R7 5800x3D vs R5 7600X vs i5 13600K

Selam. Sistemimi yükseltmek istediğim için işlemci bakıyorum.
Bu üç işlemci arasında kaldım. Açıkçası karar veremedim. Nedeni ise şu, öncelikle hangi teste baksam performanslar farklılık gösteriyor.
Örneğin, bir testte 13600K hepsini geçiyor. Başka bir teste bakıyorum 5800x3D her şeyi geçiyor. Bazı testlerde 7600X daha iyi duruyor ya da eşit. Amacım tamamen oyun oynamak bu arada.
Arada kalma amacım şu; yatırımı neye yapmalıyım.
- Misal 13600K alsam, yine gider 3-4 yıl ama sonradan alacağım anakarta yeni işlemci gelir mi? Bir de DDR5 yapınca çok pahalı oluyor.
- 7600X alsam, 5500 TL gibi bir fiyata alınıyor. Anakart ve işlemci mecburen DDR5 oluyor. 13600K ile DDR4'e denk geliyor. Fakat DDR5 anakartlar o kadar pahalı ki normalde 1500 - 2000 TL edecek anakartlar en ucuz olarak 5000 TL'den başlıyor. Yani ucuz olanı alsam ileriye dönük olmuyor.
- 5800x3D alsam, işlemci 13600K ile aynı fiyatta. DDR4 bir sistem yapabiliyorum. Zaten bunu alsam 3-4 sene rahat götürür. Benim bu konuda korkum performans. Zaten bu diğer işlemcilerden iyi performansı yoksa neden alayım oluyorum. Bakıyorum 13600K her yerde geçmiş.
Sorularım şunlar. DDR 5 sistemlerin fiyatı düşer mi artar mı bilemiyorum. Beklemek mantıklı mı?
Hangi parçaları almak mantıklı olur sizce? Bütçeyi sınırsız düşünün ama bu çevrede olsun. Mantıklı düşünceleri arıyorum.

Mevcut sistemim,
Intel i5 6600K.
H170 Gaming M3 ( bu kalite bir anakart 10000 TL falan mı oluyor bilmiyorum)
Kingston Fury 2133MHz CL14.
MSI ITX GTX 1050 Ti.
Cooler Master 450W 80+ Bronze.
7600x gelecek için. Eğer 13600k DDR4 ile kullanırsanız DDR5 geçmek için yeni bir anakart , ram almanız gerekicek. Bu da ekstra masraf olacak.

B anakartlarda K islemciye O.C. yapamazsiniz hocam. Z serisinde oluyor sadece.
Yok hocam yanlışınız var. B kartlar ile oc yapılıyor diye biliyorum. Yani öyle bir 690 almaktansa daha kaliteli bir kart aldım diye düşünmüştüm. Bayağı da baktım üstelik. :(

Stok hâliyle de çok güçlü zaten hocam. Ayrıca konu sahibinin overclock edilmiş i5-13600KF'yi soğutacak bir soğutucu almak için yeterli bütçesi olmayabilir.
Valla almak zorunda kaldım. Onu da paylaşayım. Keşke size sorsaydım ama aceleye geldi biraz. :/ Artic 280mm biraz uygun gibiydi teknobiyotikte.

Yok hocam yanlışınız var. B kartlar ile oc yapılıyor diye biliyorum. Yani öyle bir 690 almaktansa daha kaliteli bir kart aldım diye düşünmüştüm. Bayağı da baktım üstelik. :(

Valla almak zorunda kaldım. Onu da paylaşayım. Keşke size sorsaydım ama aceleye geldi biraz. :/ Artic 280mm biraz uygun gibiydi teknobiyotikte.
O sıvı soğutucu iyidir ama kasanıza sığması önemli.

Geri
Yukarı