R9 270 Sistem

Dissquiz

Hectopat
Daha fazla  
P5PLRv.png

Aldığım her parçayı neden aldığımı aşağıda açıklıyorum.Okursanız yapacağınız yorumlar daha iyi olur.

Kasadan başlayalım.Kasa olarak "CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-02 80PLUS 650W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA" bunu seçtim. Çünkü hem anakartıma uyumlu (Matx) hem de içerisinde 80+ 650W güç kaynağı bulunduruyor. Anakartıma uygun benzer kasa+güç kaynağı modellere baktığımda ya fiyat bazından ya da şıklık bakımından beni cezbetmiyordu. Aralarında en uygunu buydu. Ve ayrıca anakartıma göre büyük ve içerisinde oldukça iyi hava sirkülasyonu yapabileceğimi gördüm.(EDİT:İnternet sistesinde araştırdım).
Anakarta gelirsek (MSI H97M-G43 Intel H97 Soket 1150 DDR3 1600Mhz HDMI&DVI&DP Anakart) hem Matx hem de 4 Ram slotuna sahip.4 Slot diyorum çünkü Matxlerde genellike 2 slot bulunur. Anakart seçtiğim ram, işlemci, ekran kartı vb. hepsiyle uyumlu zaten. Teknik özellikeride hoşuma gidince bunuda yapıştırdım. Özellike alacağım işlemciye H97 yi öneriyorlardı.(EDİT:uyumluluk ve teknik özelliklere yine internet sitesinden baktım.)
İşlemci olarak da İntel Core i5-4460'ı seçtim.Alacağım sistem oyun sistemiydi.Önerilen (FX-8350) işlemci ile karşılaştırmalara baktığımda render ve overclokta FX-8320 i5-4460'ı yeterince önden takip ediyordu. Fakat olay oyun testlerine geldiğinde bu sefer ibre i5-4460'ı gösterdi. Aradaki fark MAX 10 FPS filandı. Ve dediğin gibi ekran kartı limitli olacağı için işlemcim oyun için fazla bir önem teşkil etmiyor. Ve ayrıca işlemcime overclok yapmayacağım/yapamayacağım için işlemci soğutucusunu bir süre almamaya karar verdim.Çünkü Intelin stok fanı benim için gayet yeterliymiş. Fakat ben ne olur ne olmaz diye ilerde kaliteli bir işlemci soğutucusu alacağım.
Ekran kartını Asus R9 270 olarak seçtim. Öyle ultra takıntım yok. Oyunu açması yeterli :D.Böyle dememe rağmen kart sadece AC:unity'de hatrı sayılır kasma yapıyor.(Bu benim için süper ötesi bir şey çünkü şu an kullandığım PC Minecraft oynamama bile izin vermiyor.Siz düşünün artık.)Sistemi yakın bir tarihte alacağım.Fakat 3-4 yıl sonra sisteme 8GB daha bellek ve yeni bir ekran kartı takıcam.Fark ettiyseniz şu an ki R9 270 sistemde biraz geri planda.Çoğu kişi ekran kartımın düşük olduğunu belirtti.Fakat ben ilerde yeni erkan kartı alınca kart sistemde sırıtmasın diye biraz diğer parçalara şimdiden önem verdim.
Ram "GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram" aynı modelin tek kitlisi de vardı.Fakat okuduğuma göre dual kit daha çok performans veriyormuş.bende o yüzden CL değeri düşük olan dual kit bir ram aldım.
HDD "WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk" HDD hakkında çok fazla konuşmaya gerek yok. Son olarak bir de SSD ye değinicem. SSD de alırsam sistemde baya bir performans artışı olucak. Fakat elimde para olmadığı için onu da işlemci soğutucusuyla beraber ileri ki bir zamana attım. Anlatacaklarım bu kadar. Sanırım her şeyi neden aldığımı anlatabildim. Eklemek istediğiniz bir şey varsa buyurun ekleyin. Yardımlarnız için şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasaya biraz fazlamı para verdin yoksa banamı öyle geldi ?. birde ekran kartına bir 100tl daha bütçen varsa koyup asus r9 270x almanı öneririm :)

Kasaya biraz fazlamı para verdin yoksa banamı öyle geldi ?. birde ekran kartına bir 100tl daha bütçen varsa koyup asus r9 270x almanı öneririm :)

Haklısın. Belki biraz daha araştırsam kasa ve 80+ 650W bulabilirim. Ama şu anlık böyle kalsın.:D R9 270x'e gelirsek r9 270'le aralarında 5-15 fps'den başka bir fark olmadığı için 100 TL'nin değmediğini düşündüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı