R9 280 İşlemci tavsiyesi

Linkte bir sorun var galiba dostum.

Tutulmadığı için mi ? 5 yıl oldu mimari çıkalı ve daha yeni değişiyor. Tutulmadı evet..

Buyur bu konulara bir göz at derim.
DirectX 12 Çoklu Çekirdek Performansını Artırdığı için AMD Almak Mantıklı mı?
DX12 ile işlemcilerin akıbeti ne olacak?

Dx12'ye karşı AMD çalışırken Intel yerinde saymayacak her halde değil mi? :)
Şunu da belirtmemde fayda var ki i3 6100 ve Fx8300 karşılaştırmasında i3 6100'ün dahili GPU'sunda bile Dx12 desteği var.

Son düzenleme:
İşlemcide DX12 desteği olmaz zaten gpu'da olur. İ3'de yeni olduğu için içindeki GPU'da DX12 desteğinin olması gerek. APU'da da DX 12 var. Anlatmak istediğim artık önemli olan tek çekirdek performansı değil çekirdek sayısı.

İşlemcide DX12 desteği olmaz zaten gpu'da olur. İ3'de yeni olduğu için içindeki GPU'da DX12 desteğinin olması gerek. APU'da da DX 12 var. Anlatmak istediğim artık önemli olan tek çekirdek performansı değil çekirdek sayısı.

Dostum ben sana derdimi anlatamıyorum galiba. Önemli olan çekirdek sayısı olsa bile (ki öyle bir şey yok), çekirdeğin performansı kötü olduktan sonra ister 8 çekirdek olsun ister 18 çekirdek olsun bunun bize hiç bir faydası yok. Kaldı ki ben AMD düşmanı değilim, konumuz da APU değil. Eğer konu Dx12 ise onu Intel'in de desteklediğini söylemek adına i3 6100'ün içinde de Dx12 desteği olduğunu belirttim. (Dx12 desteğinin işlemci içinde değil GPU'da olduğunu söylememe gerek yok heralde orada ki uyarını da anlamış değilim :))

Benim demek istediğim şey FX serisi eskidiği için artık alınmaz. Hele ki geleceğe dönük bir sistem için asla alınmaz. Bunu söyledim diye direkt AMD'yi savunmaya geçmişsin bana sanki ben AMD'ye laf etmişim gibi. AMD'nin Intel Skylake'e kafa tutabilmesi için şuan Zen mimarisini beklemedeyiz. Arkadaş eski FX serisi işlemci alacağına Zen çıktığında yeni FX serisi bir işlemci alır (tabii Intel'e karşı başarı kazanabilirse). Zira Dx12 desteği tam olarak ortaya çıktığında eski FX'in, Intel'in şimdi ki i7'sine bile kafa tutabileceği hayalinden vazgeçmen senin için daha hayırlı olur :)

Bunu ancak Zen çıktığında göreceğiz. Şimdilik Skylake..

Kardeşim benim de sana anlatmak istediğim DX 12 ile tek çekirdek performansı değil çekirdek sayısı önemli olacak. Anlatamıyoruz biz her halde sana ya, eminim şu güne kadar 1 tane bile AMD işlemci kullanmamış ya da herhangi bir araştırma yapmayıp 3-5 video izleyerek bunları yazıyorsunuz..

Kardeşim benim de sana anlatmak istediğim DX 12 ile tek çekirdek performansı değil çekirdek sayısı önemli olacak. Anlatamıyoruz biz her halde sana ya, eminim şu güne kadar 1 tane bile AMD işlemci kullanmamış ya da herhangi bir araştırma yapmayıp 3-5 video izleyerek bunları yazıyorsunuz..

Şu son yorumun artık klasik olmaya başladı. Sence AMD işlemci kullanmamış biri gibi mi yorum yapıyorum? Bunu bana diyen birisi acaba Intel işlemci kullanmış mı? İşlemci konusunda Intel ve AMD karşılaştırması hiç yapmadın mı cidden yoksa şaka mı yapıyorsun? Ben Sosyal'de uygun bütçeli sistem toplamak isteyen bütün arkadaşlara APU ve APU alternatifi olarak X4 860K'lı sistem öneriyorum. Fakat bütçe yukarılara çıktıkça seviye mecburen Intel'e kayıyor. Bu sebeple asla FX serisi önermedim, önermem de. Çünkü bütün karşılaştırmalar ortada. Oyunlarda stabilizasyonu koruyamayan, ani FPS düşüşleri yaşatan bir işlemciye ihtiyacımız yok. İhtiyacı olan varsa buyursun alsın. Çekirdek sayısı deyip deyip duruyorsun da kardeşim, oyunlarda en az 4 çekirdek gereği meydana gelecek. Intel'in de i3'den yukarı olan işlemcileri zaten en az 4 çekirdeğe sahip (i3 6100 de aslında 4 çekirdek ama 2'si sanal olduğu için 2 çekirdekli olarak sayılıyor). Daha fazla çekirdek sayısının ne gibi bir performans artışı sağlayacağını da belirtirsen sevinirim.

Bir yerde 1000TL'lik bir İ7, bir yerde 500TL'lik FX X8 var. Dolayısıyla FX X8 daha ucuz oluyor. Ve performanslar 3 aşşağı 5 yukarı aynı oluyor. Yani FX daha ucuz oluyor. Ki adam AMD ekran kartı almış. Amd ve AMD işlemci ve ekran kartı demiyorum dikkatini çekerim ! AMD ekran kartlarında DX 12 çok yarayacak. DX 12'de işlemcinin çekirdek sayısından gücünü aldığı için adama daha yararlı olacak. Konu kilit.

Bir yerde 1000TL'lik bir İ7, bir yerde 500TL'lik FX X8 var. Dolayısıyla FX X8 daha ucuz oluyor. Ve performanslar 3 aşşağı 5 yukarı aynı oluyor. Yani FX daha ucuz oluyor. Ki adam AMD ekran kartı almış. Amd ve AMD işlemci ve ekran kartı demiyorum dikkatini çekerim ! AMD ekran kartlarında DX 12 çok yarayacak. DX 12'de işlemcinin çekirdek sayısından gücünü aldığı için adama daha yararlı olacak. Konu kilit.

Neyse ki en azından AMD Ekran Kartları konusunda hemfikiriz :)
Evet, AMD Ekran Kartlarında Dx12 daha iyi performans gösterecek fakat işlemci konusuna gelince çekirdek sayısını fazla fazla abarttığını düşünerek artık sadece gülüp geçiyorum. :)
Konu kilitlenebilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı