R9 270X Ekranda Yeşil Dikey Çizgiler Var

Bundan iki ay önce iki kere ekranımda durduk yere siyah kırmızı çizgiler oluşmuştu PC'yi yeniden başlatınca sorun çözüldü. Daha sonrasında bu gün YouTube'dan video izlerken ekran aniden gitti ve garip bir ses çıkmaya başladı. PC'yi yeniden başlattığımda ise ASUS logosunda bozulmalar olduğunu gördüm. Masaüstü geldiğinde ise ekranda dikey yeşil çizgiler vardı. Sorunun direkt ekran kartından olduğunu anlamıştım ama neyin bunun tetiklediğini bilmiyordum. Birkaç forumda buna benzer konuları okuduğumda ekran kartının vRAM'lerinde sıkıntı olduğunu anladım. Şahsen bunun nedeninin AMD'nin yeni driverının sebep olduğunu düşünüyorum belki de oyun performansını arttırmak için oyuna girdiğim zaman otomatik OC yapmış olabilir haliyle ekran kartı bundan zarar görmüş olabilir. Acaba garanti süresi geçse bile ASUS teknik servisi ekran kartını ücretli tamir eder mi? Sizin görüşlerinizi bekliyorum.

Denediğim yöntemler:
-Sistemi komple temizlemek, parçaları yeniden takmak.
-AMD Radeon Driverını silip tekrar yüklemek.
-Onboard çıkışından görüntü almak. (İşe yaradı şu an böyle kullanıyorum dikey yeşil çizgiler yok. )

Sistem Bileşenleri:
ASUS R9 270X 2 GB Ekran Kartı
i3 3240 İşlemci
Corsair 4+4 8 GB DDR3 1333MHz RAM
ASUS H61M-D Ankart

Resimler başka konulardan alınmıştır ama yaşadığım sorun tamamen aynısı.

2 Ay önce karşılaştığım sorun.
PnNANb.jpg

images.jpg

Şu anki yaşadığım sorun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önerileriniz için teşekkürler sanırsam kartı çöpe atma vakti gelmiş. :D Alternatif olarak belki RX570 yada tanıdığım birinden ucuz Gtx 950 alabilirim ama driver sorunları yüzünden AMD kartlar konusunda içimde her zaman bir kuşku olacak.

Önerileriniz için teşekkürler sanırsam kartı çöpe atma vakti gelmiş. :D Alternatif olarak belki RX570 yada tanıdığım birinden ucuz Gtx 950 alabilirim ama driver sorunları yüzünden AMD kartlar konusunda içimde her zaman bir kuşku olacak.
RX serisi gayet başarılı dostum sorun etmene gerek yok şahsen ben uzun sürelerdir kullanıyorum. rx 570 gtx 950'yi ezer geçer. GTX 1060 RX 570 in rakibidir.

Çözüm olarak VRAM'lere underclock etmeyi veya fırınlama tekniğini deneyebilirsiniz. Bu sorun genellikle kartın belleklerinden kaynaklanan bir arıza ile meydana gelmektedir.

Underclocku VRAM lerin hızını normalin altına düşürerek mi yapacağım. Bu hız düşürme işlemini hangi seviyeye kadar yapmalıyım ?
Stabil seviyeye ulaşana kadar düşürebilirsiniz fakat bu kesin bir çözüm değildir. Sadece çözüm olma ihtimali mevcut. Fazla düşürmemeye çalışın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı