R9 290 Bilgisayarın sürekli sebepsizce kapanması

tzpf

Hectopat
Daha fazla  
MB: Asus M5A97 R2.0 Amd 970 2133MHz(O.C.) DDR3 Soket AM3 ATX
CPU: Amd FX-8350 X8 4.0GHz Soket AM3
GPU: Sapphire AMD Radeon R9 290 Tri-X 4GB 512Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0
RAM: 1 Kingston HyperX Savage 8GB 1600MHz DDR3 Ram (HX316C9SR/8) 1 Kingston HyperX 1600MHz CL9 240 4GB DDR3
HDD: Seagate 3.5" 500GB Barracuda SATA 3.0 16MB cache 7200 RPM
PSU: Cooler Master RS-600-ACAB-M2

Şimdi ben bu sistemi 1,5 yıldan fazla süre sorunsuzca kullandım. En çok GTA V, FIFA 16, yer yer de Revit programı ile yaklaşık tam performans çalıştırdım. Arada bir de CPU stok fanını ve GPU'yu yuvasından çıkarıp işte üfleyerek veya kuru bezle vs tozunu aldığım oldu. Toplasanız 2 keredir. Son bu temizliğim sonrasında, anakartı tanıyanlar bilir. Burada da üst kısımda yanyana 3 giriş gözüküyor.) CPU fan kablosunu "cha_fan1" yazan yere taktım kazara. Bilgisayarı açtığımda çok küçük bir çıtlama ve duman geldi kasadan. Bunun konumunu, izini bulamadım. CPU fan kablosunu "CPU_fan" kısmına takarak sistemi yeniden başlattım. O günden itibaren problem başladı.

Bilgisayar, genelde oyunlarda menü kısmını geçtikten sonra (grafik yüklemesi arttığında) ama yer yer de basit işlemler yaparken (chrome+spotify açık sadece mesela), elektrik kesilmişçesine kendini kapatmaya başladı. Yeniden sistemi açmamın yolu da PSU'nun şalterini kapatıp açmak sadece.

Aynı güçte farklı PSU buldum, bağladım. Sorun aynen devam etti. Anakartı yetkili servise gönderdim. Arıza yoktur diye geri döndü. Ekran kartımı yetkili servise gönderdim. Arıza yoktur diye geri döndü. Sonra bir arkadaşım yardımcı oldu. Yanlış bilmiyorsam RAM ve CPU'yu teste tuttu, bir şey çıkmadı. Sonra hem başka bir Nvidia kartı, hem de benim kartı Burnintest'e bıraktı. Benim kartta makine kapandı yine.

Bu konuları arıza notuna yazarak yeniden yetkili servise gönderdim. Aradan 2 hafta geçti geçen hafta. Servisi aradım. "İade raporu hazırladık. Hepsiburada ücretinizi verir veya yeni ürün gönderir." dedi. Aradım, "İade raporu gelince ücretinizi hesabınıza yatırırız." dediler. Tamam dedim sorunun kaynağı ortaya çıktı. Aceleci davranıp şunu satın aldım: Asus Strix RX480-O8G Gaming 8GB GDDR5 256Bit.

Aynı problem devam ediyor:)

Şimdi sorunun kaynağını bilememekle birlikte, bu sorun yüzünden diğer parçaların da bozulmasından korkar durumdayım. Bilgisayarı açmaya korkuyorum. Arkadaşım buraya yazmamı önerdi. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek deneme yapmadığın ana kart kalmış servis sorun yoktur demiş ama sorun olabilir ayrıca kullandığını priz kaynaklı da olabilir topraklama olmayan prizler de o sorun oluyor AMD sistemimde kullandığım ana kart ben o ana karta ters akım verdim bana mısın demedi çalışmaya devam etti. Sana bir kaç tavsiyede bulunabilirim ilk önce kasanı farklı bir prizde ama topraklama olduğundan emin olduğun prizde dene, ana kartta statik elektrik olabilir PSU hariç tüm parçaları sök RAM ekran kartı kasa portlarına takılı USB araçları ve kasanın açma düğmesine 15 saniye basılı tut olmadı mı son olarak aynı sokete sahip bir ana kart bul parçalarını dene sorunun tam çözümünü bu şekilde bulabilirsin inşallah çözülür ALLAH kolaylık versin.

Unutmadan CPU soğutucunun fanına bak dönüyor mu diye yada hızını kontrol et belki o çıtlama ve dumanın sebebi fanda ki bir bozulma olabilir.

Teşekkürler. Topraklama var gibi hem üçlü prizde, hem onun da bağlı olduğu prizde. Zaten 2 yıldır bilgisayar kullanıyorum aynı prizlerden. Kasayı farklı prizde denemiştik, sorun aynen var. 15 saniye olayını da denedim. Yapabildiğimi düşünüyorum. CPU fanında sorun yok. Onu da bi teste tutmuştuk zaten.

Bu arada, yazılımsal olabilir ihtimaliyle başka harddisk bağlayarak da denedim. Her türlü koşulda problem aynen devam ediyor. Ben de birincisi, benzer anakartla denemek istiyorum. Bulabilsem yapacağım. Bir de kasadan ayırıp kurayım sistemi diyorum. Hiç yapmadığım bir iş. Yapabilirsem onu da deneyeceğim bu hafta sonu. Ya da Beşiktaş'ta herhangi bir bilgisayarcıya götüreceğim kucaklayıp.

Sonuç çıkmazsa yeni bilgisayar toplamaya giriş:)

---

Güncelleme:

Kasayı bir bilgisayarcıya emanet ettim. Sorunun PSU'da olduğunu söyledi. Başka PSU ile 15 dk kadar ultra ayarlarda oyun oynamış. Beni tatmin etmeyen bir süre ama sözümü geçiremedim pek. Elinde uygun anakart olmadığı için başka bir deneme de yapmamış.

Ben daha önce başka PSU denemiştim ama yine de yeni PSU sipariş ettim. Bu kapanıp durmalar yüzünden mevcut PSU sesli çalışmaya başlamıştı. Gerçekten arızalanmış olabilir. Ama yeni PSU ile de sorun devam edebilir diyorum ben hala.

Bilgilendirmek adına buraya sonuçları yazacağım.

12 Ocak, güncelleme:

Yeni PSU'yu bağladım. Dün gece sorunsuzca 2 saat kadar oyun oynayabildim. Problem çözülmüş görünüyor.

Şimdi olayla ilgili birkaç ihtimal kaldı aklımda. Birincisi, benim ilk başta denediğim diğer güç kaynağı da bozuktu o yüzden hedef şaştı. İkincisi, R9 290 bozulmuştu. Buradaki arıza yüzünden hem kasa içinde, hem de güç kaynağında hasarlar oluştu. Yeni GPU ve yeni PSU'yu, statik elektrik boşaltma işlemi de yapılmış kasaya takınca her şey yoluna girdi.

Mevzunun karışıklığından dolayı yeterli yardımı buradan alamadığımı düşünüyorum ama yine de zamanını ayırıp okuyan, konu üzerinde düşünenlere teşekkür ediyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı