R9 280 Çizgili ve siyah görüntü

cashlord

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, çok garip bir problem yaşıyorum yardımınıza ihtiyacım var gerçekten çok canımı sıkmaya başladı.

Yaklaşık 2 aydır yaşıyorum, 2 ay kadar önce oyun oynarken bir anda çizgili ekran çıktı dikey şekilde ve gri renkte, sistemim kilitlendi ve restart atınca düzeldi. Bir hata olmuştur deyip önemsemedim ancak daha sonra sıklaşmaya başladı. Daha sonrasında chkdsk yapmaya başladı bilgisayarım çizgili ekran verdikten sonra eski bir hard diske sahiptim. Sistemim SSD'ye kuruluydu ancak diğer disklerim 7-8 yıllıktı. Sorun hard diskten olabilir diyerek 500 GB bir hard disk satın aldım. Ancak çizgili ekran sorunumda bir düzelme olmadı, format ekranında vesaire hiç böyle hatalarla karşılaşmadım. 3 kere sıfırdan kurulum yaptım, DDU ile driverimi kaldırarak defalarca eski - yeni ve farklı sürüm driverlar kullandım ancak nafile hiçbir düzelme olmadı.

Daha sonra ekran kartımda bir problem olabileceği konusunda bayağı bir emin oldum. Çok sıklaşmaya başlayınca ekran kartımı FurMark ve OCCT testlerine soktum hepsi yaklaşık 20 dakika civarlarında daha sonra da OCCT'den tüm testleri yaptım lakin ekran kartı sıcaklığım 75 dereceyi geçmedi ve herhangi bir çizgili ekrana maruz kalmadım bu testler esnasında. Bu arada ekran kartıma OC yapmadım. Kendiliğinden OC'li bir ekran kartı kullanıyorum. Daha sonra Afterburner üzerinden hem GPU hem de Memory'i 70 kadar düşürdüm, Power limiti de -5 yaptım. Çizgili ekran problemi gözle görülür şekilde azaldı. 1 hafta neredeyse hiç vermedi maksimum günde bir kez verdi ancak yine bugün arka arkaya 3 kere verdi ve artık çok can sıkıcı olmaya başladı, sorunun hala tam nerede olduğunu çözemedim, ekran kartı olduğunu düşünüyorum. İşlemcimde grafik kartı desteği olmadığı için deneyemiyorum ayrıca farklı bir kartla da deneyemiyorum. RAM'leri çıkartıp tek tek farklı slotlarda denedim.

Çizgilerin renkleri sürekli değişken, bazen gri çizgiler, bazen sarı bazen yeşil, bazen direkt gri ekran yiyorum, bazen direkt siyah ekran. Hatta bir keresinde gökkuşağı renkleri bile gördüm resimlerde var. Tek stabil olan şey bilgisayara reset atmadan düzelmiyor sistem kilitleniyor, reset atıyorum düzeliyor.

Bu arada bazı oyunlarda hiçbir problem yok iken bazı oyunlarda ekranımda yırtılmalar oluyor, yani yukarı tarafta anlık olarak küçücük bir alanda o çizgileri görüyorum ve hemen geri kayboluyorlar. Bu sadece çözünürlüğü küçük ve ufak oyunlarda ara sıra oluyor. Yalnızca oyun oynarken de olmuyor, durduk yere bazen AFK iken geldiğimde çizgili ekran oluyor, yani ağır oyunlar oynamıyorum zaten ancak enteresan bir şekilde oyunlarda sanki daha az veriyormuş gibi, Photoshop'da ya da masaüstünde öyle durduk yere daha sık veriyor gibi sanki.

İşlemcim: i7 3770.
Ekran kartı: ASUS Radeon R9 280 OC.

Power'ım 450W markasından tam emin değilim şu an bakamıyorum uzun zamandır kullanıyorum.

Birkaç resim ekleyeyim sizlere çizgiler ile alakalı, şu renkli renkli olanda sistem kitlenmedi 1 ay önce yaşadım daha sonra hiç karşıma çıkmadı.

Bana yardım edin, sorunum ekran kartında mı? Nasıl çözebilirim çok canımı sıkıyor bu durum. Önerileriniz nelerdir?

Dosya Ekleri

• 0cfcf295-9783-43b8-9521-51289731e557.jpg
    0cfcf295-9783-43b8-9521-51289731e557.jpg
    82 KB · Görüntüleme: 13
  • 34c8f252-12b4-4ca3-9347-4cd3a35a6fc9.jpg
    34c8f252-12b4-4ca3-9347-4cd3a35a6fc9.jpg
    291,2 KB · Görüntüleme: 24
  • f2a05b8b-ddd7-4616-a18a-24235dce025f.jpg
    f2a05b8b-ddd7-4616-a18a-24235dce025f.jpg
    234,9 KB · Görüntüleme: 23
  • efb0e5db-55c6-4400-9f5b-2e5bf571f22d.jpg
    efb0e5db-55c6-4400-9f5b-2e5bf571f22d.jpg
    66,7 KB · Görüntüleme: 20
Ekran kartından dolayı yapmayabilir RAM'leri tek tek dene eğer 2 tane varsa.
Ramleri tek tek denedim, çizgili ekran yedikte farklı slotlarda bile denedim ancak sonuç alamadım ne yazık ki.
PSU yeterli olmayabilir artık R9 280 ve 3770 iyi güç tüketiyor çünkü yük altında ucu ucuna yettiği için depolama ile alakalıda olabilir.
PSU 450W bir PSU yani sorunun nerede olduğunu nasıl anlayacağımı şaşırdım. Afterburner üzerinden power limiti düşürerek ekran kartına giden gücü azaltmak çözüm olabilir mi? Çünkü afterburner ayarladıktan sonra çok azalmıştı bugüne kadar.

RAM'leri tek tek denedim, çizgili ekran yedikte farklı slotlarda bile denedim ancak sonuç alamadım ne yazık ki.

PSU 450W bir PSU yani sorunun nerede olduğunu nasıl anlayacağımı şaşırdım. Afterburner üzerinden Power limiti düşürerek ekran kartına giden gücü azaltmak çözüm olabilir mi? Çünkü Afterburner ayarladıktan sonra çok azalmıştı bugüne kadar.

Öylede performans düşüklüğü yaşarsın başka bir kaliteli 500W PSU ile dene sonuç aynı ise başka sistemsel bir sorun olabilir donanımdan çok.

Öylede performans düşüklüğü yaşarsın başka bir kaliteli 500W PSU ile dene sonuç aynı ise başka sistemsel bir sorun olabilir donanımdan çok.
Performansı umursamıyorum, sistemsel bir sorun olsaydı 3 defa temiz kurulum yaptığım halde yapmazdı sanırım, farklı bir PSU ile deneme fırsatım şuan yok ancak denemekten başka şansım yok. Çizgili ekran sorununun genellikle ekran kartından olduğunu söyledikleri için herkes bende ekran kartına yoğunlaştım açıkçası bu yüzden sizlerden yardım istiyorum.

Farklı bir ekran kartı ile denedim ancak 10 dakika sonra tekrar çizgili ekran yedim. Sorunun ekran kartı olmadığını anladım fakat ne olduğunu çözemedim halen. PSU olabilir mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı