R9 390 Kutu Açılış ve Ön İnceleme

Technopat'tan herkese merhaba! Ben Recep Baltaş, ben Ali Güngör... demek isterdim fakat bu kutu açılış ve ön incelemeyi dünyanın öbür ucundan, Amerika'nın Minnesota'sından yapıyorum.
1 Hafta önce sipariş verdiğim fakat stok sıkıntısı yüzünden bugün elime ulaşan R9 390'ı Amazon'dan 339Dolara satın aldım.

GTX 970 yerine bunu tercih etmemdeki en büyük sebep reddit/buildapc kullanıcılarıdır. Eğer memnun kalmazsam kan çıkabilir. :D

Kutu, nasıl söylesem, dokunduğunuz anda premium bir his veriyor bunun nedeni şu an kullandığım ekran kartının HD 6950 olması da olabilir bilemiyorum. Fotoğrafta görülen o silik veriyolu kabartmalı yapılmış, güzel, hoş.

IMG_0030.JPG

Kutunun arkasındaysa kartın genel özelliklerinden bahsediliyor burada ben de ön inceleme manasında genel bilgileri geçeyim. Kart;
O.C modunda 1060 Mhz çekirdek saat hızı ve 6100 bellek hızıyla geliyor.
+Bunu R9 390x çekirdek hızına kadar O.C'lemenin oldukça kolay olduğu belirtiliyor.
8GB VRam ve 512Bit bellek arayüzüne sahip.
+Fazla VRam göz çıkartmaz, hani 1440p veya 4k monitörüm olduğundan değil, dursun lazım olur.
275W'a kadar güç tüketebiliyor.
+AMD kartlar belki de ilk modellerinden beri fazla güç tüketti, hala da öyle. Benim için kartın en büyük eksisi bu olacak. Fazla güç tüketimi fazla elektrik faturası, fazla sıcaklık, erken kart ömrü demek.
Smart fan teknolojisine sahip ve DX 12'ye hazır bir kart.
+Bakalım forumlarda bas bas bağırılan AMD DX12 ile uçacak söylentileri doğru çıkacak mı, göreceğiz. :)
Smart Fan kulaklık kullanmayan oyuncular için iyi olsa da bana yarardan çok zararı dokunur gibi geliyor. İncelediğim testlerde yük altında kart 80+ dereceyi aşıyor. :((

IMG_0033.JPG

Kutu içeriğinde ise 1 adet sürücü diski, hızlı kurulum rehberi ve 6-8pin çevirici kablo çıkıyor.
Bu noktada üst düzey bir kartın kutusunun içinden sticker gibi kullanıcıyı mutlu eden küçük bir detayın atlanması üzücü :((

IMG_0034.JPG

Ve tüm ihtişamıyla MSI R9 390'a elim değiyor. İlk gözüme çarpan oyuncu kısma hitap eden kırmızı/siyah çizgili tasarım ve büyük fanlar. Kartın 1.3kg gibi bir ağırlığı olduğunu da not edeyim. Bildiğiniz ağır. Kartın uzunluğu ise 27.7CM, Benim gibi midtower kasa kullananlar için aşırı bir uzunluğu yok. Smart cooling özelliği burada bir kez daha vurgulanıyor. Fanlar belirli bir yük altına girene kadar çalışmıyor. Tabi bu da yüksek sıcaklık değerleri demek fakat bunu göze aldım artık.

IMG_0035.JPG

Kartın arka yüzünde backplate (Türkçe'si aklıma gelmedi) olması sevindirici. Ejderhalar iyidir.(Dovahkiin!) Üst kısımda çıkartmaya şimdilik kıyamadığım kabıyla beraber PCI Express x16'yı gözüküyor.
IMG_0036.JPG

Buradaysa benim elimi ve 1x Display Port 1xHDMI, 2x DVI çıkışını görüyorsunuz. Ama ben ne yapıyorum? sanki hiç 2016'ya girmeyecekmişiz gibi vga-hdmi çevirici alıp 21.5'' monitörüme bağlıyorum. :D
IMG_0037.JPG

Ve son olarak güç girişleri; 1x6 1x8pin ile kartı bilgisayarınıza takıp uçmaya başlayabilirsiniz. 6-8Pin çevirici çıktığını da daha önce belirtmiştim.
IMG_0038.JPG

Kutu açılış hikayesi böyle, asıl inceleme ve benchmark testlerini Türkiye'ye dönünce yapmak zorundayım bu da 30 güne tekabül ediyor. O gün gelene kadar beraber sarılıp uyumayı düşünüyoruz :D
Tişikkirlir.

Edit: 4Ghz'de stabil çalışan i5 2500k ile test edeceğim bu arada. Baktım darboğaz, 4.5'e kadar yolu var :p

Son düzenleme:
Merakla bekliyor olacağız ana inceleme için, şimdilik kart güzel duruyor. 339 dolara Türkiye fiyatına göre çok hesaplı almışssın. Hayrını gör.

Harika bir inceleme olmuş, tebrikler. Acaba oralar da fiyatlar ne kadar?
GTX 970 Fiyatları artık 300 dolara kadar indi. R9 390 gittikçe popülerleştiği için yakın zamanda bir indirim olacağını sanmıyorum, 329 dolardan başlıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı