R9 380 FPS Düşmesi

DeathWarrior

Hectopat
Asus Strix R9 380 ekran kartım ile düne kadar hiç sorun olmadan CS:GO'yu 200-250 FPS , Starcraft 2 100-140 FPS, Saint Row:Gat Out Of Hell 75-80 FPS götürüyordum. Ama bugün aniden CS:GO ve Starcraft 2'yi 15-10 FPS vermeye başladı. Sorun ne olabilir?
  • I5 6600k
  • R9 380
  • Msi B150 M3

Ve evet overclock yapmışlığım var ve hala overclock ile kullanıyorum.
Ama sadece 30 MHz oldugundan bir şey olacağını düşünmüyorum.
Güç kaynağım VS 450.

Son düzenleyen: Moderatör:
30 MHz 1FPS bile değiştirmez bence. Onu eski haline getirebilirsin. Starcraft 2'nin grafik motorunda overclock edilmiş kartlarla ilgili sıkıntı var ama CS:GO'yu bilemedim şimdi. GPU ve CPU'nun kullanım değerleri ve sıcaklık değerlerini paylaşabilir misin?

Son düzenleme:
Cpu 40 dereceyi aşmıyor ve %50 aşasına inmiyor. Gpu ise arasıra %10 a geliyor 3-4 sn line sonra %70 e çıkıyor.Gpu 50 dereceyi geçmiyor.
30 MHZ 1 fps değil 5 fps değiştiriyor bende o yüzden o OC var.

Şu an Dota 2 atıyorum ve her şey normal 1-2 saat sonra gibi gine bakacağım fps değerlerine.

Öncelikle sistemde overclock yapacağınız belli iken(6600k) 450W'lık bir güç kaynağı seçmeniz yanlış olmuş, overclock yaparken ''acaba güç kaynağım yeterli olur mu'' diye endişe etmelisiniz.

Herhangi bir güncelleme, ayar değişikliği yaptıktan sonra mı bu problemi yaşadınız? Bazı ufak değişiklikler bile problemle karşılaşmanıza sebep olabilir.

Sürücü güncellemesi yaptı iseniz ve bunu direk güncelleme şeklinde yaptıysanız bu tip bir problem yaşıyor olabilirsiniz, bu durumda DDU ile sürücüyü kaldırıp tekrar aynı sürücüyü sıfırdan kurarsanız problem çözülebilir.

Ayrıca bazı yeni sürücülerde bu tip bir problem olabiliyor, bu durumdada kartınıza çıkmış WHQL onaylı en son sürücüye geri dönerek sorunu çözebilirsiniz.

6600k İle OC yapmadım eski güç kaynağımı kullanıyorum ve hiç de sorunum yok şu an. Tek bi fps sorunu var o kadar.
Evet Amd'nin Crimson Software güncelledikten sonra bu sorun karşıma çıktı.
Deneyiceğim hala sorun devam ederse.
Teşekkürler.

CLR_CMOS, BIOS güncelleme, temiz Windows 10 64 bit kurulumu ve güncel sürücüler ile sistemi baştan düzenleyin. Ayrıca K ibareli işlemciyi neden B150 yonga setiyle beraber kullandınız?

Cpu 40 dereceyi aşmıyor ve %50 aşasına inmiyor. Gpu ise arasıra %10 a geliyor 3-4 sn line sonra %70 e çıkıyor.Gpu 50 dereceyi geçmiyor.
30 MHZ 1 fps değil 5 fps değiştiriyor bende o yüzden o OC var.

Şu an Dota 2 atıyorum ve her şey normal 1-2 saat sonra gibi gine bakacağım fps değerlerine.

200 - 250 nin yanına gelen +5, 60 için +1,5 demek. Gereksiz yere sistemin kararlılığını bozmamalı.

%70 GPU kullanım değeri biraz düşük geldi bana. FPS 60'a doğru yaklaşırsa o GPU'nun %90 civarı olması gerek normal şartlarda.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı