R9 280X Ekran Kartı Görüntü Vermiyor

Fluie

Hectopat
Yaklaşık beş yıl önce aldığım R9 280X Sapphire 3G ekran kartım birkaç hafta önce sorun çıkarmaya başladı.
Ekran kartı 65 dereceyi aştığı zaman ekranda garip çizgiler çıkıyordu ve bilgisayarı kapatıp açıncaya kadar düzelmiyordu.
Bunu fark edince fanların devrini arttırarak kullanmaya devam ettim, iki gün önce bir kez daha ekran kartım çöktü ve bir daha hiçbir şekilde görüntü vermemeye başladı. Şunları denedim;
*RAM'leri kontrol ettim memtest86 ile ve hiçbir sorun ile karşılaşmadım.
*Başka bir ekran kartı taktım ve saatlerce oyun oynadım ve yine problem ile karşılaşmadım.
*Başka bir güç kaynağı taktım maalesef yine çalışmadı.
*Ekran kartını başka bir sisteme taktım ve yine görüntü vermedi.

Bahsettiğim ekranda beliren çizgileri araştırdığımda başkalarının da karşılaştığını gördüm;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
saniye: 0: 52
Sanırım artık yeni bir ekran kartı almanın zamanı geldi ama yine de bir umut belki kurtarabilirim neler önerebilirsiniz?

Paran varsa kara cuma yaklaştı bütçene göre kovala bir tane en ucuz şekilde almaya çalış. Yaptırmayı tercih edersen chip arızası olabilir gibi geldi bana genelde oyuna girince böyle yapan kartlarda GPU da sorun oluyor. Youtube'da kanalı olan biri var İstanbul'da güzel yapıyor onu tavsiye edebilirim ama fiyatını bilmiyorum. En iyisi yeni kart almak ama.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Yeni bir ekran kartı alma zamanınız gelmiş :)

Ekran kartınızda sıkıntı var.
Şuanda ekran kartınızın bir bölümünde bulunan hatadan kaynaklanıyor yani fiziksel bir hata.(Hatanın adını hatırlayamadım bu bende de olmuştu)
Güvenilir bir bilgisayarcıya götürüp yaptırın.
Ekran kartının fanların alt kısmında bulunan grafik işlemcisinin yanında bir slot var orada bulunan kare şeklindeki kısım genleşmiştir birbirinden ayrılmıştır o yüzden oluyordur.
Yaptırmanın fiyatı maksimum 100 TL'dir.
EDİT:Chip hatası bu hata yav son dakika hatırladım :D.

Bu video faydalı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı