R9 270X ile Ryzen 5 5600 idare eder mi?

ysfddit

Picopat
Daha fazla  
Yakın vakitte Ryzen 5 5600 almayı düşünüyorum. Alırsam ekran kartı da alacağım fakat ekran kartını minimum 3 ay sonra alabilirim. Bu yüzden işlemciyi aldıktan sonra bir süre R9 270X 2 GB GDDR5 ekran kartım ile kullansam sıkıntı olur mu? FPS düşer mi artar mı?

Yanlış bilgi
Yakın vakitte Ryzen 5 5600 almayı düşünüyorum. Alırsam ekran kartı da alacağım fakat ekran kartını minimum 3 ay sonra alabilirim. Bu yüzden işlemciyi aldıktan sonra bir süre R9 270X 2 GB GDDR5 ekran kartım ile kullansam sıkıntı olur mu? FPS düşer mi artar mı?

FPS asla düşmez, biraz darboğaz olur o kadar. Pek sıkıntı yaratmaz. Önceki FPS değerlerini geçersin zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkıntı olmaz, islemci tabanlı oyunlarda ( Valorant, CS:GO) FPS'in artar.
CS'de FPS'i artacağını sanmıyorum ama Valorant'da belki işine yarayabilir. CS şu anki kartının sınırlarına dayanıyordur zaten. RTX 2060 bile %80 kullanımlara çıkıyor düşük ayarlarda. Şu anki işlemcisi de kartı %100'e besleyebiliyorsa CS'de FPS'i değişmeyecektir. CS:GO olsaydı eğer doğru olurdu fakat 2'de biraz durum değişti. Yüksek işlemci kullanmanın sana hiçbir şekilde dezavantajı olmaz. Ne ekran kartı takarsan o kadar performans alırsın 5600'ün besleyebileceği kartlar sınırında.

FPS asla düşmez, biraz darboğaz olur o kadar. Pek sıkıntı yaratmaz. Önceki FPS değerlerini geçersin zaten.

Darboğaz ekran kartının işlemciden güçlü olduğu durumlarda olmuyor mu hocam? R9 270X'den aynı anda 4 tane dahi bağlasanız Ryzen 5 5600 ile darboğaz yapması zor.

Darboğaz ekran kartının işlemciden güçlü olduğu durumlarda olmuyor mu hocam? R9 270X'den aynı anda 4 tane dahi bağlasanız Ryzen 5 5600 ile darboğaz yapması zor.

Bu konuda iki çeşit darboğaz olduğu hatta daha depolama konusunda bile olabileceği yazıyor. Ekran kartı işlemciye göre bir hayli düşük kaldığını düşündüğüm için darboğaz olabileceğine kanaat getirdim. Ekran kartı darboğazı adı altında bir darboğaz yaşayabilir. Hemen rapor etmeniz ve raporun kabul edilmesi ayrı komik geldi. :D he eğer darboğaz olmuyorsa belirtirsiniz fakat siz direkt sadece darboğaz tek taraflı olur demişsiniz.

Darboğaz ekran kartının işlemciden güçlü olduğu durumlarda olmuyor mu hocam?
Hayır darboğaz dediğimiz bir parçanın diğerini kısıtlamasıdır, şu anki durumda işlemci koşmaya çalışırken ekran kartı yürüyecek. Bu da ekran kartı darboğazı demektir.

Tabiki hiçbir sorun oluşturmaz, ekran kartı yine tam performans çalışacak.
Sadece işlemci 4000 lira da olsa ekran kartından dolayı 1000 liralık performans gösterecek.
Ekran kartı darboğazı adı altında bir darboğaz yaşayabilir.
Sadece darboğaz dediğinden dolayı sana uyarı veren mod da işlemci darboğazından bahsettiğini sanmış.
Ekran kartı diye belirtseydin uyarı almazdın, malum birçok darboğaz çeşidi var.

Hayır darboğaz dediğimiz bir parçanın diğerini kısıtlamasıdır, şu anki durumda işlemci koşmaya çalışırken ekran kartı yürüyecek. Bu da ekran kartı darboğazı demektir.

Tabii ki hiçbir sorun oluşturmaz, ekran kartı yine tam performans çalışacak.
Sadece işlemci 4000 lira da olsa ekran kartından dolayı 1000 liralık performans gösterecek.

Sadece darboğaz dediğinden dolayı sana uyarı veren mod da işlemci darboğazından bahsettiğini sanmış.

Yani doğru belirtebilirdim aslında onda hatam varda modlar bunu fark edebilir diye düşünmüştüm bundan sonra özellikle belirteceğim:)

Tabii ki hiçbir sorun oluşturmaz, ekran kartı yine tam performans çalışacak.

Hocam sizin bu mantıkta tüm sistemlerde darboğaz var o zaman? Sonuçta RTX 4070 ile Ryzen 7800x3D kullandığınızda da işlemci koşarken ekran kartı yürüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı