R9 295x2, i5 4690K Sistem Toplama

Gülünç bir cevap doğrusu. Neden kullanılmayacak söyleyebilir misin?
Arkadaş sadece oyun oynayacağım diyor ve şu an sadece bir kaç tane oyun 4 GB ram üstünü kullanıyor o da efektif değil. 16 ya da 32 GB ram alması hangi akıcılığı katacak? Şu zamanda 8 GB ram alması bile ileriye dönük bir yatırım olur 8 GB ram kullanacak oyun dahi çıkmadı.

Ayrıca 2400 mhz ram almasıda oyunda bir etkisini göstermeyecektir. Ram boyutu ve hızı etkisini render gibi profesyonel uygulamalarda gösterecektir. Arkadaşın 1600 mhz ve 2X4 (8 GB) ram alarak en mantıklı hareketi yapacaktır.

Arkadaş sadece oyun oynayacağım diyor ve şu an sadece bir kaç tane oyun 4 GB ram üstünü kullanıyor o da efektif değil. 16 ya da 32 GB ram alması hangi akıcılığı katacak? Şu zamanda 8 GB ram alması bile ileriye dönük bir yatırım olur 8 GB ram kullanacak oyun dahi çıkmadı
Sanırım bu cevabın bana değildi çünkü ben RAM'ın bellek boyutundan bahsetmedim
Ayrıca 2400 mhz ram almasıda oyunda bir etkisini göstermeyecektir. Ram boyutu ve hızı etkisini render gibi profesyonel uygulamalarda gösterecektir. Arkadaşın 1600 mhz ve 2X4 (8 GB) ram alarak en mantıklı hareketi yapacaktır.
Gelelim buna! Oyunda bir etkisi olmadığından bahsetmişsiniz, herhangi bir işlemi yaparken önce RAMde bilgiler toplanır sonra gerekli yerlere dağıtılır. Siz bana 1.6 motor bir araçla 2.4 motorlu bir aracın arasında fark olmadığından bahsediyorsunuz. Sizce bu mantıklı bir şey mi?

@Melih Seçgin Bu konuda yanılıyorsun, arkadaşın dediği doğru. 1600 MHz cl9 RAM ile 2400 MHz olanı arasında oyunlarda pek FPS farkı olmaz. Oyunlar zaten GPU'nun üzerindeki RAM'leri kullanıyorlar, CPU'ların içindeki önbellekler de RAM daha yavaş bile olsa yeterli veri alanı sağlıyor. 2 RAM de o kadar hızlı oluyor ki aralarında gözlemleyemeyeceğin kadar ufak bir fark ancak oluyor.

2400 MHz RAM ile 1600 MHz cl9 RAM arasındaki farkı ancak benchmarklarda görürsün. RAM'lerin hızları zaten çok yüksek ve erişim süreleri arasındaki fark oyunlara bahsettiğin kadar yansımıyor.

Son düzenleme:
Sn. @Yararsız Üye senin yorumlarına önem veriyorum. Fakat benim çok yakından tanıdığım bir arkadaşımın bilgisayarında edindiğim tecrübeden ötürü ben böyle bir tavsiye verdim. 1'e 1 şahit olduğum bir şeydi. Tabi ki sistemi bu kadar ileri seviye değildi. Fakat 1600Mhz Ramler ile oynadığımız oyunu 2400'lük RAM'leri taktığımızda oynadığımız oyunla arada çok fark olduğunu gördük. Ha dön tersine, çok mu gerekli tabi ki hayır benim ki bir tavsiye. Sonuçta bu arkadaşımız tavsiye alabilmek için açtı konuyu. Bilgilendirdiğin için ve üslubun için teşekkür ederim.

@melih Sadece GPU değil, uygulama olarak RAM'e fazla yüklenen bazı oyunlarda o fark oluşur ancak benim de gördüğüm kadarıyla 5-10 FPS kadar bir fark yok. Maddi sınırı olmayan ve 1-2 FPS için yüzlerce TL fark verebilecek kişilerin yaptığı bir şey bu, ayrıca 1600 MHz desteği bulunan bir işlemciyle 2400 MHz RAM arasında uyumsuzluktan dolayı mavi ekran hataları da çıkabilir. Intel, 1600 MHz'e kadar olan RAM'ler ile uyumsuzluk olmayacağına dair garanti veriyor. Demek istediğim, aradaki fark o kadar az oluyor ki o fiyat farkına değmez.

Yani 1.6 motor araç ile 2.4 motor olanın arasındaki kadar fark yok. :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı