R7 5800x3D'den 7800x3D'e geçmeye değer mi?

rafetsunal

Hectopat
Makaleler
1
20k bütçem var. İşlemciyi direkt arkadaşıma satabilirim yani toplam 27k civarı net bütçem var.
Anakart: Msi B650 GAMING PLUS WIFI AMD B650 AM5 Soket DDR5 6000(OC)MHz ATX Gaming (Oyuncu) Anakart - incehesap.com
RAM: Corsair Vengeance Expo Black 32 GB (2X16) 6000 MHz CL36 CMK32GX5M2E6000Z36 DDR5 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
İşlemci: AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz (Turbo 5.0GHz) 8 Core 16 Threads 96MB Cache AM5 İşlemci - Tray | Teknobiyotik
Kasa: CH560 arıyorum Sinerji önümüzdeki ay stokları yenileyecekmiş onu bekliyorum.
PSU: 850W.
Ekran kartı: 6900XT.

Günceli ise.
RAM: 2x8 3600MHz CL16.
İşlemci: 5800x3D.
Anakart: B550M Mortar.

Sizce bu değişimi yapmalı mıyım yoksa beklemeli miyim? Bekle derseniz niye beklemeliyim söyler misiniz?

Mantıklı paran varsa yapılır, beklenirse yeni seri anakartlar ve işlemciler beklenir onların da ne zaman geleceği meçhul.

Hocam kafam çok karışık diyorum para cepte dursun sadece RAM'leri sat 32 GB yap 1 sene daha git. Sonra diyorum ulan Türkiye'de yaşıyorum seneye bu sistemi alamam elimde para varken alayım.

Peki ya bu 3'lü kombinasyon iyi mi RAM ve anakart yoksa değişmeli miyim?
İyi hepsi, ürünlere Akakçe'den bak daha ucuz fiyatlara da satılıyorlar. Elindeki RAM iyi ama RGB güzel dursun vs dersen bu da opsiyon.

İyi hepsi, ürünlere Akakçe'den bak daha ucuz fiyatlara da satılıyorlar. Elindeki RAM iyi ama RGB güzel dursun vs dersen bu da opsiyon.

Hocam bu konuyu hazır açtınız bir sorum olacak. Mesela şimdi tek RAM alsam, bu attığınızdan. 4 tane ayrı ayrı alsam sorun olur mu? Ve anakartım 4 slot RAM'de performans kaybı yaratır mı?
Bilmediğimden soruyorum.

Hocam bu konuyu hazır açtınız bir sorum olacak. Mesela şimdi tek RAM alsam, bu attığınızdan. 4 tane ayrı ayrı alsam sorun olur mu? Ve anakartım 4 slot RAM'de performans kaybı yaratır mı?
Bilmediğimden soruyorum.

4 slot RAM performans kaybı yaratır, Max 2 slot alacaksın DDR5 için. Tek alırsan da sorun olmaz.

Değer bence. Elinizdeki işlemciyi satıp geçebilirsiniz. Fakat o anakartı ben pek beğenmiyorum ısınıyor biraz. Çıkabilirseniz Tomahawk vs. daha iyi olur. Kendim kullandığım bu modeli de beğeniyorum.

Asrock B650 Pro RS AMD AM5 DDR5 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Hocam bilmiyorum da ASRock iyi bir marka mı? Ben şu an kullandığım MSI olduğu için ve alışık olduğum için MSI seçmiştim değer derseniz onu almayı denerim.

Geri
Yukarı