R9 380 ve i5 6402p oyun performansı sorunu

Redwire

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda uzun zamandır oyun oynamıyordum ve girince acayip bir FPS düşüklüğü yaşadım(75 FPS'den 24 FPS'e düşüyordu). Virüs girdiğini anladım, her şeyi denedim ama sonuç nafile. En sonunda format attım ve tertemiz bir PC'de deneyeyim dedim. Bütün oyunlarda denedim, ilk girdiğim 2-3 dakika sabit 75 FPS oynuyorum ondan sonra lag giriyor ve 25-30 FPS arasında gidip geliyor. Ayarları en düşüğe çeksem bile yine aynı FPS'i alıyorum. Sıcaklık değerlerine bakayım dedim, 84 derece olduğunu gördüm hemen kapattım. Ne yapmalıyım?

• Ekran Kartı: ASUS R9 380 4GB
  • İşlemci: Intel i5 6402p
  • Anakart: MSI B150m Pro-VDH
  • RAM: Kingston Furry 8GB 2133 MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Isıdan dolayı frekans kaybı yaşıyor olabilir işlemcin. Bilgisayar özelliklerine bakarsak intel fan kullanıyorsun. Yeni bir CPU fan ve macun yenilenmesiyle sorun halledilebilir gibi duruyor.

Isıdan dolayı frekans kaybı yaşıyor olabilir işlemcin. Bilgisayar özelliklerine bakarsak intel fan kullanıyorsun. Yeni bir CPU fan ve macun yenilenmesiyle sorun halledilebilir gibi duruyor.
Tamamdır, bir kenara yazdım dediğini. Hangi soğutucuyu önerirsin ? Bir de dediğim gibi ekran kartı acayip ısınıyor 85 dereceye çıktığını gördüm.

Hyper 212x veya Hyper 212 Evo öneririm. Ekran kartı ısısı için yapabileceğin şey soğutucu bloğu söküp işlemci macunu sürer gibi aynı aşamaları uygulamalısın. Fanlarda herhangi bir sıkıntı yoksa sıkıntın giderilecektir. Sorun devam ederse ekran kartının fan hızlarını arttırabilirsin.

Bütün vidaları söktüm, tek bir vidanın başı yalama olmuş. Yıldız şekli kaybolmuş yuvarlak olmuş, nasıl açabilirim ki ben bunu ? :şaftıkaymış:

PC'ye ve ekran kartına hava tuttum, tozları gitti az. Oyunlardaki FPS düşüşü düzelmişti ve ısınma sorunu ortadan kalkmıştı. Düzeldiğini sandım fakat evvelsi gün tekrar aynı sorun başladı. 85 dereceye kitleniyor ve daha da üstüne çıkmıyor.

Windows 10un en son sürümünü formatla yüklemeyi denerseniz belki performans artışı olur.

Virüs kalmadı yani. Ramsesin dediği kalıyor geriye. Tüm oyunlarda mı böyle?
Witcher 3, Gta 5 ve Metro 2033 Redux oyunlarında denedim ve bir anda ısınmaya başlayıp FPS laglanarak düşüyor. Temizledikten sonra düzeldi bugün tekrar başladı anlayamadım neden böyle olduğunu.

Uzun zaman önce bu oyunları oynamıştınız değil mi? Yoksa uzun zaman sonra ilk kez mi oynuyorsunuz?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı