R9 3900X için anakart önerisi

• Konuyu başlatan SE_A
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 152

SE_A

Centipat
Merhaba, R9 3900X işlemci ile üzerinde birkaç sanal makinenın çalışacağı bir sistem kurmak istiyorum. Elde iki adet E52678V3 ve FX8350 gibi antika işlemciler de var ama çekirdek gücü dolayısıyla enerji verimliliği açısından elimdeki en iyisi bu. Sistem haliyle 7/24 açık olacak, işlemci çoğunlukla yük altında olacak. Aşırı ısınan VRM'ler benim için ciddi sorun olabilir; daha kötüsü, bir dolu başka sorunlarla boğuşturacak bir anakart tüm işi mahvedebilir.

Öğrenmek istediğim bu sistemi uzun süre yük altında ve stabil şekilde çalıştıracak anakartlar içerisinde şu an en uygun olan seçenekler hangileridir? İkinci el tavsiyelerine de açığım. Önereceğiniz anakartta 6cm aralıkta 2 adet pciex16 olursa benim için harika bir bonus olur, pcie 4.0 şart değil, ve bir adet M.2 yeterli depolama SATA üzerinden olacak. Geçmişte tam bu ihtiyaca dönük olmasa da bu işlemci üzerinden çok sayıda başlık açılmış ancak oralarda verilen bilgiler hem güncel piyasa durumunu yansıtmamakta hem de burada benim aradığım oyun performansından ziyade 7/24 açık kalacak bir anakart. Bütçe olarak mümkün olan en uygun ürünü arıyorum.

Yardımcı olacak üstadlara şimdiden teşekkürler, saygılar.

Son düzenleme:
En uygun fiyatlı bu şu anda istediklerinizi karşılayan.
Bu anakart ile yaklaşık fiyatlarda 'ikinci el olarak' MSI X470 Gaming Pro ve Asus Prime X470 Pro gibi anakartlar var. Yine bu fiyat aralığında teşhir ürünü (ya da hazır sistemden çıkma, bilmiyorum, aktif kullanılmadığı söylenmekte) olarak AsRock B550M Phantom Gaming 4 buldum. 2 tanesinin ikinci el ve garanti kapsamları olmadıklarını hesaba katarak, Gigabyte'ın DS3H'si bu grup içerisinde yeterince sağlam ve yeterli çözüm diyebilir miyiz? Çok iyi anakart gibi görünüyor ama benim kullanım amacıma göre en bariz eksisi 51-52mm bir GPU taktığım anda diğer slotların kullanılamayacak olması, yanılıyor muyum? Fiyatı 4-5 binlere vardırmadan, önerebileceğiniz D3SH ile benzer kalitede, sıfır olarak, ATX bir seçenek var mı ? Gerçi, piyasada öyle kart kaldı mı diye sormak belki daha mantıklı olacak!

Şöyle bir tablo buldum internette: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-cw7A2MDHPvA-oB3OKXivdUo9BbTcsss1Rzy3J4hRyA/ bu çizelgeyi referans alarak bizim iç piyasadaki kartları araştırıyorum. Her ikinizin belirttiği kartı da tier-IV'e atmış fakat buradaki gruplamada çalışmayı yapan kişinin ülkesindeki fiyatlamanın rolü büyük olabilir.

En uygun fiyatlı bu şu anda istediklerinizi karşılayan.
Tavsiyeniz doğrultusunda şu an en uygun B550 seçenek olan Gigabyte Ds3h aldım, teşekkür ederim.

Diğer taraftan, anakarta koyacağım işlemci bu gün elime ulaştı ve aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz gibi bir dizi kenar pimlerinde belirgin bir yamukluk olduğunu farkettim. Bu acaba işlemcinin sokete yerleşmesinde ve tabii ki çalışmasında sıkıntılı bir durum, risk yaratır mı? Anakart henüz gelmedi ve şu an elimde AM4 anakart yok test edemiyorum, siparişim yarın gelecek. Duruma göre siparişi iptal edip bu işlemciyi de geri göndermeli miyim, yoksa her hangi bir sıkıntı yok diyebilir miyiz? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-01-03 at 19.04.25 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-01-03 at 19.04.25 (1).jpeg
    94,4 KB · Görüntüleme: 8
  • WhatsApp Image 2024-01-03 at 19.04.25 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2024-01-03 at 19.04.25 (2).jpeg
    81,4 KB · Görüntüleme: 3
  • WhatsApp Image 2024-01-03 at 19.04.25 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2024-01-03 at 19.04.25 (3).jpeg
    119,5 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Bu anakart ile yaklaşık fiyatlarda 'ikinci el olarak' MSI X470 Gaming Pro ve ASUS Prime X470 Pro gibi anakartlar var. Yine bu fiyat aralığında teşhir ürünü (ya da hazır sistemden çıkma, bilmiyorum, aktif kullanılmadığı söylenmekte) olarak ASRock B550M Phantom Gaming 4 buldum. 2 tanesinin ikinci el ve garanti kapsamları olmadıklarını hesaba katarak, Gigabyte'ın DS3H'si bu grup içerisinde yeterince sağlam ve yeterli çözüm diyebilir miyiz? Çok iyi anakart gibi görünüyor ama benim kullanım amacıma göre en bariz eksisi 51-52mm bir GPU taktığım anda diğer slotların kullanılamayacak olması, yanılıyor muyum? Fiyatı 4-5 binlere vardırmadan, önerebileceğiniz D3sh ile benzer kalitede, sıfır olarak, ATX bir seçenek var mı? Gerçi, piyasada öyle kart kaldı mı diye sormak belki daha mantıklı olacak!

Şöyle bir tablo buldum internette: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-cw7A2MDHPvA-oB3OKXivdUo9BbTcsss1Rzy3J4hRyA/ bu çizelgeyi referans alarak bizim iç piyasadaki kartları araştırıyorum. Her ikinizin belirttiği kartı da tier-IV'e atmış fakat buradaki gruplamada çalışmayı yapan kişinin ülkesindeki fiyatlamanın rolü büyük olabilir.

Tavsiyeniz doğrultusunda şu an en uygun B550 seçenek olan Gigabyte DS3H aldım, teşekkür ederim.

Diğer taraftan, anakarta koyacağım işlemci bugün elime ulaştı ve aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz gibi bir dizi kenar pimlerinde belirgin bir yamukluk olduğunu fark ettim. Bu acaba işlemcinin sokete yerleşmesinde ve tabii ki çalışmasında sıkıntılı bir durum, risk yaratır mı? Anakart henüz gelmedi ve şu an elimde AM4 anakart yok test edemiyorum, siparişim yarın gelecek. Duruma göre siparişi iptal edip bu işlemciyi de geri göndermeli miyim, yoksa herhangi bir sıkıntı yok diyebilir miyiz? Teşekkürler.

İşlemciyi iade edebilme ihtimaliniz varsa etmenizi tavsiye ederim çünkü pinleri anakarta oturabilmek için düzleştirmeniz lazım düzleştirmeye çalışırken de pinler kopabilir ama eğer düzeltirseniz anakarta takınca sorun olmadan kullanabilirsiniz. Ama bu riskli bir durum tabii ki de risk almaya değmeyebilir. Bu durum için başka bir konu açarsanız daha fazla yardımcı olacaklardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı