R9 290 - i3 4160 darboğaz yapar mı ?

Hakan1590

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi r9 290 ekran kartı almak istiyorum ancak bütçem düşük olduğu için 4160 düşünüyorum. İleride değiştiririm büyük ihtimal ama şimdilik buna yetiyor param. Birde r9 290 ı doyuracak 500 tl ye kadar 650-700 watt PSU lu kasa önerir misiniz ?

Cooler Master Rc-P100K 700W Midt Atx Pencereli Siyah Kasa - Vatan Bilgisayar Ben bunu düşündüm kasa olarak.

Yapar ama bu darboğazı kasma veya takılma olarak düşünmeyin. Fazla etki yaratmaz. R9 290 yerine GTX 960 tavsiye ederim.

İleride işlemciyi yükseltcem zaten. 2-3 ay içinde ekran kartını düşürmek istemiyorum en geç 3 aya 4460 almayı düşünüyorum zaten ancak o zamana kadar 4160 idare edemez mi ?

R9 290, çok güçlü bir karttır ama bu saatten sonra ne kadar alınır bilmiyorum. Tartışmaya açık bir konu. R9 285 veya GTX 960 al diyeceğim ama R9 290 bunları havada pataklar. Kasa olarak Xigmatek Asgard PRO 600 watt öneririm. R9 290'lı bir sistemin yükünü sorunsuz kaldıracaktır. Toplam yükte ortalama 275 watt güç harcar R9 290.

Darboğaz yapmaz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video biraz garip açıkcası. Gpu kullanımı baya bir dalgalı ama fps bunun tersi. GPU kullanımı sürekli düşüp yükseliyor ama bu nedense fpsyi etkilemiyor. %99 dan % 47'ye düşüyor ama fps düşmüyor veya %60'dan %99'a yükseliyor ama fps yükselmiyor.

Evet bendede öyle. LoL oynarken CPU ve GPU 50'den yukarı çıkmıyor çıksada yükselmiyor FPS. Tamamen performansla alakalı.
Bu dediğinin performans ile hiç bir alakası yok. Bu dediğin oyunun optimizasyonu ile alakalıdır. Üstteki videoda gpu kullanımı baya bir dalgalı sürekli düşüp yükseliyor. Yani %99-90 arası sabitlenemiyor oyun genelinde. Bu zaten darboğaz olduğunıu gösteriyor. Ama darboğaz olunca insanlar takılma ve kasılma olucağını zannediyor. Darboğaz olduğu zaman almnız gereken fpsden daha düşük fps alırsınız. Fakat oyun yine akıcı bir şekilde oynanmaya devam edebilir. Tıpkı üstteki videoda olduğu gibi. Eğer darboğaz olmasaydı gpu kullanımının şu videodaki gibi olması lazımdı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gpu kullanımı oyun içinde %99-90 arası sabit.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı