R9 380 overclock ayarları nasıl olmalı?

Felaxis

Decapat
Merhabalar, ASUS R9 380 4 GB 256 bit ekran kartına sahibim. Eski bir kart olduğundan dolayı artık kartıma overclock yapmak istiyorum ancak daha önce hiç yapmadım ve yenisini alma ihtimalim olmadığı için bozmak da istemiyorum. En düşük ayarlarda Sea of Thieves oynarken 75-80 derece arası değerler görüyorum ve aralık ayında bilgisayar başında terlemeye başladım. FPS kaybetmeden bu sıcaklık değerlerini ekran kartına zarar vermeyecek bir şekilde düşürme yollarını arıyorum. Hangi programı kullanmalıyım ve ayarlarım nasıl olmalı? Konu hakkında bilgi sahibi biri yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Hocam overclockla uğraşmayın derim zaten çipsetlerinin ömrü kısa o kartların. Ben Asus modelini kullanırken fanı 40'a sabitliyordum oyunlarda 50-60 dereceyi geçmiyordu denemenizi öneririm.

Hocam overclockla uğraşmayın derim zaten çipsetlerinin ömrü kısa o kartların. Ben Asus modelini kullanırken fanı 40'a sabitliyordum oyunlarda 50-60 dereceyi geçmiyordu denemenizi öneririm.
Bu kartın çipsetlerinin ömrünün kısa olduğunu neye dayanarak söylüyorsunuz ?

MSI Afterburner üzerinden mi fan ayarlarını değiştiriyordunuz yoksa ekran kartı programı üzerinden mi? Daha önce hiç yapmadım çünkü nasıl yapıldığı hakkında hiçbir fikrim yok.

Bu kartın çipsetlerinin ömrünün kısa olduğunu neye dayanarak söylüyorsunuz ?
Tecrübelerime dayanarak söylüyorum.
MSI Afterburner üzerinden mi fan ayarlarını değiştiriyordunuz yoksa ekran kartı programı üzerinden mi? Daha önce hiç yapmadım çünkü nasıl yapıldığı hakkında hiçbir fikrim yok.

Evet, MSI Afterburner üzerinden. Klasik oyuna girerken fan kilidini açıp yüzdeyi 40'a getirin ve enterlayın. Oyununuz bittiğinde ayarları resetleyin. Ortadaki düğme o işi yapar.

Tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

Evet, MSI Afterburner üzerinden. Klasik oyuna girerken fan kilidini açıp yüzdeyi 40'a getirin ve enterlayın. Oyununuz bittiğinde ayarları resetleyin. Ortadaki düğme o işi yapar.
Bilgisayarda hiçbir oyun açık değilken otomatik ayarda Fan Speed %58'de çalışıyor ve 60 derecede şu an :) %40'ın yeterli olacağını sanmıyorum.

1638777823438.png

Kartınız boşta bile sabit güç harcıyor sorunun kartta olduğunu sanmıyorum.
İşlemci ve anakartı değiştireli yaklaşık bir buçuk yıl oldu. Öncesinde de sıcaklık değerleri böyleydi değiştirdikten sonraki halini görüyorsunuz zaten. Herhangi bir virüs ihtimaline karşı format attığım çok oldu, format attıktan sonra ilk yüklediğim şey Afterburner olduğunda bile değerler bu şekilde virüslük bir durumda yok ortada.

Yeni konular

Geri
Yukarı