekilde çalışıyor bana kalırsa AMD daha uygun olur fakat o anakart tercihinde Ryzen'larda 5000 serisi işlemcilerin X570 ve B550 dışındaki çipsetli anakartlarda BIOS flashback ile BIOS güncellemesi yapmadan çalıştıramazsınız. O yüzden B550 anakart almak daha uygun olur. Aşağıdaki linkte uygun fiyata B550 çipsetli anakart var. Saygılarımla

5800X'i alabilecek bütçesi olan adam yanına sağlam bir soğutucu da almak ister, alır da.10700K gibi yanında soğutucu da gelmiyor diye biliyorum. En azından çekirdeklerinin neredeyse tamamının ağır yük altında kullanılacağı senaryolar açısından hiç kimse işlemcisinin söz konusu işlemci 5600X de olsa Wraith Stealth gibi bir soğutucuyla 85+ derece veya daha üst sıcaklıklarda yüksek ve rahatsız edici bir fan gürültüsüyle kullanmak istemez. Prism bile ucu ucuna kurtarıyor.

Son düzenleme:
5800X oyunlarda 10. nesil Intel'den bariz iyi. Ayrıca 5800X destekleyen B550 veya X570 anakart ile hem ekran kartı hem de SSD'de PCI Express 4.0 desteğine sahipsin.
10700K ise ekran kartı ve SSD'de PCI Express 3.0 desteğine sahip. Üstelik 5800X'e göre oyunlarda daha az FPS veriyor.
Bu yazdıklarım yorum olmayıp kesin ve karşılaştırılabilir bilgilerdir.
10700K oyunda 5800X'e göre daha iyi diyen kim ise bir daha ondan teknoloji konusunda tavsiye alma bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı