R9 270X sistem ilk açılışta siyah ekranda kalıyor

PCKurdu1903

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Adana
Merhaba, daha iyi anlaşılması için olayı kronolojik şekilde anlatayım, biraz uzun olabilir kusuruma bakmayın.

Benim ekran kartım 1 ay öncesine kadar sorunsuz çalışıyordu, bir gün açılışta kırmızı çizgiler gelmeye başladı. İnternette araştırma yaptım donanımhaber'de yüzlerce yorumu olan bir bilgisayar teknisyenini buldum ve kartı yolladım. Adam kartı yapıp bana video attı testlerde sorunsuz çalıştığına dair. Ben de onay verdim ve sonra kartı tarafıma gönderdi. Kartı taktığımda şöyle bir sıkıntıyla karşılaştım, bilgisayarı ilk açtığımda anakart logosu geliyor normal şekilde, sonrasında Windows açılması gerekirken siyah ekran geliyor. O anda Power tuşuna basılı tutup kapatıyorum, tekrar açıyorum ve sorunsuz açılıyor ikinci seferde. Belki Windows kaynaklıdır dedim Windows'a format attım fakat değişen bir şey yok. Birinci defa açtığımda anakart logosu devamında siyah ekran, sonrasında Power tuşuna basılı tutup tekrar açtığımda sorunsuz açılış.

İşin ilginç yanı bilgisayar açıldıktan sonra FurMark üzerinden yarım saat stres testi yaptım hiçbir sorun görünmedi, 1.5 saat Witcher 3 oynadım ekran kartı kullanımı yüzde 99 ve GPU sıcaklığı 68'in üstünü görmedi FPS'de 30'un altına pek inmedi. Yani kartta bir problem yok gibi görünüyor. SSD'den midir diye düşünüp bad sector testi yaptım hepsi yeşil. Ben bu bilgisayarı yapıp satıp sonrasında yeni bilgisayar almak istiyorum ama sorun ne çözemedim bir haftadır. Lütfen mantıklı olan her fikrinizi belirtmekten çekinmeyin, çünkü çok ihtiyacım var.

Sistem bilgileri:
AMD FX 6350 + harici soğutucu,
ASUS R9 270X 2 GB modeli,
2x4 G.Skill Ripjaws 1600 MHz RAM,
Gigabyte 970A-DS3p anakart,
600W PSU,
Zalman Z3 Plus kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denetim Masası/Güç Yönetimi/(sol kenarda) güç düğmesinin yapacaklarını seçin/ / (üstte) şu anda kullanılmayan ayarları değiştir deyip aşağı sekmeden hızlı başlatmayı kapatıp derer misiniz aynı sorun bende de vardı bu şekilde çözüm buldum.

Denetim Masası/Güç Yönetimi/(sol kenarda) güç düğmesinin yapacaklarını seçin/ / (üstte) şu anda kullanılmayan ayarları değiştir deyip aşağı sekmeden hızlı başlatmayı kapatıp derer misiniz aynı sorun bende de vardı bu şekilde çözüm buldum.
Yaptım hocam teşekkür ederim bu işlem tam olarak neye etki ediyor?

Geri
Yukarı