R9 3900X sistem kendiliğinden kapanıyor

bozgurcan

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,
Bir maceraya girişip kendi sınırlı bilgilerim ile kurduğum sistem gün geçmiyor ki beni sinir stres sahibi birisi haline dönüştürmesin. Öncelikle sistemim şu şekilde;
- MSI MEG X570 Ace anakart
- Ryzen 9 3900X işlemci 3.8GHz
- MSI evoke RX 5700XT 8 GB ekran kartı
- HyperX 32 GB(16x2) DDR4 Predator 3200 MHz CL16 RAM
- Cooler Master MWE Gold 750W güç kaynağı

Holigan gibi marka tutma alışkanlığım yoktur, zamanında (2019) sitemi toplarken fiyat/performans olarak AMD'yi daha mantıklı bularak sistemi kurdum. İlk zamanlarda her şey çok güzeldi. Sistemi kurmamım üzerinden 6-7 ay geçtikten sonra WattMan hatası almaya başladım. Sorunun kesin bir çözümü olmamakla beraber doğru driverla ve ayarlarla sorunu aştım. Ekran kartını belli bir voltaj seviyesine ayarladım ve sorun bir anda çözüldü. Durduk yere kapanan, görüntü giden bir bilgisayar yoktu artık.

Geçtiğimiz hafta bilgisayar hiçbir yükte değilken (sadece Spotify açıktı) durduk yere kapanmasıyla yeni maceram başladı. bilgisayarı açtıktan 1-2 saat(keyfine göre) sonra bilgisayar durduk yere kapanıyor. Açma tuşuna yeniden bastığımda çalışmıyor. güç düğmesini kapatıp anakarttan geçen elektriğin tamamen kesilmesini beklemem gerekiyor. Sonrasında tekrar açabiliyorum. Bu sefer açık kalma süresi daha kısa oluyor. 15-20 dakikada kapanıyor. Aynı işlemi tekrarladıkça süre öne geliyor. Artık en son masaüstü bile açılamadan sistem kapanıyor.

Sistemi açtım temizledim, işlemci macununu yeniledim, driverları güncelledim ama değişen bir şey olmadı. Dün ekran karının driverını whql destekli bir versiyona döndürürsem sorunun çözülebileceği gibi bir yazı buldum. Denedim ve düzeldi dün bilgisayar hiç kapanmadı ama bugün tekrar aynı şey oldu.

Bir şeyler ısındığı için kapanma süresi kısalıyor olabilir diye düşündüm. Bilgisayar açıkken sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum, sıkıntı çıkmıyor hiç.

Bu seferki kapanış ilk seferde olan WattMan hatasındakinden farklı gibi. (bilgisayarı yeniden açtığımda WattMan hatası alıyorum gerçi bunda da) önceki WattMan hatası verdiği zamanlarda, gücü kesip tekrar vermeme gerek kalmadan bilgisayarı başlatabiliyordum. Ama şu an elektriği tamamen kesmem gerekiyor, sisteme yeniden başlatabilmek için.

Önceki çözümde ekran kartına her koşulda aynı voltajı vermiş olmam ekran kartında bir şeyleri bozmuş olabilir mi? Ya da güç kaynağını gerektiğinden fazla yormuşum da acaba takati kalmamış kısa devre falan mı yapıyor? Bilgisayar bilgimde kısıtlı açıkçası, 2 tane bilgisayarcıya götürdüm, bilgisayarcıyım diyen adam benden daha çömez çıkıyor. İşin ilginci problem bilgisayarcıya gittiğimde ortaya çıkmadığı için sorunu da anlayamıyorlar.

Parçaları söküp garantiye göndersem bunda sorun yok diyip geri yollayacaklarına adım kadar eminim. Problem neyden kaynaklı olabilir? Ne yapmam önerilir? Her türlü fikre açığım.

Merhaba,
Bir maceraya girişip kendi sınırlı bilgilerim ile kurduğum sistem gün geçmiyor ki beni sinir stres sahibi birisi haline dönüştürmesin. Öncelikle sistemim şu şekilde;
- MSI MEG X570 ace anakart.
- Ryzen 9 3900X işlemci 3.8GHz
- MSI evoke RX 5700XT 8 GB ekran kartı.
- HyperX 32 GB(16x2) DDR4 Predator 3200 MHz CL16 RAM.
- Cooler Master MWE Gold 750W güç kaynağı.

Holigan gibi marka tutma alışkanlığım yoktur, zamanında (2019) sitemi toplarken fiyat/performans olarak AMD'yi daha mantıklı bularak sistemi kurdum. İlk zamanlarda her şey çok güzeldi. Sistemi kurmamım üzerinden 6-7 ay geçtikten sonra WattMan hatası almaya başladım. Sorunun kesin bir çözümü olmamakla beraber doğru driverla ve ayarlarla sorunu aştım. Ekran kartını belli bir voltaj seviyesine ayarladım ve sorun bir anda çözüldü. Durduk yere kapanan, görüntü giden bir bilgisayar yoktu artık.

Geçtiğimiz hafta bilgisayar hiçbir yükte değilken (sadece Spotify açıktı) durduk yere kapanmasıyla yeni maceram başladı. Bilgisayarı açtıktan 1-2 saat(keyfine göre) sonra bilgisayar durduk yere kapanıyor. Açma tuşuna yeniden bastığımda çalışmıyor. Güç düğmesini kapatıp anakarttan geçen elektriğin tamamen kesilmesini beklemem gerekiyor. Sonrasında tekrar açabiliyorum. Bu sefer açık kalma süresi daha kısa oluyor. 15-20 dakikada kapanıyor. Aynı işlemi tekrarladıkça süre öne geliyor. Artık en son masaüstü bile açılamadan sistem kapanıyor.

Sistemi açtım temizledim, işlemci macununu yeniledim, driverları güncelledim ama değişen bir şey olmadı. Dün ekran karının driverını WHQL destekli bir versiyona döndürürsem sorunun çözülebileceği gibi bir yazı buldum. Denedim ve düzeldi dün bilgisayar hiç kapanmadı ama bugün tekrar aynı şey oldu.

Bir şeyler ısındığı için kapanma süresi kısalıyor olabilir diye düşündüm. Bilgisayar açıkken sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum, sıkıntı çıkmıyor hiç.

Bu seferki kapanış ilk seferde olan WattMan hatasındakinden farklı gibi. (bilgisayarı yeniden açtığımda WattMan hatası alıyorum gerçi bunda da) önceki WattMan hatası verdiği zamanlarda, gücü kesip tekrar vermeme gerek kalmadan bilgisayarı başlatabiliyordum. Ama şu an elektriği tamamen kesmem gerekiyor, sisteme yeniden başlatabilmek için.

Önceki çözümde ekran kartına her koşulda aynı voltajı vermiş olmam ekran kartında bir şeyleri bozmuş olabilir mi? Ya da güç kaynağını gerektiğinden fazla yormuşum da acaba takati kalmamış kısa devre falan mı yapıyor? Bilgisayar bilgimde kısıtlı açıkçası, 2 tane bilgisayarcıya götürdüm, bilgisayarcıyım diyen adam benden daha çömez çıkıyor. İşin ilginci problem bilgisayarcıya gittiğimde ortaya çıkmadığı için sorunu da anlayamıyorlar.

Parçaları söküp garantiye göndersem bunda sorun yok deyip geri yollayacaklarına adım kadar eminim. Problem neden kaynaklı olabilir? Ne yapmam önerilir? Her türlü fikre açığım.

Ben suçu Power suppyle atacağım. Prize taktığın kabloyu değiştirmeyi dene. PC'yi güç tasarufu modunda kullanmayı dener misin belki işe yarar.

Hocam aynı sorundan şikayetçiyim. Bende de r9 3900x var ve işlemciden şüpheleniyorum. Çözebildiniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı