R9 280 ve AMD FX-8320 Düşük FPS Sorunu

mehmetazarkan

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 3-4 ay önce imzamda görmüş olduğunuz bileşenleri topladım ama bir türlü istediğim performansı alamıyorum. Technopat'ın GTA V'i 1080P ile test ettiği R9 280 ekran kartı 75 FPS verirken aynı kart ile benim 720P'de FPS değeri 40-50 arasında kalıyor. Üstelik 10 DK oynadıktan sonra araba ile ilerlerken oyun kasmaya başlıyor. CS:GO oynarken bile sıcaklık değerinin yükselmesi ile PC kendi kendini resetlediği zamanlar oluyor. Her zaman kasanın temizliğini yapıyorum bir hafta önce termal macunu değiştirdim, bir türlü bilgisayarı adam edemedim. Bilgisayarıma bağlanıp bu sorunları çözebilecek yardımsever biri var mıdır?

• Ekran Kartı: Sapphire R9 280
  • İşlemci: AMD FX X8 8320
  • Anakart: ASUS M5A97 EVO
  • RAM Bellek: (4x2) GB Ripjaws
  • HDD: Seagate 3.5'' 1TB
  • Soğutucu: Hyper TX3 Evo
  • Kasa: RC-K380 600w

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Oyun orijinal mi?
  • İşletim sistemi 8.1.3 64 Bit mi ?
  • 15.5 sürücüsü kurulu mu?
Bu sorulara cevabın Evet olmalı. Bir başka nokta da varsayılan ayarlarda mı 40-50 FPS alıyorsun ? MSI AfterBurner ile işlemci kullanımına bakar mısın ? Hoş FX-8320 gibi bir işlemcinin darboğaz yapmaması lazım. Bir de biz testte Sapphire kullanmıyoruz. Sapphire tavsiye etmiyorum.
Oyun orjinal,bütün güncelleştirmeleri yaptım,windows 8.1 ile ilk girişte 50 derece ile başlıyor. 10 dk araba sürdükten sonra durum böyle oluyor.

Dosya Ekleri

• gta5_2015-05-24_17-12-11.png
    gta5_2015-05-24_17-12-11.png
    43,6 KB · Görüntüleme: 308
Sorun sicaklik ustad. Fanlarin durumu cozmesi gerekiyordu. En azindan cozum bulunana kadar yan kapak acik kullan. Bu sicaklik daha cok zarar verir.

İşlemcimin maximum kaç derece olması gerekiyor ?
Çalışma esnasında 40-50 derece olmalı. Tam yük altında 70-80 derece (sadece prime95 gibi testler işlemciyi tam yüke zorlar. Oyunlar tam yükte çalıştırmazlar.) Çalışma bakımından 90 derecelerde bile çalışır ama işlemci ömründen yersin.

Çalışma esnasında 40-50 derece olmalı. Tam yük altında 70-80 derece (sadece prime95 gibi testler işlemciyi tam yüke zorlar. Oyunlar tam yükte çalıştırmazlar.) Çalışma bakımından 90 derecelerde bile çalışır ama işlemci ömründen yersin.
o zaman benim işlemcinin GTA V oynarken 70 derecelerde olması normal bir durum mudur?

Stok fan olsa kabul edebilirdik fakat o sogutucu ile o derecelere çıkmanız mantık dışı. Bu değerlere çıktığınız zaman işlemciniz tam yük altında da değil bunuda belirtelim yani. Tam yük altına soksak sistem kendini kapatır bu halde. Intel işlemcilerde 80 derece kabul edilebilir bir derece fakat AMD işlemcilerde bu derece tehlikelidir. 65 dereceyi aşmamalısınız. Yan kapagı açın bu şekilde oynayın. Sıcaklıklar kaç olacak hep beraber görelim. Gene bir fotoğraf koyarsınız.

o zaman benim işlemcinin GTA V oynarken 70 derecelerde olması normal bir durum mudur?
Aslında değil. İşlemcilerde ısınma arttıkça gücü kesme gibi teknolojiler vardır. Bu teknolojiler işlemci ömrünü uzatmak amacıyla üretilmişlerdir. Sizin işlemciniz 50-60 derece olmalı ve full hd çözünürlükte. Arkadaşlarıma katılıyorum. Sorun sıcaklıkta. İşlemcinin macunun iyi sürüldüğüne ve fanlarının düzgün çalıştığından emin olun. Ha birde AMD'ye mail atabilirsiniz. Durumum böyle diye. En kötü işlemcinizi çıkartıp taktıysanız pinlerde yamulmaya neden olmuş olabilirsiniz.

Aslında değil. İşlemcilerde ısınma arttıkça gücü kesme gibi teknolojiler vardır. Bu teknolojiler işlemci ömrünü uzatmak amacıyla üretilmişlerdir. Sizin işlemciniz 50-60 derece olmalı ve full hd çözünürlükte. Arkadaşlarıma katılıyorum. Sorun sıcaklıkta. İşlemcinin macunun iyi sürüldüğüne ve fanlarının düzgün çalıştığından emin olun. Ha birde AMD'ye mail atabilirsiniz. Durumum böyle diye. En kötü işlemcinizi çıkartıp taktıysanız pinlerde yamulmaya neden olmuş olabilirsiniz.
Pinleri yamulan işlemci sokete oturmaz ayrıca çalışmaz.

Pinleri yamulan işlemci sokete oturmaz ayrıca çalışmaz.
Forumda bir arkadaş vardı. Yamuk pinli işlemciyle çalıştırmıştı ama sıkıntı yaşamıştı. Benzer bir olay olabileceğini düşündüm. Bir kaç derecelik bir yamulma hem sokete oturur hemde sıkıntı çıkarır. Ben sadece fikrimi söyledim. Maksat arkadaşın sorununu çözmek.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı