R9 280X Tri-X GTA 5 Donma Sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
25
Benim sistemim B75M D3H, İ5 3550, 32 GB DDR3 RAM, R9 280X Tri-X Sapphire, 750W PSU. Bu sistem orta seviyenin biraz üstünde ve şu anki çoğu oyunu Ultra’da çalıştıracak bir sistem. Ama GTA 5’i yükledim ilk karlı yerde Verh High ve Ultra’ydı grafik ama sonra Los Santos’a başlarken oyun çöktü. Sonra oyuna girdim ama grafikler Medium ve çözünürlük de 800*600 idi. Sonra 1920x1080 yapınca oyun çalıştı ama tam araba sürerken rampada oyun durdu 2 kez. Bunun aynısı GTA 4’te de olmuştu. Onda harita yüklenmemişti. Bunun sorunu nedir acaba? Zaten AMD başa bela. En iyisi NVIDIA Intel ikilisi. Bu konuda biraz haklıyım değil mi? Bi de driver 14.12 ve en günceli.

Sorun aslında AMD’de değil de sizde. AMD GPU’lar ile birden çok ekran kartı üreten üretici varken siz en ucuz olan Sapphire’e yönelmişsiniz. Sapphire de AMD’nin en sorunlu partnerlerinden birisi. Bu bağlamda sürekli performans sorunu yaşamanız doğal. İşlemci konusunda evet, AMD son yıllarda epey geride kaldı fakat firma yakın zamanda bir zamanların efsanevi işlemcisi Athlon 64’ü tasarlayan mühendisi Jim Keller’ı geri getirip Zen mimarisini hazırlattı. Keller, bugün hepimizin kullandığı 64 Bit mimarisini tasarlayan mühendislerden birisi. Yani AMD’ye çok şey borçluyuz. Umuyoruz ki 2016’da Zen işlemciler ile AMD tekrar ayağa kalkacak. Ayrıca siz bu satırları okurken yeni Crimson sürücüsü çıkmış olacak. O sürücüye geçin ve Windows 10 Build 10586’ya geçmeyi de ihmal etmeyin.

Sorun aslında AMD’de değil de sizde. AMD GPU’lar ile birden çok ekran kartı üreten üretici varken siz en ucuz olan Sapphire’e yönelmişsiniz. Sapphire de AMD’nin en sorunlu partnerlerinden birisi. Bu bağlamda sürekli performans sorunu yaşamanız doğal. İşlemci konusunda evet, AMD son yıllarda epey geride kaldı fakat firma yakın zamanda bir zamanların efsanevi işlemcisi Athlon 64’ü tasarlayan mühendisi Jim Keller’ı geri getirip Zen mimarisini hazırlattı. Keller, bugün hepimizin kullandığı 64 Bit mimarisini tasarlayan mühendislerden birisi. Yani AMD’ye çok şey borçluyuz. Umuyoruz ki 2016’da Zen işlemciler ile AMD tekrar ayağa kalkacak. Ayrıca siz bu satırları okurken yeni Crimson sürücüsü çıkmış olacak. O sürücüye geçin ve Windows 10 Build 10586’ya geçmeyi de ihmal etmeyin.

Sizin gibi bir yöneticinin neden bu kadar taraflı davrandığını anlamıyorum. Sanırım Sapphire size ürün göndermediği için Sapphire'i yerin dibine sokuyorsunuz. Bende R9 380 4G Sapphire model ekran kartım var. Oyunlarda hiçbir sorunla karşılaşmadım. Nedir bu sitedeki Sapphire düşmanlığı anlamış değilim. Sapphire'ye söylemek lazım size birkaç tane ürün yollasın da Sapphire'i göğe kadar çıkarın. Hayır Sapphire AMD'nin en köklü partneri fakat siz en sorunlu partneri demişsiniz. Neyse ya siz böyle devam edin. Asus'cular sizi..

Siz sorunla karşılaşmadınız diye bu Sapphire'i dünyanın en iyi ekran kartı üreticisi yapmıyor. Sitede araştırma yapın, AMD GPU'da sorun yaşayan kullanıcıların çok büyük bir kısmı Sapphire mağduru... Bunu biz uydurmadık, bu arkadaşlara yardımcı ola ola zamanla tecrübe edindik. Henüz 28 mesajı olan ve üyelik tarihinin üzerinden 1 ay bile geçmeyen bir üye olarak bunları birden hesaba katmanızın mümkün olmayacağının da farkındayız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı