R9 380 O.C Güç Tüketimi

SmDz

Hectopat
Yer
Ankara/Eryaman
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Merhaba arkadaşlar
Önceki ay bu platformda HD 7850 Upgrade Etme başlığı altında bir konu açmıştım ve bu konuda ekran kartımı değiştirmem için tavsiyeler aldım. Şimdiki sorunum Yeni alacağım Ekran kartının güç tüketimi ve elimde bulunan PSU'nun (Aerocool VP550) yeterli olup olmadığı ve aslında tek sorunum buda değil HDD arada bir baş vuruyor (doğru terim bumu bilmiyorum) arada "VCK VCK" Tarzında sesler geliyor ve bilgisayar HDD'yi görmüyor o sesler gelince uygulamalar kapanıyor. Bu konudaki sorunum HDD tamir edilebilir mi yoksa yeni almak şart mı tüm oyunlarım indirmelerim programlarım O diskte sistem diskinde bir sorun yok.

Yeni Alıcağım Kart:
Sapphire R9 380 NITRO Dual-X OC 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

Sistem Özelliklerim:

Processor: AMD Phanom II X6 1075T 3.1 GHZ
Video Card: SAPPHIRE RADEON HD 7850 DUAL-X OC 2 GB GDDR5 256 BIT
Memory: 4x2 8GB DDR3 1333 (yada) 1600 MHZ Kingston HyperX
Motherboard: Gigabyte GA-880GMA-UD2H v2
HDD : 500 (Arızalı Olan) GB HDD 320 (Sistem)GB HDD

Bir sorumda darboğaz bununla ilgili youtube'da izlediğim bir videoda darboğaz genelde çok eski işlemcilerde görülür tarzı bir şey duydum İntel Core 2 Duo işlemcisine GTX 960 takmışlardı sanırım az derecede darboğaz yapmıştı.

Sorularım kısaca şunlar Sapphire R9 380 DUAL - X O.C Versiyonu karta VP550 PSU yeterli mi
yeni HDD almak'mı yoksa tamir ettirmek mi?
Darboğaz yapar mı ?

Şimdiden Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Türkiye Bu linkden sisteminin maximum kaç watt tükettiğini hesaplayabilirsin. 550w psu büyük ihtimalle yetecektir .Yeni bir güç kaynağı almana gerek yok.Ama gene de bi hesapla maximum watt 'ı .

Benim işlemci modelim felan yok burada ancak baktım 537 Watt yazıyor 600W Yeterli olurmu ve diğer sorularımada cevap bekliyorum teşekkürler

600W nin 12 volt ta verdiği watt değeri önemli. Mesela Corsair Builder 80plus 650w psu 12 volt kanalından 600watt veriyor. Yani Yetmeyebilir.Yetse bile riskli yani 537 watt çıktıysa 700watt veya çok bütçe zorsa 650w al. Ama 550watt da kalmasın gerçekten riskli.Daha iyi bilen biri yardımcı olursa iyi olur.Teknoseyirin ve Technopatın güç kaynağı satın alma rehberi adlı videoları var o videoları izlemeni tavsiye ediyorum.

R9 380 için 500 Watt yeterli olacaktır. Kartın kendisi 195 Watt tüketiyor (MSI 4GB modeli).
Sapphire modeli ise 185 Watt.

Kartın kendisi okadar tüketiyor evet ama hesap sonucuna bakarakdan ben onları söyledim.Amd işlemciler fazla güç tüketiyor ondan da fazla çıkmış olabilir. Kardeşim sen şunu al devam et CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 80PLUS 650W GÜÇ KAYNAĞI hem corsair marka kaliteli hem 80plus bronze sertifikalı hem neredeyse kalitesine göre en ucuz fiyat. Ama bütçe varsa 700w al.

Ya o bana biraz pahalı geldi aslında özelliklerine göre ucuz fakat ben ayırdığım bütçenin zaten biraz üstüne çıktım HDD İle ilgili sorunumuda düşünmem lazım biraz yani ne yapıcağımı bilemiyorum açıkçası :D

PSU Markası Aerocool bu konuda bir sıkıntı olurmu peki yani işimi garantiye almak adına PSU Almak istiyorum yarın öbür gün Sisteme Upgrade yaparsam birde PSU Almayayım Şimdi alıyım 600 veya 650W bir psu en ucuzundan ancak kalitelisindende birdaha sıkıntı yaşamayayın diye diyorum ben :D

PSU Markası Aerocool bu konuda bir sıkıntı olurmu peki yani işimi garantiye almak adına PSU Almak istiyorum yarın öbür gün Sisteme Upgrade yaparsam birde PSU Almayayım Şimdi alıyım 600 veya 650W bir psu en ucuzundan ancak kalitelisindende birdaha sıkıntı yaşamayayın diye diyorum ben :D

Hocam aynı ekran kartına sahibiz. aşağıda linkteki Psu ile kullanıyorum kartı hiç bir sorun yaşamadım.

XIGMATEK X-CALIBRE SERİSİ 600W GÜÇ KAYNAĞI

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı