Çözüldü R7 7800x3D sistem kendini kapatıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ThornXDD

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance RGB 2x16 600 mHz CL30
SSD veya HDD modeli
Samsung 990 Pro 1TB
Ekran kartı
GIGABYTE GTX 1070 MINI ITX
Anakart
ASUS ROG B650 e-f
İşlemci
Ryzen 7 7800x3D
Selam,

Yaklaşık 1-2 ay önce eski bilgisayardan parçalar kullanarak kendime yeni bir bilgisayar topladım. İlk 1 ay içinde herhangi bir sorun yaşamadım ancak sonradan kendiliğinden kapanmaya başladı. Benchmark testleri yaparak sistemi zorladığımda kapanma yaşanmadı. Tamamen rastgele bir şekilde kendini kapatıyordu. Dün normal bir şekilde kullanırken birden kendini kapattı, ancak normalde olduğu gibi yeniden başlamadı. Arkadaşımın önerisiyle güç kaynağının üzerindeki düğmeden kapatıp tekrar açtım ve power tuşuna bastığımda çalıştı. Yazılımsal bir sorun olmadığından eminim çünkü bu olayı yaşadığım gün sabahı format atmıştım. Sizce problem ne kaynaklı olabilir ve bu durumda ne yapabilirim? Kullandığım parçaları aşağıda listeledim. Ekran kartını ve güç kaynağını eski bilgisayardan aldım ve bildiğim kadarıyla bunlar eski parçalar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Az önce eve geldim bilgisayarı açtıktan yaklaşık 5 dakika sonra her seferinde sanki zamanlayıcı kurulmuş gibi kendini kapatıyor. Testleri yapamıyorum şu anda. Sizce ne yapmalıyım?

@GFYT herhangi bir fikriniz var mı?

RAM sıkıntılı gibi duruyor.
Tam olarak dediğiniz isimde bir dosya yok fakat yaptığı her şeyi kaydettiği bir metin belgesi buldum. CTRL + F ile başından sonuna error değerlerini kontrol ettim kapanana kadar hiç hata bulmamış.

Hocam 2 RAM'i de aynı anda mı teste soktunuz?

Evet cikardigim RAM'i de takip oyle yapmistim. Isterseniz ayri ayri yapabilirim fakat en erken yarin sabaha halledebilirim.

Hocam bu sorun cok farklı bir hal almaya basladı. Biz ekran kartını stress testine soktuk mu? Ya senden ricam kasayı yarın sök, güç bağlantılarını teker teker yeniden yap.

Hocam bu sorun cok farklı bir hal almaya basladı. Biz ekran kartını stress testine soktuk mu? Ya senden ricam kasayı yarın sök, güç bağlantılarını teker teker yeniden yap.

Ekran kartını stres testine soktum hocam. Ayrıca PSU testını yaptığım zaman hem işlemci hem de ekran kartı aynı anda Full yükte 20 dakika sorunsuz çalıştı. Bilgisayarı sıfırlamadan önce stres testine yine sokmuştum bır problem yoktu. Bu problem bilgisayarı ilk topladığımda yoktu sonradan başladı ve gittikçe sıklaştı. Yarın dediğiniz gibi bağlantıları kontrol edeceğim. Sizce yazılımsal bir şey olabilir mi?

Ekran kartını stres testine soktum hocam. Ayrıca PSU testını yaptığım zaman hem işlemci hem de ekran kartı aynı anda Full yükte 20 dakika sorunsuz çalıştı. Bilgisayarı sıfırlamadan önce stres testine yine sokmuştum bır problem yoktu. Bu problem bilgisayarı ilk topladığımda yoktu sonradan başladı ve gittikçe sıklaştı. Yarın dediğiniz gibi bağlantıları kontrol edeceğim. Sizce yazılımsal bir şey olabilir mi?

Hocam RAM'leri kontrol ettik, PSU'yu kontrol ettik, ekran kartını kontrol ettik sorun yok yanlıssam düzelt. Yazılımsal oldugunu dusunmuyorum sahsen, yarın dedigim sekilde sıfırdan diz seti tekrardan yine aynı sorun yasanırsa temiz kurulum yapalım.

Hocam RAM'leri kontrol ettik, PSU'yu kontrol ettik, ekran kartını kontrol ettik sorun yok yanlıssam düzelt. Yazılımsal oldugunu dusunmuyorum sahsen, yarın dedigim sekilde sıfırdan diz seti tekrardan yine aynı sorun yasanırsa temiz kurulum yapalım.

Tamamdir hocam. Yarin bir kasayi detayli kontrol edip testleri tekrardan yaparim. Yine problem bulamazsak temiz kurulum deneriz. Yani anlam veremedigim nokta belli bir uygulama actigimda veya belli bir derecenin ustunu gorunce kapanmiyor tamamen rastgele bir sekilde kendini kapatiyor bazen aciyorum 5 dakika sonra kendini kapatiyor ve bunu 3 kere tekrarliyor. Bazen de bugün oldugu gibi 2-3 saat sorunsuz calisip bir anda kendini yeniden başlatıyor. Ve bazen kendini reslerken bazen kapatip geri acmiyor. PSU'yu kapatip geri acmam gerekiyor.

Tamamdir hocam. Yarin bir kasayi detayli kontrol edip testleri tekrardan yaparim. Yine problem bulamazsak temiz kurulum deneriz. Yani anlam veremedigim nokta belli bir uygulama actigimda veya belli bir derecenin ustunu gorunce kapanmiyor tamamen rastgele bir sekilde kendini kapatiyor bazen aciyorum 5 dakika sonra kendini kapatiyor ve bunu 3 kere tekrarliyor. Bazen de bugün oldugu gibi 2-3 saat sorunsuz calisip bir anda kendini yeniden başlatıyor. Ve bazen kendini reslerken bazen kapatip geri acmiyor. PSU'yu kapatip geri acmam gerekiyor.

Bekliyorum hocam dönütünüzü.

Bekliyorum hocam dönütünüzü.

Hocam selam, dun gece uyumadan once yabanci forumlarda bu sorunla alakali dolasirken bir arkadasin benimle ayni sorunu yasadigini ve sorunun kasa uzerindeki restart butonu oldugunu soyledigini gordum. Çok da ihtimal vermedim cunku kasam Corsair 4000D airflow yani kalitesiz bir kasa degil. Kablolari kontrol ettikten sonra bilgisayari açtım ve acikken restart tusuna bastim. Tam olarak ayni sekilde bir anda siyah ekran vererek kapandi. Bende restart tusunun kablosunu anakarttan soktum ve yaklasik 3 saattir bilgisayar kapanmiyor. Aksama kadar acik bırakacağım kapanma olacak mi diye, yine olursa dediginiz gibi temiz kurulum yapacağım. Ilgin ve yardimin icin teşekkür ederim.

Geri
Yukarı