R7 7700 sistemde TUF Gaming B650 Plus vs. B650M Plus Wi-Fi

Onrcnayd

Femtopat
Daha fazla  

Arkadaşlar üsteki 2 anakartı da aldım İncehesap cuma indirimlerinde. Biri mATX ve Wi-Fi'lı, diğeri ATX, Wi-Fi yok. Sizce hangisini kullanmalıyım? mATX küçük olduğu için onu iade etmeyi düşünüyorum. Sizce mantıklı mı?
Sistemin diğer parçaları:
AMD Ryzen 7700.
ASUS Dual 4070.
DeepCool LS520 soğutucu.

Son düzenleyen: Moderatör:
AM5 için ASUS tavsiye etmem. Hangi modellerde var bilmiyorum var ancak işlemciye fazla voltaj verilmesinden dolayı yakıyor. MSI ya da Gigabyte diyorum ısrarla. Hatta forumda bir 7700x işlemcisi yandı.

AM5 için ASUS tavsiye etmem. Hangi modellerde var bilmiyorum var ancak işlemciye fazla voltaj verilmesinden dolayı yakıyor. MSI ya da Gigabyte diyorum ısrarla. Hatta forumda bir 7700x işlemcisi yandı.

Hocam peki kullancak olsam sence hangisini kullanmalıyım

Hocam peki kullancak olsam sence hangisini kullanmalıyım
WiFi istiyorsan gaming X istemiyorsan ds3h. Ben ds3h kullanıyorum. Kusursuz bir anakart. YouTube üzerinde hardware unboxed isimli prestijli bir kanal detaylı inceliyordu çok beğenilen bir model ds3h. Sosyalde de çok kullanan var ve memnunlar. Daha bugün BIOS güncelledim 26 Nisan'da güncelleme vermişler çok daha iyileşti.

AM5 için ASUS tavsiye etmem. Hangi modellerde var bilmiyorum var ancak işlemciye fazla voltaj verilmesinden dolayı yakıyor. MSI'ya da Gigabyte diyorum ısrarla. Hatta forumda bir 7700X işlemcisi yandı.

Sektördeki en büyük anakart üreticilerinden bir tanesi sizce böyle bir hata yapıp bu ürünleri piyasaya sürer miydi?

İlk çıktığında bu tarz sorunlar bazı kullanıcılar tarafından yaşandığı için BIOS güncellemesi ile çoktan düzeltilmiş. Dediğim gibi bu tarz büyük firmalar hatalı ürün sunup bir daha bakmama gibi durum yaşatmazlar. Ayrıca MSI, Gigabyte gibi markalarda da işlemci yanma sorunu yaşandı. Sorun anakart BIOS'larında gibi.

Sektördeki en büyük anakart üreticilerinden bir tanesi sizce böyle bir hata yapıp bu ürünleri piyasaya sürer miydi?

İlk çıktığında bu tarz sorunlar bazı kullanıcılar tarafından yaşandığı için BIOS güncellemesi ile çoktan düzeltilmiş. Dediğim gibi bu tarz büyük firmalar hatalı ürün sunup bir daha bakmama gibi durum yaşatmazlar.
Evet, ASUS bildiğiniz bunu yaptı. Hem de ROG CROSSHAIR gibi üst bir modelde 7800x3D gibi bir işlemciyi yaktı. Piyasadan geri çağırmak yerine de BIOS update yapın dendi kullanıcılara. Şu videonun 6. dakika 30. saniyesine bakı izleyebilirsiniz İngilizceniz varsa;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yanmayla ilgili örnek videolar;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yine bu videoda da ASUS'un EXPO ile ilgili BIOS kaynaklı sıkıntıları olduğu anlatılmış. Hem de ROG model anakartlarda siz düşünün. Çok ayıp etti geri çağırmak yerine bilen bilmeyen herkesten BIOS update yapmasını istedi.

Evet, ASUS bildiğiniz bunu yaptı. Hem de ROG Crosshair gibi üst bir modelde 7800x3D gibi bir işlemciyi yaktı. Piyasadan geri çağırmak yerine de BIOS Update yapın dendi kullanıcılara. Şu videonun 6. dakika 30. saniyesine bakı izleyebilirsiniz ingilizceniz varsa;

Yanmayla ilgili örnek videolar;

Yine bu videoda da ASUS'un expo ile ilgili BIOS kaynaklı sıkıntıları olduğu anlatılmış. Hem de ROG model anakartlarda siz düşünün. Çok ayıp etti geri çağırmak yerine bilen bilmeyen herkesten BIOS Update yapmasını istedi.

Mesajıma bakarsanız BIOS hatasından kaynaklı olduğunu ve bunun MSI, Gigabyte gibi markalarda da yaşandığını belirttim. Ayrıca geri çağırması için fiziksel bir hata olması gerekiyor. Yazılımsal sorun için geri çağırmazlar zaten bu gayet doğal. Yeni BIOS sürümleri ile tüm markalar sorunu çözdü.

Mesajıma bakarsanız BIOS hatasından kaynaklı olduğunu ve bunun MSI, Gigabyte gibi markalarda da yaşandığını belirttim. Ayrıca geri çağırması için fiziksel bir hata olması gerekiyor. Yazılımsal sorun için geri çağırmazlar zaten bu gayet doğal. Yeni BIOS sürümleri ile tüm markalar sorunu çözdü.
Yanan anakartlar ASUS'tu hocam. Ben de ASUS kullandım. Gigabyte ya da MSI fanboyu da değilim. Yanma yaşayanlar ASUS anakart kullananlardı. En başından böyle bir hata olmaması gerekiyordu. Ayrıca Gigabyte, MSI, ASRock, Colorful ve Ewga gibi markalarda yanma yaşayanlarla ilgili herhangi bir entry Reddit, Quora, guru3d forumlarında görmedim. Maksat ASUS'u kötülemek değil. ASUS hata yaptı ve kullanıcılarını mağdur etti.

Hayır yazılımla ilgili bir hatadan dolayı geri çağırmaz diyorsunuz ama Gamers Nexus kanalı en büyük ve güvenilir kanallardan birisidir ve geri çağırmamasını eleştirdi. İşlemcim yanmasın diye yeni aldığım anakartta neden BIOS update yapmalıyım.

BIOS update çeşitli bellek sorunları, TPM 2.0 sorunları, boot sorunlar vs. vs. gibi meseleler için yapılabilir ancak işlemci yanması affedilecek bir hata değildi. Bundan önce MSI kullandım anakart olarak şimdi Gigabyte kullanıyorum.

Hem sosyalde hem de yabancı forumlarda çok konu açtım, çok video izledim ve ona göre aldım. ASUS alma niyetim vardı ancak vazgeçmiştim. Olay bundan ibaret.

Yanan anakartlar ASUS'tu hocam. Ben de ASUS kullandım. Gigabyte'ya da MSI fanboyu da değilim. Yanma yaşayanlar ASUS anakart kullananlardı. En başından böyle bir hata olmaması gerekiyordu. Ayrıca Gigabyte, MSI, ASRock, Colorful ve ewga gibi markalarda yanma yaşayanlarla ilgili herhangi bir entry Reddit, quora, guru3D forumlarında görmedim. Maksat ASUS'u kötülemek değil. ASUS hata yaptı ve kullanıcılarını mağdur etti.

Hayır yazılımla ilgili bir hatadan dolayı geri çağırmaz diyorsunuz ama gamers nexus kanalı en büyük ve güvenilir kanallardan birisidir ve geri çağırmamasını eleştirdi. İşlemcim yanmasın diye yeni aldığım anakartta neden BIOS Update yapmalıyım.

BIOS Update çeşitli bellek sorunları, TPM 2.0 sorunları, boot sorunlar vs. vs. Gibi meseleler için yapılabilir ancak işlemci yanması affedilecek bir hata değildi. Bundan önce MSI kullandım anakart olarak şimdi Gigabyte kullanıyorum.

Hem sosyalde hem de yabancı forumlarda çok konu açtım, çok video izledim ve ona göre aldım. ASUS alma niyetim vardı ancak vazgeçmiştim. Olay bundan ibaret.

Donanımhaberin yazdığı haberi okuyabilirsiniz kaynağım orası ve Gigabyte ve MSI anakartlarda da yaşandığını ama ASUS'da daha çok yaşandığını belirtmiş. Eğer işlemci yanmadıysa ve güncel bir BIOS çıktıysa hemen yapılmalı. Lakin işlemci yandıysa hangi marka olursa olsun kullanıcının mağduriyetini çözmeli. Muhtemelen bununla ilgili çalışmaları da vardır zaten.

Geri çağırma olayı firmalar için çok büyük bir maliyet. Güncelleme ile çözülecek sorunu ha kullanıcı evinden güncellemiş ha fabrikada güncelleyip geri göndermişler bir fark yok. Ama anakartta bir komponentte bir hata varsa evet geri çağırılıp o komponenti değiştirirler. Geri çağırma mantığı budur fiziksel hataların düzeltimi için. Ek olarak ASUS hateri veya başka marka fanboyu olmadığınızı biliyorum mesajlarınızdan belli zaten sadece eksik bilgilendirme yaptığınızı düşünüp ekleme ihtiyacı hissettim.

Geri
Yukarı