R7 7700X sistem incelemesi

Merhaba değerli Technopat sakinleri,
Yeni topladığım sistemin hafif incelemesini sizlerle paylaşmaktayım.
Sistem Özellikleri:
  • Ryzen 7 7700X işlemci
  • Sapphire RX 6900 XT Nitro+ OC SE ekran kartı
  • ASUS ROG STRIX X670E-A Gaming Wi-Fi anakart
  • G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL32 RAM bellek
  • Crucial P5 Plus 1 TB PCI-e 4.0 SSD
  • WD Black SN850 1 TB PCI-e 4.0 SSD
  • Aorus WATERFORCE 360 Sıvı soğutma
  • Gigabyte GP-P850GM 850W PSU
Çevre Birimleri:
  • Monster Aryond A32 V1.1 monitör
  • Bloody B740A klavye
  • Rampage Miracle X-1 Kulaklık
  • SteelSeries Rival 650 RGB kablosuz Mouse
AMD'nin yeni nesil işlemcileri ısınma sorunlarıyla geldi. AM4 soğutucu kullanılabileceği söylenmişti fakat bende bulunan AM4 soket için uyumlu olan sıvı soğutucu bu anakarta olmadı. Sebebi ise AM5 anakartlarda işlemci arkasındaki backplate sökülmüyor. Stok soğutucu ise soğutmaktan aciz. Stok soğutucu ile normal kullanımda bile 70-80 derecelere ulaşıyor. Oyun içinde ise 90-95 Derece arasından hiç ayrılmıyor. Bu sebeple sokete uyan ayrıca bir sıvı soğutucu sipariş verdim. Şu an bu sistemde boşta kullanımda ortalama 50 Derece. Oyun içi ise 70-80 derece arası bir sıcaklık görüyorum (Benchmarkta 90'a kadar yolu var). Performans testlerini ekte paylaştım. Sistemin genel olarak performansı çok iyi durumda. İlk kurulum aşaması biraz sorunlu. Windows 11 Pro kurulumu yapıldığında bir ağa bağlanın kısmından ileri gitmekte sorun yaşanıyor. Bu sorunu atlatmak için BYPASS işlemi gerçekleştiriliyor. İnternete bağlanamama sebebim ise sistemin Ethernet ve Wi-Fi driverları Windows 11'in son imajında halen destek vermemesi. Sistem kurulumu gerçekleştikden sonra masaüstünde bir uyarı çıkıyor. Bu uyarı "anakartta driver hazır mevcut internete bağlanabilmeniz için kuralım mı" diye size bildiriyor.
PCMARK10 Testi:I scored 9 893 in PCMark 10

1665959834700.png

3DMark Port Royal testi:

1665959866852.png

3DMark Time Spy testi:

1665959907393.png

3DMark Fire Strike testi:

1665959942794.png

3DMark CPU Profile testi:

1665959976243.png

PassMark Performance Test 10.2 Testi:

1665960009631.png

Cinebench R23 Çoklu Çekirdek Testi:

1665960040404.png

Cinebench R23 Tekli Çekirdek Testi:

1665960075706.png

Valorant 2K orta ayarlar;(MSI Afterburner'da ısı sensörü değerleri göstermiyor. Sanırım güncelleme eksik.)

1665960155375.png

Valorant FHD orta ayarlar;

1665960231383.png

Test işlemi gerçekleştirirken 5.5GHz ve üzerine çıktığı zamanlar oluyor. Herhangi bir OC yapmadığım halde normalden fazla frekans düzeyine çıkıyor. AMD sitesinde Max Boost olarak 5.4 verilmiş değer. Bu durum extra olarak ısınma sorunu ortaya çıkartacaktır. Anakart-işlemci optimizasyonu ya da chipset güncellemesiyle bu durumu düzenleyeceklerini düşünüyorum.

1665960477756.png

1665960514597.png

Benchmarktayken Max sıcaklık (88); vaat edildiği gibi 105W güç tüketimi var fazlası var hatta. CPU tüm güç tüketimi 145W'a kadar bazen 178W'a kadar çıkıyor.

1665960561450.png

Kasa görünümü (cable management yapılmadı. Kablolar sonra düzenlenecek.):

1665960952829.png

Yeni işlemcinin bize kattıkları artıları eksileri:
Artılar:
  • Önceki nesile göre ciddi performans artışı mevcut. Oyunlarda bir önceki nesildeki aynı seriye göre %5-40 arası performans artışı mevcut.
  • PCI-e 5.0 desteği(Ekran kartı ve SSD'lerde gelecek nesil teknolojileri kullanabileceğiz)
  • Daha güvenli işlemci soketi kullanımı (LGA pine geçiş)
  • Dahili ekran kartı ile kullanım. Harici ekran kartıda olmadan birçok rekabetçi oyunlarını yüksek FPS değerleriyle oynayabiliyorsunuz.
  • DDR5'e geçiş. Ayrıca tek soket DDR5 RAM kullanımı bile yeterli geliyor.
Eksiler:
  • Her AM4 Soğutucu AM5'te kullanılamıyor. Anakartın arkasındaki braketi sökemeyeceğiniz için braket setiyle gelen soğutucular çalışmayacak.
  • Yüksek sıcaklık değerleri. AMD 95 derece ideal bir sıcaklık değeri dese de geleceğe yönelik uzun kullanımlar sonucunda olumsuz durumlar ortaya çıkacaktır.
  • İşlemci olması gerekenden pahalı.
  • Windows 10 ve 11 için sistem optimizasyonu tam sağlanamamış durumda. Valorant oyununda maç ortasında bir anda oyun gidiyor ve yeniden başlatılıyor.
  • Dahili ekran kartıyla DirectPlay desteği sunan eski nesil oyunları oynarken ciddi donmalar yaşanmakta. (Çok eskiden oynadığım Blade of Darkness oyununda nesne parçalarken işlemci kaynaklı FPS droplar yaşanıyor.)
Eksik olduğunu düşündüğüm testleride ileride Ekleyeceğim.

Son düzenleme:
Merhaba değerli Technopat sakinleri,
Yeni topladığım sistemin hafif incelemesini sizlerle paylaşmaktayım.
Sistem Özellikleri:
  • Ryzen 7 7700X işlemci
  • Sapphire RX 6900 XT Nitro+ OC SE ekran kartı
  • ASUS ROG STRIX X670E-A Gaming Wi-Fi anakart
  • G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL32 RAM bellek
  • Crucial P5 Plus 1 TB PCI-e 4.0 SSD
  • WD Black SN850 1 TB PCI-e 4.0 SSD
  • Aorus WATERFORCE 360 Sıvı soğutma
  • Gigabyte GP-P850GM 850W PSU
Çevre Birimleri:
  • Monster Aryond A32 V1.1 monitör
  • Bloody B740A klavye
  • Rampage Miracle X-1 Kulaklık
  • SteelSeries Rival 650 RGB kablosuz Mouse
AMD'nin yeni nesil işlemcileri ısınma sorunlarıyla geldi. AM4 soğutucu kullanılabileceği söylenmişti fakat bende bulunan AM4 soket için uyumlu olan sıvı soğutucu bu anakarta olmadı. Sebebi ise AM5 anakartlarda işlemci arkasındaki backplate sökülmüyor. Stok soğutucu ise soğutmaktan aciz. Stok soğutucu ile normal kullanımda bile 70-80 derecelere ulaşıyor. Oyun içinde ise 90-95 Derece arasından hiç ayrılmıyor. Bu sebeple sokete uyan ayrıca bir sıvı soğutucu sipariş verdim. Şu an bu sistemde boşta kullanımda ortalama 50 Derece. Oyun içi ise 70-80 derece arası bir sıcaklık görüyorum (Benchmarkta 90'a kadar yolu var). Performans testlerini ekte paylaştım. Sistemin genel olarak performansı çok iyi durumda. İlk kurulum aşaması biraz sorunlu. Windows 11 Pro kurulumu yapıldığında bir ağa bağlanın kısmından ileri gitmekte sorun yaşanıyor. Bu sorunu atlatmak için BYPASS işlemi gerçekleştiriliyor. İnternete bağlanamama sebebim ise sistemin Ethernet ve Wi-Fi driverları Windows 11'in son imajında halen destek vermemesi. Sistem kurulumu gerçekleştikden sonra masaüstünde bir uyarı çıkıyor. Bu uyarı "anakartta driver hazır mevcut internete bağlanabilmeniz için kuralım mı" diye size bildiriyor.
PCMARK10 Testi:I scored 9 893 in PCMark 10

Eki Görüntüle 1546287

3DMark Port Royal testi:

Eki Görüntüle 1546288

3DMark Time Spy testi:

Eki Görüntüle 1546289

3DMark Fire Strike testi:

Eki Görüntüle 1546290

3DMark CPU Profile testi:

Eki Görüntüle 1546291

PassMark Performance Test 10.2 Testi:

Eki Görüntüle 1546292

Cinebench R23 Çoklu Çekirdek Testi:

Eki Görüntüle 1546293

Cinebench R23 Tekli Çekirdek Testi:

Eki Görüntüle 1546294

Valorant 2K orta ayarlar;(MSI Afterburner'da ısı sensörü değerleri göstermiyor. Sanırım güncelleme eksik.)

Eki Görüntüle 1546296

Valorant FHD orta ayarlar;

Eki Görüntüle 1546297

Test işlemi gerçekleştirirken 5.5GHz ve üzerine çıktığı zamanlar oluyor. Herhangi bir OC yapmadığım halde normalden fazla frekans düzeyine çıkıyor. AMD sitesinde Max Boost olarak 5.4 verilmiş değer. Bu durum extra olarak ısınma sorunu ortaya çıkartacaktır. Anakart-işlemci optimizasyonu ya da chipset güncellemesiyle bu durumu düzenleyeceklerini düşünüyorum.

Eki Görüntüle 1546299

Eki Görüntüle 1546300

Benchmarktayken Max sıcaklık (88); vaat edildiği gibi 105W güç tüketimi var fazlası var hatta. CPU tüm güç tüketimi 145W'a kadar bazen 178W'a kadar çıkıyor.

Eki Görüntüle 1546301

Kasa görünümü (cable management yapılmadı. Kablolar sonra düzenlenecek.):

Eki Görüntüle 1546306

Eksik olduğunu düşündüğüm testleride ileride Ekleyeceğim.
Yazı güzel hocam fakat sonuç nerde. Yani işlemci hakkında düşünceniz eksi artıları özetlediğiniz yer.

Hocam alt fan yönü yanlış bu bir. İkincisi o kasanın hava akışı kötü. Üçüncüsü arkaya egzoz fanı şart. Bunları sağlarsan biraz iyileşme elde edebilirsin. Hayırlı olsun. Bu sisteme RTX giderdi ama olsun. Mavi ekransız günlerde kullanın. Evladiyelik olmuş.

Hocam alt fan yönü yanlış bu bir. İkincisi o kasanın hava akışı kötü. Üçüncüsü arkaya egzoz fanı şart. Bunları sağlarsan biraz iyileşme elde edebilirsin. Hayırlı olsun. Bu sisteme RTX giderdi ama olsun. Mavi ekransız günlerde kullanın. Evladiyelik olmuş.

Kasa fanlarının yerlerini deneyerek değiştiriyorum. Önceki ekran kartım için düzgün bir akışla dediğiniz gibi ayarlamıştım. Ön cam panelin bulunduğu yerle ekran kartının arasında boşluk olmadığı için Bu şekilde değiştirerek denedim. Sıcaklık sorunu çözülmedi yine de. Dediğiniz gibi egzoz fanları var elimde. Ekran kartını dikey takacağım için çıkarttım şimdilik. Ekran kartını dikey taktığımda fanların yerini de yine eski haline çevireceğim. Şu an cam panelsiz kullandığım için fanlar bu şekilde duruyor. İleride daha düzgün bir kasa alıp değiştirmeyi düşünüyorum. Uzun süredir bu kasayı kullanıyordum eski sistemimde. RTX 4080 gibi bir ekran kartı düşünüyordum. RTX serisinden bayağı memnundum fakat bu ekran kartı fiyatı uygun denk gelince direkt olarak aldım (15000 TL'ye N11'de DFS bilgisayar mağazasından aldım).

Mavi ekransız günlerde kullanın. Evladiyelik olmuş.

Teşekkürler. Allah olmayanlara da versin. Umarım uzun vadede işimi görür.

Dik takılan fanları modeli nedir ve bir de fanların yönü yanlış içeri doğru bakması lazım dışa doğru takmışsınız. Son olarak hangi kasayı kullanıyorsunuz

Dik takılan fanları modeli nedir ve bir de fanların yönü yanlış içeri doğru bakması lazım dışa doğru takmışsınız. Son olarak hangi kasayı kullanıyorsunuz

Gamepower Warcry kasa kullanıyorum. Ekran kartı kasaya sığmadığı için hava sirkülasyonunu değiştirerek birkaç yöntem denedim. Sigara dumanıyla akışa baktım en ideal bu şekilde ekran kartı hava alıyor. Cam panele üfleyen havayı aşağı doğru atarak havayı çıkartabiliyorum. Kasayı yakın zamanda değiştireceğim. Fanlar eski sistemimde bu şekilde değildi. Normalde dik konumda olan fanlar arkaya altta bulunan fanlarda içeri üfleyecek şekilde olması gerekiyordu. Ama akış sağlanamadığından bu şekilde değiştirdim. Son olarak müsait olduğumda dik fanların en alttaki içeri hava verecek şekilde diğerleri dışa verecek şekilde alttakileri de içeri verecek şekilde yapıp bırakacağım. O zaman en mantıklı akış oluyor. Havayı zorla yukarı ittirmeye çalışacağım. 2 tanede 8 Cm'lik egzoz fanım var onu takarsam zorla hava akışını düzeltmiş olurum diye düşünüyorum.
Sapphire RX 6900 XT Nitro+ OC SE ekran kartı için FurMark test sonucunuda ekledim. TriXX yazılımı çalışmadığı için OC modda test etmedim.

1666815178984.png

Benchmark esnasında sıcaklık değerleride ekteki gibi.

1666815307645.png

Son düzenleme:
Isı değerleri çok güzel ancak benzer fiyattaki 13700K'nın R23 Multi testi puanı 28-30k iken bunda 19k olması üzücü.

Isı değerleri çok güzel ancak benzer fiyattaki 13700K'nın R23 Multi testi puanı 28-30k iken bunda 19k olması üzücü.

Çekirdek sayısından dolayı 13700K bayağı avantajlı kalıyor. Effiency Core mevzusundan dolayı böyle ama oyunlara ciddi bir etki oluşturmuyor. Yine de bu iki işlemci arasında tercih edilmesi gereken 13700K.

Çekirdek sayısından dolayı 13700K bayağı avantajlı kalıyor. Effiency Core mevzusundan dolayı böyle ama oyunlara ciddi bir etki oluşturmuyor. Yine de bu iki işlemci arasında tercih edilmesi gereken 13700K.

Haklısınız oyunda etkisi yok bence. Zaten YouTube'da dolaşan testlerin %99'u yalan. Bir ekran kartını birkaç işlemci %100 kullanıyorsa zaten alacağı FPS aynı oluyor hepisnde. Ama testlerde sanki %5-%10 fark varmış gibi aktarılıyor. 1080P'de belki olabilir ama 2K-4K'da 0 fark var. Ben 7700X almak istemiştim neden bilmem 13700KF indirimde görünce yapıştım direk.

Geri
Yukarı