R9 380, oyundan atma sorunu

GGalaxy

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci (Üniversite)
Selamlar,
Öncelikle eski ekran kartım olan ASUS AMD Radeon HD5850'yi değiştirdim ve ASUS Strix R9 380 aldım. Sonrasında işletim sistemimi Windows 10'a (64bit) yükselttim fakat GTA 5, H1z1 gibi birkaç oyunda aniden masaüstüne atma oluyor ayrıca herhangi bir hata vermeden fakat Windows 10'da çalışmayı durdurdu hatası alıyordum. Neyse ki Windows 7'e tekrar dönüş yaptım fakat gene aynı sorunla karşı karşıyayım, oyunlardan hata almadan sürekli bir kapanma söz konusu. Bu sorun yazılımsal mıdır yoksa donanımsal mı ?
Sistemim böyle;
-Asus M5A88v-evo anakart
-AMD Phenom II x6 1055t 2.8Ghz işlemci
-Asus Strix R9 380 4GB Gpu
-8Gb 1333Mhz RAM
-Windows 7 -64Bit (Tekrardan win7'e geçtim)
- 1TB 7200Rpm HDD
Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler...

Windows 7'ye destek vermiyoruz. Windows 10'a geçtikten sonra bildirin.
Açıkçası sizden böyle bir cevap beklemiyordum. Windows 10 kullanmam ile bunun ne alakası var anlamıyorum. Hiç değilse yardım niteliğinde bir öneri beklerdim...

Bu sorunun anakart ile bir ilgisi olabilir mi veya BIOS'tan değiştirmem gereken ayarlar falan var mıdır ?

Son düzenleyen: Moderatör:
R9 380 çok güçlü ve Windows 7 ile bütün nimetlerinden faydalanamıyorsunuz. Sorununuz Windows 7 kaynaklı olabilir. Oynadığınız oyunlar korsan değilse ve Windows 10 kullanıp her zaman güncel kalıyorsanız bir arıza olmadığı taktirde sorun oluşmaması lazım. Kesinlikle sisteminizi Windows 10'a geçirmelisiniz.

R9 380 çok güçlü ve Windows 7 ile bütün nimetlerinden faydalanamıyorsunuz. Sorununuz Windows 7 kaynaklı olabilir. Oynadığınız oyunlar korsan değilse ve Windows 10 kullanıp her zaman güncel kalıyorsanız bir arıza olmadığı taktirde sorun oluşmaması lazım. Kesinlikle sisteminizi Windows 10'a geçirmelisiniz.
Önerin için teşekkür ederim fakat Windows 10'u 2 günlüğüne denedim, oyunların hepsinde oyundan atınca Windows 7'e geri döndüm ve sonuç aynıydı. Kafam çok takıldı bu soruna bilgisayarı söktüm, taktım bir hata falan göremedim hiç bir yerinde ayrıca driverlerın da hepsi güncel. En sonunda R9 380'i söktüm, eski GPU'mu geri taktım :) (HD5850) ve oyunlar gayet normal çalıştı yani hiçbir oyundan hatasız yere masaüstüne atma sorunu olmadı. Bu durum için ne söyleyebilirsin? Çünkü R9 380 daha 4 gün önce yurt dışından geldi ama yine de bu durum sadece bu ekran kartının hatalı olduğunu gösterir mi ?
Yardımcı olursan çok sevinirim :) Bir de en son çare olarak (eğer hatalıysa ki) ASUS servisinde ilgilenir mi bununla, daha haftası dolmadı. 230 dolar para vermişim elimde patlaması büyük saçmalık olur :)

Ayrıca bu sorun yazılımsal kaynaklı olabilir mi ? Mesela son çıkan R9 3xx serisi driverının hatalı olması gibi. Bütün oyunlarım orijinal.

Paran çöpe gitmez. Asus'a mail atarsan sani servis konusunda yönlendirirler. Bana da sürücü kaynaklı gibi geliyor. Isınma sorunu da olabilir gerçi. AIDA 64'ü kurun. Stres test ekranı açıkken oyunu oynayın. Oyundan attığı zaman bize sitres test ekranının görüntüsünü atın. Bunu yaparken Windows 10 ve bu sürücüyü kurduğunuza emin olun lütfen.
Desktop
Radeon Software307 MBCrimson Edition 15.1212/17/2015
[TBODY] [/TBODY]

Paran çöpe gitmez. Asus'a mail atarsan sani servis konusunda yönlendirirler. Bana da sürücü kaynaklı gibi geliyor. Isınma sorunu da olabilir gerçi. AIDA 64'ü kurun. Stres test ekranı açıkken oyunu oynayın. Oyundan attığı zaman bize sitres test ekranının görüntüsünü atın. Bunu yaparken Windows 10 ve bu sürücüyü kurduğunuza emin olun lütfen.
Desktop
Radeon Software307 MBCrimson Edition 15.1212/17/2015
[TBODY] [/TBODY]
Isınma sorunu olduğunu hiç sanmıyorum 45-50 derecelerde geziyordu zaten strix 60 derecenin üstüne çıkmadan çalışmıyorda fakat driverın sorunlu olabileceği bana daha doğru geliyor. Asus'a mail atarım artık en son çare olarak. Bu arada AIDA 64 ile bir test yapıp sonuçlarını buraya atacagım ve Win 10'a tekrardan yükseltecegim. Tavsiyen için teşekkür ederim, bilgilendirme yaparım...

Sisteminizi Win 10 yükseltin daha sonra bıosu güncelleyin, Kasperky indirip taratın daha sonra HD Tune İle Error Scan Ve Health Testini Atın.
Öncelikle tavsiyen için teşekkürler dostum. Anakartım belirttiğim gibi Asus M5A88v-evo, yeni ve güncel bir bileşen değil ama en son 1801 BIOS güncellemesi yaptıydım ondan sonrada güncelleme gelmedi. Ayrıca HD tune ile tarama yaptım. HDD ile herhangi bir sorunum yok gayet sağlam gözüküyor(7200rpm ayrıca). Virus programlarına artık para vermiyorum eskiden sürekli yıllık olarak alırdım fakat Microsoft'un Security Essentials'ı gayet yeterli onu kullanıyorum. Kısacası PC'nin sağlık durumu iyi :) R9 380 oyunlardan atınca çok canım sıkıldı :)

hocam aynı sorun bende de var bende yeni topladım pc yi Assasins Creed Rague oynuyorum bir müddet sonra atıyor ısıları falan kontrol ettim anormal birşey gözükmüyor. pc kurarken ilk formatdada sıkıntı oldu onu halletim win 7 daha tam güncelleyemedim eğer bir çözüm bulursanız beni de bilgilendirirseniz sevinirim

bilgisayarın özellikleri:
Kasa : Everest range-7 usb 3.0 600w
Anakart: Gıgabyte 990fx-ud5 am3+ amd DDR3 2000 MHz
Harddisk: seagate 3.5' 1tb sata 3.0 64mb cache 5900 rpm
İşlemci : Amd fx 8370e soket am3+ 4,3 ghz 16mb önbellek 95w işlemci
Ram : kingston 8x2 16 gb hyperx ddr3 1600 mhz ram
Ekran kartı: asus R9 380 strıx gamıng 4gb gddr5 256 bit amd radeon dx12
dvd room : asus drw-24fımt

hocam aynı sorun bende de var bende yeni topladım pc yi Assasins Creed Rague oynuyorum bir müddet sonra atıyor ısıları falan kontrol ettim anormal birşey gözükmüyor. pc kurarken ilk formatdada sıkıntı oldu onu halletim win 7 daha tam güncelleyemedim eğer bir çözüm bulursanız beni de bilgilendirirseniz sevinirim

bilgisayarın özellikleri:
Kasa : Everest range-7 usb 3.0 600w
Anakart: Gıgabyte 990fx-ud5 am3+ amd DDR3 2000 MHz
Harddisk: seagate 3.5' 1tb sata 3.0 64mb cache 5900 rpm
İşlemci : Amd fx 8370e soket am3+ 4,3 ghz 16mb önbellek 95w işlemci
Ram : kingston 8x2 16 gb hyperx ddr3 1600 mhz ram
Ekran kartı: asus R9 380 strıx gamıng 4gb gddr5 256 bit amd radeon dx12
dvd room : asus drw-24fımt
Sen o kasayı direk çöpe at.

Geri
Yukarı