R7 5800x3D PC kapandı ve açılmıyor

dwightp

Hectopat
Daha fazla  
Oyun oynarken kasadan çat diye ses geldi ve PC kapandı. Kasadan hafif plastik yanık kokusu geldi. PSU patlamış mıdır?
Ya da diğer bileşenlerde sıkıntı var mıdır?
Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Anakartım MSI B550.
İşlemci R7 5800x3D.
GPU RX 6600 XT.
Kasam Thermaltake Versa T25.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçe çok önemli değilse. Yarın öbürgün ekran kartını da değişirseniz sıkıntı çıkartmaz.
Bu da biraz pahalı gibi şöyle max 2k civarı 600 650W c4 olmaan varsa okeyim.
Bir süre gpu değişmem zaten.

Şimdi şu psu yu sipariş vericem.
Sizce vermeli miyim sorun kesin olarak psu da mı başka parçalar da zarar görmüş müdür anlamamın yolları var mı ?

Psu içi böyle

Dosya Ekleri

• 5139654A-F0BF-4714-A6B7-CB79029B5550.jpeg
    5139654A-F0BF-4714-A6B7-CB79029B5550.jpeg
    206,2 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Bu da biraz pahalı gibi şöyle Max 2K civarı 600 650W C4 olmaan varsa okeyim.
Bir süre GPU değişmem zaten.

Şimdi şu PSU'yu sipariş vereceğim.
Sizce vermeli miyim sorun kesin olarak PSU da mı başka parçalar da zarar görmüş müdür anlamamın yolları var mı?

PSU içi böyle.

Alınabilir hocam.

Oyun oynarken kasadan çat diye ses geldi ve PC kapandı. Kasadan hafif plastik yanık kokusu geldi. PSU patlamış mıdır?
Ya da diğer bileşenlerde sıkıntı var mıdır?
Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Anakartım MSI b550.
İşlemci R7 5800x3D.
GPU RX 6600 XT.
Kasam Thermaltake Versa t25.

Öncelikle çok geçmiş olsun belirtmemişsiniz ama öylesine güçlü işlemci ile inşallah kaliteli bir soğutma kullanıyorsunuzdur. İkinci olarak eğer yakın çevrenizde akrabalarınız olabilir arkadaşlarınız olabilir onların bilgisayarlarındaki güç kaynağını deneme imkanınız varsa önce kendi sisteminizde deneyin sonra PSU siparişi verin. Eğer sorun PSU da değilse boşa para vermiş olursunuz.

Öncelikle çok geçmiş olsun belirtmemişsiniz ama öylesine güçlü işlemci ile inşallah kaliteli bir soğutma kullanıyorsunuzdur. İkinci olarak eğer yakın çevrenizde akrabalarınız olabilir arkadaşlarınız olabilir onların bilgisayarlarındaki güç kaynağını deneme imkanınız varsa önce kendi sisteminizde deneyin sonra PSU siparişi verin. Eğer sorun PSU da değilse boşa para vermiş olursunuz.
şimdi eski anakartımı buldum b450 buna takip denicem psu yu sadece 24 pinli ve psu nun power kablosunu taksam yeterli olur mu ?

Bu da biraz pahalı gibi şöyle max 2k civarı 600 650W c4 olmaan varsa okeyim.
Bir süre gpu değişmem zaten.

Şimdi şu psu yu sipariş vericem.
Sizce vermeli miyim sorun kesin olarak psu da mı başka parçalar da zarar görmüş müdür anlamamın yolları var mı ?

Psu içi böyle
Hocam önceki cevaplarımda dediğim gibi.Sorunun kaynağını bulmak ve emin olmak istiyorsanız emanet bir PSU bulmanız gerek.Herhangi bir bilgisayarcıdan emanet 2-3 dakikalık PSU alıp taksanız bile yeterli olacaktır.Eğer sorunsuz çalışırsa sorun PSU kaynaklı değildir diyip diğer bileşenleri kontrol ederiz :)

Hocam önceki cevaplarımda dediğim gibi.Sorunun kaynağını bulmak ve emin olmak istiyorsanız emanet bir PSU bulmanız gerek.Herhangi bir bilgisayarcıdan emanet 2-3 dakikalık PSU alıp taksanız bile yeterli olacaktır.Eğer sorunsuz çalışırsa sorun PSU kaynaklı değildir diyip diğer bileşenleri kontrol ederiz :)
Yaşadığım yerden ötürü etrafta hiç psu sunu alıp deniceğim tanıdık veya bilgisayarcı yok sıkıntıda o. Ama eski anakartım ve işlemcim var bir de ups

Pc hiçbir şekilde açılmıyor fan bile dönmüyor

Yaşadığım yerden ötürü etrafta hiç psu sunu alıp deniceğim tanıdık veya bilgisayarcı yok sıkıntıda o. Ama eski anakartım ve işlemcim var bir de ups

Pc hiçbir şekilde açılmıyor fan bile dönmüyor
İşlemci soğutucum ID COOLING SE-224-XTS zorlasam bile 80 dereceyi zor görüyordum oyunlarda

Peki problemin PSU'dan kaynaklandığından kesin emin miyiz hocam.

Hocam tıkırtı gibi tık sesi değil de ince bir patlama sesi ise kesinlikle PSU'da daha önce yaşadım çünkü eski PSU'larda 220-120v ayarı vardır çalışırken ayarı değiştirmeyi deneyince o tecrübeyi edindim :).

Hocam tıkırtı gibi tık sesi değil de ince bir patlama sesi ise kesinlikle PSU'da daha önce yaşadım çünkü eski PSU'larda 220-120v ayarı vardır çalışırken ayarı değiştirmeyi deneyince o tecrübeyi edindim :).
Pc nin kapanmasıyla birlikte direkt çat diye ses geldi ve açılmadı. Şartel veya elektrik kesintisi olmadı. Umarım sıkıntı sadece psu dadır. Ekran kartı,anakart veya işlemci biraz üzer.

İşte eski anakarta 24 pini takıp psu yu da prize takıp denicem çalışmazsa psu arızalı mıdır anakart da sadece eski işlemcim takılı RAM falan da takmama gerek var mı sadece güç gidiyor mu test edicem

Bu arada hiçbir ayarına çalışırken ellemedim

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı