R9 380X sisteme macOS nasıl kurulabilir?

NitrousOxide

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Muhasebe
Merhabalar, iyi forumlar dilerim.

Değerli dostlarım sistemime Ryzentosh kurulumu yapmak istiyorum fakat ayrıntılı bilgi birikimine sahip değilim. macOS'u sadece iPhone cihazımdaki fotoğrafları aktarmak için kullanacağım ve Monterey sürümünü yüklemek istiyorum. Bundan mütevellit sormak istediğim bir kaç soru var;

• Sistemime macOS Monterey kurabilir miyim?
• Donanımlarım uyumlu mu? Kurulum esnasında sorun çıkarırlar mı?
• EFI Dosyası ve Kext işlemek nedir? Bunları nasıl düzenleyebilirim?
• Hangi imaj dosyasını indirmeliyim?

Çok fazla soru yönelttiğim için kusura bakmayın, internette EFI ve Kext'ler hakkında detaylı bir şekilde anlatım yapan videolar bulamadım. Her şeyden önce ilk nereden başlamalıyım onu bile bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok minnettar kalırım. Sistem özelliklerim aşağıdadır;

CPU: AMD Ryzen 5 5500
GPU: ASUS ROG Strix R9 380X 4 GB
RAM: Corsair Vengeance RS RGB 16GB@3600MHz
Anakart: MSI X570-A Pro
Depolama: Kingston Fury Renegade PCIe 4.0 NVMe 1 TB

Yanlış bilgi
Merhaba, iyi Sosyaller dilerim.

Değerli dostlarım sistemime Ryzentosh kurulumu yapmak istiyorum fakat ayrıntılı bilgi birikimine sahip değilim. MacOS'u sadece iPhone cihazımdaki fotoğrafları aktarmak için kullanacağım ve Monterey sürümünü yüklemek istiyorum. Bundan mütevellit sormak istediğim birkaç soru var;

• Sistemime macOS Monterey kurabilir miyim?
• Donanımlarım uyumlu mu? Kurulum esnasında sorun çıkarırlar mı?
• EFI Dosyası ve Kext işlemek nedir? Bunları nasıl düzenleyebilirim?
• Hangi imaj dosyasını indirmeliyim?

Çok fazla soru yönelttiğim için kusura bakmayın, internette EFI ve Kext'ler hakkında detaylı bir şekilde anlatım yapan videolar bulamadım. Her şeyden önce ilk nereden başlamalıyım? Onu bile bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok minnettar kalırım. Sistem özelliklerim aşağıdadır;

CPU: AMD Ryzen 5 5500
GPU: ASUS ROG STRIX R9 380X 4 GB
RAM: Corsair Vengeance RS RGB 16GB@3600MHz
Anakart: MSI X570-A Pro
Depolama: Kingston Fury Renegade PCI-e 4.0 NVMe 1 TB

Bildiğim kadarıyla anakartınız Intel tabanlı olması lazım.

Merhaba.
  • Evet, kurabilirsiniz.
  • Çok düşük ihtimal olarak anakart problem çıkarabilir.
  • EFI dosyası dediğimiz Bootloader'ın dosyalarının yer aldığı klasör. Kext'i sürücü olarak tanımlayabiliriz. macOS'ta donanım sürücülerini yüklemek için kext yükleriz.
  • Bu imaj dosyası yeterli olacaktır.
Başka bir sorunuz var ise yanıtlayabilirim.

Merhaba.
  • Evet, kurabilirsiniz.
  • Çok düşük ihtimal olarak anakart problem çıkarabilir.
  • EFI dosyası dediğimiz Bootloader'ın dosyalarının yer aldığı klasör. Kext'i sürücü olarak tanımlayabiliriz. macOS'ta donanım sürücülerini yüklemek için kext yükleriz.
  • Bu imaj dosyası yeterli olacaktır.
Başka bir sorunuz var ise yanıtlayabilirim.
Hocam merhabalar,

Değerli vaktinizi ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim, mutlu ettiniz. Daha önce Technopat Sosyal'den sizin konularınıza bakmıştım fakat anlayamadığım bazı noktalar vardı, cevap vermeniz gerçekten çok iyi oldu, çok minnettarım.

Her şeyden önce imaj dosyasını paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla "kext"ler Windows'daki sürücü (driver) mantığıyla aynı görevi görüyor sanırım, yani format sonrası sürücü yüklemek gibi.

Benim tek yapmam gereken imaj dosyasını indirip balenaEtcher programı ile USB'ye yazdırmak sonrasında EFI bölümüne Ryzen 6 çekirdekli config dosyasını kopyalamak. Umarım doğru anlamışımdır :)

Hocam sormak istediğim bir şey daha var. İnternette araştırırken görmüştüm, sizin bilginiz olduğunu düşünüyorum. R9 380X ekran kartının native olarak desteklendiğiyle ilgili yazılar gördüm sanırım herhangi bir kext yüklemesi gerekmiyor, eğer yanlışım varsa düzeltin zira bazı yabancı forumlarda AMD9000Controller.kext dosyasından bahsettiklerini gördüm. Bu dosyanın patchlenmesi gerekiyor falan yazmışlar fakat ben anlayamadım, bilgisizliğimi mazur görün. İnternetten yaptığım araştırmalara göre benim Lilu ve WhateverGreen kext dosyalarını kurulum sonrası yüklemem gerekiyor sanırım. Kafam çok karıştığı için ne yapacağımı bilemedim o yüzden size danışmak istedim.

Her şey için çok teşekkür ederim, eğer yanlışım varsa beni uyarın kuruluma geçmeden önce sizden gelecek mesajı bekliyorum.

Ekran Resmi 2023-09-25 00.08.25.png

Hocam çok teşekkür ederim emeğiniz için, başarılı bir şekilde kurulum yaptım.

Son düzenleme:
Öncelikle rica ederim. Evet, ekran kartınız native bir sekilde tanımlanıyor. Kurulumu tamamladığınızı fark ettim. Bundan sonra yapmanız gereken adımlar şu şekilde.
  • USB'siz Boot'u ayarlamak.
  • Ses kartını tanıtmak.
  • iCloud servislerini aktif etmek (opsiyonel)
  • USB port yaması yapmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı