R9 380X Nitro sistemde GPU'ya yük binince sistem reset atıyor

sosyopat71

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı
Sapphire R9 380X Nitro
Anakart
MSI Z170A
İşlemci
Skylake 6500 3.20
İyi günler başlıkta belirttigim gibi ekran kartıma yük bindigi anda reset atıyor. Dün bilgisayara format attırdım sonrasında Mount Blade Bannerlord'da belirli bir süre oynayınca yapmaya başladı. Yaklasık 2 yıl önce de oynardım fakat hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Bende oct programını indirip test yapim dedim ve 2-3 dakika içinde ekran kartı sıcaklıgı 64'lere geldigi anda reset atmaya başladı, bende acaba sorun termal macunda mı diye düşünüp termal macunumu degiştirdim, bu sefer OCTT programıyla yük bindirme tuşuna bastıgım anda PC reset atmaya başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yükte PSU yetmiyor olabilir, bu zamana kadar olmamasının sebebi de yüke sokabileceğin programları denememiş olmandır muhtemelen. Oyunda %100 yüke girmediği için sistem, bu zamana kadar reset atmaması normal.

Yükte PSU yetmiyor olabilir, bu zamana kadar olmamasının sebebi de yüke sokabileceğin programları denememiş olmandır muhtemelen. Oyunda %100 yüke girmediği için sistem, bu zamana kadar reset atmaması normal.

PSU modelim: Corsair cx 750W aynı oyunu 2 yıl önce yüksek ayarlarda oynardım sıkıntı çıkmazdı şu anda en düşükte açıyorum buna ragmen reset atıyor sistemi ilk topladıgımda PSU ile ekipmanları kıyasladım ekipmanlar yanlış hatırlamıyorsam 500 falan dı.

PSU modelim: Corsair cx 750W aynı oyunu 2 yıl önce yüksek ayarlarda oynardım sıkıntı çıkmazdı şu anda en düşükte açıyorum buna ragmen reset atıyor sistemi ilk topladıgımda PSU ile ekipmanları kıyasladım ekipmanlar yanlış hatırlamıyorsam 500 falan dı.
Aslında yeter o sisteme, başka bir sorun olabilir.

Bu arada oct testini işlemcide yaptım 7 8 dakika çalıstırdım 83 84 dereceye kadar çıktı fakat ondan PC ne kapandı ne reset attı.

Hocam Corsair cx 750W.

Büyük ihtimalle sorunum PSU'dandır diye düşünüyorum sonuçta 8 yıllık PSU başka PSU ile denedikten sonra güncellerim durumu. PSU'dan şüphelenmemin sebebi oct programıyla teste başladıgım anda hem işlemcimin, hem ekran kartımın sıcaklıgı normal olmasına ragmen 1 saniye içinde PC kilitleniyor ve reset atıyor.

Evet arkadaşlar sorun PSU'dan kaynaklanıyormuş PSU 750W fakat 8 yıl oldu miladını doldurmuş. Konuyu kitleyebilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı