Çözüldü R7 7840HS işlemci hızını sabitliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PatatesEnes

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7840HS/RTX 4060(mobile)/16 GB DDR5 RAM/ 512 GB m2 ssd
Bilgisayarda hiçbir ayar değişikliği yapmadım işlemcinin hızı 3.8 GHz'e sabitlendi normalde 4.9 GHz'i rahat rahat görürken, hiçbir sebep yokken oldu bu. İşlemci ısınmıyor ve güç modu ayarlarında yüksek performans seçili, işlemci ayarları da %100. İşlemcim 7840HSR HP Victus 16 kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Daha önce de aynı sorunu yaşadığımda reset yapınca düzelmişti şimdi düzelmiyor. Ryzen Master'ı tamamen sildim hâlâ aynı.

Kaç saattir uğraşıyorum ama hiçbir çözüm bulamadım işlemci temel frekansta sabit kalıyor üzerine çıkmıyor BIOS güncelledim throttle ayarını kapattım BIOS'un ayarlarını sıfırladım ama hiçbiri işe yaramadı galiba garantiye göndereceğim.

Sorunun çözümünü buldum. Daha önce RAM harcamasın diye kapattığım APU'yu geri etkinleştirince düzeliyormuş. 2 ay boşu boşuna durdum öyle. :/
Daha önce de aynı sorunu yaşadığımda reset yapınca düzelmişti şimdi düzelmiyor. Ryzen Master'ı tamamen sildim hâlâ aynı.

Kaç saattir uğraşıyorum ama hiçbir çözüm bulamadım işlemci temel frekansta sabit kalıyor üzerine çıkmıyor BIOS güncelledim throttle ayarını kapattım BIOS'un ayarlarını sıfırladım ama hiçbiri işe yaramadı galiba garantiye göndereceğim.

Sorunun çözümünü buldum. Daha önce RAM harcamasın diye kapattığım APU'yu geri etkinleştirince düzeliyormuş. 2 ay boşu boşuna durdum öyle. :/

Son düzenleme:
Çözüm

Kusura bakmayın üzerinden uzun zaman geçmiş ama benzer bi sistemde bende aynı sorunu yaşıyorum apu yu kapattım dediğiniz kısmı anlamadım açıklayabilirmisiniz

Kusura bakmayın üzerinden uzun zaman geçmiş ama benzer bi sistemde bende aynı sorunu yaşıyorum apu yu kapattım dediğiniz kısmı anlamadım açıklayabilirmisiniz
Zamanında denetim masasında aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştırıcılarına girip APU'yu (radeon 780m) kapatmıştım. onu açtıktan sonra işlemci temel frekansın üzerine çıkabilmeye başladı.
1712690638280.png

Eğer siz de işlemciye gömülü grafik kartını kapattıysanız onu açın benim sorunum öyle çözüldü.

Geri
Yukarı