R9 280X Fanlar Çalışmıyor

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Sapphire R9 280X Tri-X OC 3GB GDDR5 384-Bit model bir ekran kartına sahibim. Kartın ortada ki fan hariç, 2 büyük fanları dönmüyor. Ekran kartının 95 dereceyi geçip "throttling" yapmasına, ve bu sebepten ötürü büyük bir performans kaybına yol açıyor.

Throttling yaptıktan sonra bile kart 92-93 derece arasında çalışıyor.

Bu sorunu 7 aydır yaşıyorum, uzun uzun araşıtırmalar yaptım fakat sonuç bulamadım.

Kartın görseli: Görüldüğü üzere 2 adet 90 MM fanlar dönmüyor.
Not: Resim çekildiğinde tozlu idi, şuan gayet temiz durumda fakat sorun devam ediyor.
IMG_20201225_005334_056.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben senin yerinde olsam kartın üstündeki fanları söker yeni fan alırım güzel bir montaj yapıp kullanmaya devam ederim. Çünkü kartın orijinal fanlarını bulmak oldukça zor. 12cm 3 ya da 2 adet fan al. Bunlar 2000 RPM olmalı cünkü enerji verdiğinde direk 2000 RPM hızında çalışacak. Enerjiyi PSU'nun 12 Volt'undan al ve soket yardımı ile gerçekleştir. Güzelce montajını yap. Orijinal fanları bulsanda sana maliyeti 300 ile 500 arasındadır.

Ben senin yerinde olsam kartın üstündeki fanları söker yeni fan alırım güzel bir montaj yapıp kullanmaya devam ederim. Çünkü kartın orijinal fanlarını bulmak oldukça zor. 12cm 3 ya da 2 adet fan al. Bunlar 2000 RPM olmalı cünkü enerji verdiğinde direk 2000 RPM hızında çalışacak. Enerjiyi PSU'nun 12 Volt'undan al ve soket yardımı ile gerçekleştir. Güzelce montajını yap. Orijinal fanları bulsanda sana maliyeti 300 ile 500 arasındadır.
Katılıyorum, orjinal fanlar baya pahalı.

Geri
Yukarı