R9 390 için PSU tavsiyesi

edrn

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Başlıktan anlaşilacagı gibi abim bir PC topladi ve bu sisteme bu güç kaynagi yeterli olur mu ?
received_899387183515722.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
600 watt yeterli olacaktır ama hemen hemen aynı performansa sahip olan GTX 970 almanı öneririm. 8 GB Vram bu GPU'ya pek avantaj katmamış ki sistem testlerinde de bunu zaten gördük.

R9 390, FPS olarak daha güçlü. 2K oyun oynanıyorsa eğer fark daha da açılıyor ama ortalama 5 FPS için 1080P oyuncusuysanız kesinlikle GTX 970 derim. Avantajlarını saymaya üşeniyorum.

R9 390, FPS olarak daha güçlü. 2K oyun oynanıyorsa eğer fark daha da açılıyor ama ortalama 5 FPS için 1080P oyuncusuysanız kesinlikle GTX 970 derim. Avantajlarını saymaya üşeniyorum.

Gtx 970' in avantajları: ShadowPlay, Güç tüketimi, DX. Feature Level 12.1
Dezavantajları: Eski oluşu, VRAM problemi, Coil Whine oranı,

R9 390 avantajları: Performans olarak üstün, ayrıca DX. 12 ile performans farkı o kadar açılacak ki 970 ve 390 artık rakip olmayacak. 390, en azından 980' in üstüne çıkacaktır.
Dezavantajları: Güç tüketimi, DX. Feature Level 12.0

Şahsen bence en önemli şeylerin başında performans geliyor ve bu fark iyice açılacak. Dx. 12 kapıya dayanmışken kartların DX. 12 davranışlarını incelemek de lazım diye düşünüyorum.

970 ve 390 artık rakip olmayacak.
Bunu nereden biliyorsunuz Orçun bey? :) Yazılım konusunda kendini bu hızla bu kadar geliştiren bir firmanın DX 12 konusunda bu kadar geride kalacağını gerçekten düşünüyor musunuz? Umarım falan fişman firmaların yayınladığı videolar aklınızı karıştırmamıştır. DX12'nin adının bile duyulmadığı yıllarda üretilmiş olan mimarilerin DX 12 konusunda bu kadar ileri seviyede fark atacağına inanmıyorsunuzdur. R9 390'ın, GTX 980'in gücüne çıkması için nVidia'nın oturduğu yerde sayması lazım. Ayrıca F.L 12 değil, temel API olacak R9 390. :) C.W sorunu GPU'ya değil, MSI ve Asus gibi firmaların bir ayıbıdır. Ayrıca yeni zaman dilimi içerisinde bu sorun oldukça azaldı.
"AMD %400, nVidia ise %150 performans artışı sağlıyor" diyen sitelerin yaptığı test videolarına aldanmayın. Zira o arkadaşlar, nVidia ile DX12 performansı, DX11'in altına bile düştüğünü söylüyorlar. nVidia bu denli komik hatalar yapmaz.

Bunu nereden biliyorsunuz Orçun bey? :) Yazılım konusunda kendini bu hızla bu kadar geliştiren bir firmanın DX 12 konusunda bu kadar geride kalacağını gerçekten düşünüyor musunuz? Umarım falan fişman firmaların yayınladığı videolar aklınızı karıştırmamıştır. DX12'nin adının bile duyulmadığı yıllarda üretilmiş olan mimarilerin DX 12 konusunda bu kadar ileri seviyede fark atacağına inanmıyorsunuzdur. R9 390'ın, GTX 980'in gücüne çıkması için nVidia'nın oturduğu yerde sayması lazım. Ayrıca F.L 12 değil, temel API olacak R9 390. :) C.W sorunu GPU'ya değil, MSI ve Asus gibi firmaların bir ayıbıdır. Ayrıca yeni zaman dilimi içerisinde bu sorun oldukça azaldı.
"AMD %400, nVidia ise %150 performans artışı sağlıyor" diyen sitelerin yaptığı test videolarına aldanmayın. Zira o arkadaşlar, nVidia ile DX12 performansı, DX11'in altına bile düştüğünü söylüyorlar. nVidia bu denli komik hatalar yapmaz.

Ben Egehan Orçun,

DX. 12 desteği sadece yazılımla ilgili değil donanımla da ilgili bir durum öncelikle bunu araştırmalısınız. DX. 12' nin en önemli nimetleri F.L 11.1' in içinde kaldı ki 390 F.L 12 olacak bunu da araştırmalısınız. Ayrıca Nvidia' nın böyle hatalar yapmayacağını söylemişsiniz ama Nvidia firmasının nasıl bir firma olduğunu biraz daha araştırmalısınız. C.W, GPU ile ilgili demedim. Kartta rastlanabilen bir durum ve ekran kartı açısından eksi bir özellik.

Nvidia her şeyi bilir her şeyi yapar mantığında olmayın lütfen. Kesinlikle tarafsız baktığınızı düşünmüyorum. (Ben eşit sayıda Nvidia ve AMD kullandım, ikisinin arasından mantıklı olanı seçtim.)

Bu yazımı okumanızı öneriyorum. Şimdilik AMD' nin Nvidia' ya göre dağlar kadar ileride olduğu konular var.

Nvidia' nın bahsedilen uyumu Tesselation teknolojisinden kaynaklanıyor.

Ve aslında hikayemiz Tesselation ile başlıyor.

Tesselation nedir?

Parçaların poligon sayısını ayırarak görüntünün daha gerçekçi olmasını sağlar. Bu teknoloji Nvidia tarafından oyun piyasası yararına geliştirilmiş bir teknoloji olarak görülse de AMD ile paylaşılmadığı için oyun sektörüne zarar vermiştir.

Why doesn't AMD make their cards handle tessellation better? • /r/Amd

AMD bu teknolojide Nvidia konusunda geridir. Özellikle 8X' e kadar pek bir fark olmasa da daha yukarıdaki Tesselation değerleri için Nvidia performans adına öne geçmeye başlıyor. Oyun testleri genelde high-ultra ayarlarda yapıldığı için otomatik olarak tesselation değeri de yüksek değerlere çıkıyor ve testler bu şekilde testler yapılıyor. Yani gördüğünüz test değerleri AMD' nin zayıf noktasından vurulmuş halindeki test değerleridir. Özellikle tesselation ve bunun türevleri olan ayarlar kısılırsa AMD kartların performansı daha yukarı çıkar.

Bazı oyunlarda (Nvidia optimizeli) gereksiz nesnelerde AMD' nin zayıf olduğu Tesselation teknolojisi ve bunun türevleri olan teknolojiler kullanılarak AMD' nin performansı sabote edilmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gameworks: Tesselation' a dayalı bir sistem ve AMD kartlarını sabote ediyor diyebilirim.

AMD embraces open source to take on Nvidia’s GameWorks

Özet olarak:
AMD teknolojileri açık ve kaynaklı ve herkesle paylaşılıyor. Nvidia ise teknolojilerini kendine saklıyor. Örneğin AMD optimizeli bir oyun ilk çıktığında Nvidia geri kalır ama açık kaynaklı olan teknolojilerin çalışma prensibi belli olduğu için Nvidia yeni bir güncelleme yaratır ve performans farkı belli oranda kapanır. Ancak Nvidia optimizeli bir oyun çıktığında Nvidia teknolojilerini paylaşmadığı için AMD' nin verimli bir güncelleme yaratması uzun sürüyor ve de istenen etkiyi yaratmayabiliyor.

Donanım Güçlerinin Karşılaştırılması

AMD yukarıdaki sebeplerden dolayı kaynaklanan performans farkını nasıl kapattı peki? Çoğu kişi burada Nvidia teknoloji bakımından üstün diyor. Ama bunu diyenlerin şunu düşünmesi gerekir. Peki AMD aynı fiyatta nasıl daha fazla performans veriyor? Tek bir seçenek var. Daha güçlü donanım yani bileşenler kullanmak. Burdan AMD' nin donanımları daha güçlü olduğunu düşünebiliriz.

Peki AMD ne hamle yaptı?

Aslında AMD Nvidia' nın DX. 11 ve Tesselation desteğini geçemeyeceğini biliyordu. ADM Dx. 12 ile Tesselation sorununu aşmayı ve DX. 12' nin sunduğu daha hızlı ve stabil veri aktarımını kullanmayı planladı. Ve uzun zamandır çıkan kartlarını DX. 11 yerine DX. 12 için tasarlamaya başladı. Örneğin çıkan kartların çalışma prensipleri, güçlü asynchronous shaders ve Mantle teknolojisi bunun örneğidir. AMD' nin güçlü asynchronous shaders desteği varken Nvidia bu alanda zayıftır. AMD' nin mantle ve türevi olan teknolojileri ise Nvidia' da yoktur. Kısacası AMD Dx. 12' de en azından şimdilik Nvidia' ya göre daha güçlüdür.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

DirectX 12 / Direct3D 12 Feature Levels and Resources

DirectX 12 tested: An early win for AMD and disappointment for Nvidia

AMD R9 290X As Fast As Titan X in DX12 Enabled 3DMark - 33% Faster Than GTX 980

Robert Hullock izledikleri stratejiden bahsetmiş.

Eki Görüntüle 137447

Konular hakkında aydınlatıcı olabilmek adına uzun cevaplar verdim. Başkaları da faydalanabilsin diye. Hata ya da eksikler varsa bilen arkadaşlar yardımcı olsunlar. Çünkü bu konularda pek bilgi sahibi insan yok.

Bir dönem AMD kartlar çok ısınıyordu, bir başka dönemde ise Nvidia. Ama artık öyle bir durum yok aynı güçteki kartların sıcaklık değerleri birbirine yakın. Teorik olarak iki kart birbiri ile aynı ise çok ısınanın ömrü daha kısa olur. Ancak iki kart aynı değil ve farklı bileşenlerden oluşuyor. O yüzden doğrudan bir karşılaştırma yapılamaz. Sıcaklıklar yakın ise bileşen yani donanım gücü iyi olanın ömrü daha fazla olur denilebilir.

Ben R9 380 kullanıyorum. Bundan önce Nvidia tarafından kart kullanıyordum. Aslında 2 tarafın kartını da eşit sayıda kullandım hemen hemen. 1080P için gayet yeterli bir fiyat/performans ürünü.

@beelzebub_7

Hocam AMD hakkında bilgi toplamak istiyordunuz. Ben araştırdım böyle bilgilere ulaştım. Göz gezdirin isterseniz. Kendiniz de araştırıp ne derece doğru ne derece yanlış olduğuna görün ve bilgi toplayın.

DX. 12 desteği sadece yazılımla ilgili değil donanımla da ilgili bir durum öncelikle bunu araştırmalısınız.
R9 290'ın güncellenmiş hali olan R9 390, DX12'nin DirectX 12 (Feature Level 0 veya D3D12 API 11_1) nimetinden faydalanacak. Hallock hiçbir GCN kartın tam destek vermeyeceğini belirtmiş zaten. nVidia sırf DX12 için mimari çıkartırken AMD silikon kalitesini arttırıp Hawaii ailesini Grenada diye satıyor. Şimdi siz diyorsunuz ki Hawaii, Maxwell'den daha iyi performans verecek. Yani R9 390, GTX 980'i geçiyorsa eğer bunu demiş oluyorsunuz.

nVidia firmasının nasıl bir firma olduğunu araştırdım ben Egehan bey. Sürekli güncellenen hayat ve güncel oyun dünyası için sürekli olarak Microsoft ile işbirliği içerisinde olup, 1-2 senede bir bağımsız güncel mimariler ve güncel yazılımlar çıkartan bir firmadır. Emin olun tarafsız oluyorum bunları yazarken ama tarafsız olmak(sizi kast etmiyorum) bazılarının gözünde fan olmak anlamına geliyor.
DX12 yazılımla beraber mimari ile kaynaklıdır ve DX12 kalitesini bu belirler. HD 7000 serisi R 300 serisinde kullanmaya devam ediyor AMD.
Reklam içerikli kendini öven içeriklere pek itimat etmiyorum. Zira Bulldozer'den sonra bunu yapmayı bıraktım.

Not: Orçun bey derken soy isminizi kulladım. Japon kültüründe bir saygı ifadesidir. Art niyetim yoktu.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı