R7 7700X işlemci yükte 85 derece oluyor

Anakart undervolt yapmaya uygun değilse ne olacak peki?
Yani işlemci Intel olunca Z serisi anakartlarda voltaj düşürmek mümkün.
AMD işlemcilerde aynı şekilde voltaj düşürme işlemi için üst düzey anakart gerekmiyor mu?

AM5 kullanan bir anakartın eski nesil olması pek mümkün değil. Söylediğin senaryoda AMD Ryzen Master yazılımı kullanılabilir. Fakat yine de en garanti yöntem Bios üzerinden AI Tweak ile yapmak.

Hocam sormak istemiyorum ama. İşlemcinin üzerindeki etiketi çıkardınız mı ?
Etiket soğutma bloğunda oluyor işlemcide değil :)
Sürüş yönteminiz nasıldı. Doğru bi sürüş yöntemimi uyguladınız yoksa öyle ortaya döküp sıvı soğutmayı bastırıp taktınız mı?
Yeterli miktarda sürüldüğü sürece ortaya döküp soğutma bloğunu takmak yeterli, elle yaymanın herhangi bir artısı yok :)
Anakart undervolt yapmaya uygun değilse ne olacak peki?
Yani işlemci Intel olunca Z serisi anakartlarda voltaj düşürmek mümkün.
AMD işlemcilerde aynı şekilde voltaj düşürme işlemi için üst düzey anakart gerekmiyor mu?
AMD’de böyle bir kısıt yok, AM5 anakartların hepsinde PBO özelliği aktif basitçe yapılabiliyor, en ucuz a620 anakartlarda bile aktif bu özellik.
Performansta değişim olur mu?
PBO’ya girip ppt limit belirleyip negatif curve ayarı yapabilirsiniz, ben performansta bir değişiklik görmedim.
R7 7700 lerin aşırı ısındığına dair çok şikayet var. Çok kaliteli bir soğutucu kullanmalısınız ne yazıkki.
7000 serisi X işaretli işlemciler zaten 95 derecede çalışmak için tasarlanmış, ısınsada bir problem yok yani.

7000 serisi X işaretli işlemciler zaten 95 derecede çalışmak için tasarlanmış, ısınsada bir problem yok yani.
Birçok insan bunu bilmiyor. Ben de şimdi öğrendim. Dolayısı ile alanlar boşta 60-65 derece, yükte 85-95 dereceleri görünce haliyle panik yapıyor.

Etiket soğutma bloğunda oluyor işlemcide değil :)

Yeterli miktarda sürüldüğü sürece ortaya döküp soğutma bloğunu takmak yeterli, elle yaymanın herhangi bir artısı yok :)

AMD’de böyle bir kısıt yok, AM5 anakartların hepsinde PBO özelliği aktif basitçe yapılabiliyor, en ucuz a620 anakartlarda bile aktif bu özellik.

PBO’ya girip ppt limit belirleyip negatif curve ayarı yapabilirsiniz, ben performansta bir değişiklik görmedim.

Sürüş yöntemi etkiliyor hocam. Ortaya dökünce kener kısımlara iyi yayılmıyor. Bu da sıcaklığın artmasına neden oluyor. Sürüş yöntemlerinin videolarını izlerseniz, bu dediğimi daha iyi görebilirsiniz. Bu arada en iyi sürüş yöntemi elle yayma yöntemidir. İnce bi tabaka şeklinde yayılınca ısıyı çok güzel düşürebilirsiniz. Benim ryzen 5800x ilk bilgisayarcı sürdüğünde oyunlarda 70-75 derece iken, elle sürüldüğünde 55-60 dereceye kadar güzel bir gerileme oldu. Blok üstünde yayılma ne kadar iyi ve kapsamlı olursa, o kadar soğutma iyi olur.

AMD'de böyle bir kısıt yok, AM5 anakartların hepsinde PBO özelliği aktif basitçe yapılabiliyor, en ucuz A620 anakartlarda bile aktif bu özellik.

PBO'ya girip ppt limit belirleyip negatif curve ayarı yapabilirsiniz, ben performansta bir değişiklik görmedim.

Daha undervolt işlemini yapmadım, negatif curve yapsam yeter mi yoksa önceki atılan BIOS ayarlarını yapmakta fayda var mı?

Sürüş yönteminiz nasıldı. Doğru bir sürüş yöntemimi uyguladınız yoksa öyle ortaya döküp sıvı soğutmayı bastırıp taktınız mı?

Doğruca döküp bastırıp taktım.

Son düzenleme:
Sürüş yöntemi etkiliyor hocam. Ortaya dökünce kener kısımlara iyi yayılmıyor. Bu da sıcaklığın artmasına neden oluyor. Sürüş yöntemlerinin videolarını izlerseniz, bu dediğimi daha iyi görebilirsiniz. Bu arada en iyi sürüş yöntemi elle yayma yöntemidir. İnce bi tabaka şeklinde yayılınca ısıyı çok güzel düşürebilirsiniz. Benim ryzen 5800x ilk bilgisayarcı sürdüğünde oyunlarda 70-75 derece iken, elle sürüldüğünde 55-60 dereceye kadar güzel bir gerileme oldu. Blok üstünde yayılma ne kadar iyi ve kapsamlı olursa, o kadar soğutma iyi olur.
Youtube da baya bir video var bunla alakalı ortaya yeterince büyük bezelye tanesi bırakınca ve ya X yapınca normal spread denilen yayma yönteminden daha etkili olduğunu gösteren testler var. Bu tabi 1 yada 2 derece etki ediyor çok bir şey değil. Technopatın toplama videolarında da son yıllarda ortaya bezelye kadar sıkıp soğutucu bloğu direk kapatıyorlar vidaları çapraz sıkarak. Ben bunun macununa göre de değiştiğini düşünüyorum çok yoğun kıvamlı macunlar var ya da daha sıvı kıvamlı ve çok yayılan macunlar. Bana sorarsanız ben de elle yayıyorum öyle alışmışız içim öyle rahat ediyor. Ama takılacak bir konu değil sıcaklık farkı 1-2-3 derece oynar yani yeterli miktarda sıkıldıysa tabi.

Farketmiyor hocam nasıl sürdüğünüz, siz soğutma bloğunu taktığınız ve sıkıştırdığınız sürece yayılıyor zaten aşağıda detaylı testi mevcut:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Daha undervolt işlemini yapmadım, negatif curve yapsam yeter mi yoksa önceki atılan BIOS ayarlarını yapmakta fayda var mı?

Doğruca döküp bastırıp taktım.
Var aslında, aşağıdaki videoda detaylı anlatımı ve testleri mevcut:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu işlemcide gereksiz ısınma var performansına göre sebebini biz de çözemedik. Daha kaliteli macun ve sıvı soğutma kullanmak gerek sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı