R7 7800x3D sistemde ekran gelmiyor

sweeny

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Bugün yeni bir sistem topladım fakat ekrana görüntü gelmiyor. Sizlere sistemdeki parçaları ve denediğim yöntemleri paylaşmak isterim.

Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, saatlerdir çözemedim sorunu.

İşlemci 7800x3D
Anakart Gigabyte B650M DS3H
Ekran kartı 4080
RAM'ler 6000MHz Kingston Fury.

Şimdi öncelikle ekran kartını çıkarıyorum ve anakart ile hem HDMI hem DP görüntüsü almaya çalışıyorum, olmuyor.

Sistemde eski kasamdali M.2'yi taktım içerisinde Windows yüklüydü. 5600 işlemcili bir sistemden çıkardım, pek fark edeceğini sanmıyorum ama UEFI formatı gibi sorunlar olabilir mi dedim.

RAM'lerin RGB'leri Power tusuna basınca yanmıyor, belki driver falan olmadığı içindir ama Corsair'de vesaire direkt ışık gelirdi.

Acaba BIOS Update mi gerekir dedim anakart kutusunda rev1.2 yazıyor. Flash belleğe BIOS dosyasını atıp Gigabyte.bin olarak değiştirdim ve BIOS slotuna takıp Q flash Plus butonuna basınca 2sn PC çalışıp kapanıyor yani BIOS da güncelleyemiyorum.

Ne yapacağımı bilemedim, bağlantılarda kablolarda da bir sorun yok yardımcı olabilecek var ise çok sevinirim.

Teşekkürler.

Gözükene göre sorun RAM'lerde.
Bios update gerekmiyor o Anakart 7000 serisi destekleyerek çıkıyor. Ekran kartında sorun yok İşlemci de dahili grafik işlemcisi var görüntü verirdi onu çıkardığında sorunluysa. Tek tek farklı slotlarda dene mümkün ise başka bir RAM ile dene.

Tek tek slotlarda da denedim, elimde basla ddr5 ram yok şu an için
Bios'a dahi girememen genellikle 2 sorundan kaynaklanır. Biri RAM biri ekran bağdaştırıcısı. Görünene göre ne dahili nede harici ekran bağdaştırıcısı(4080) sorun yok ikisininde sorunlu olma ihtimali çok düşük. Geriye RAM kalıyor onu da bir şekilde test edebilmen gerekiyor. Elindeki RAM'lerin hepsininde de görüntü vermemesi biraz düşündürücü, Anakart slotlarında da sıkıntı olmuş olabilir yedek çalıştığından emin olduğun parçalar ile test edebilme imkanın olsa güzel olur.

Büyük ihtimal dediğiniz gibi hocam ya ram soketleri ya ramler o zaman, eski bilgisayarımda da böyle görüntü gelmeme oluyordu bazen monitörü fişten çekip takınca düzeliyordu bilemedim. Yabancı forumlarda expo profilli ramlerde bios güncellemesi yapmadan calısmıyor yazıyorlardı ondan da emin değişim q flash yapamıyorum çünkü

Sorun anakart çıktı, bugün msi pro b650-p aldım ve tek seferde boot gerçekleşti.

Dün sabaha kadar problem ile uğraşırken yabancı kaynaklarda da gigabyte b650 serisinde benzer sorun yaşayan kullanıcılar gördüm.

Çok giriş seviyesi kartlara yönlenmemenin doğru olduğuna kanaat getirdim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı