R9 3900X ve RTX 3060 Ti sistem nasıldır?

Flagship

Femtopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba.
Forumda yeniyim, 3 gündür bilgisayar toplamaya çalışırken internette kafama takılan her şeyi neredeyse bu forum sitesiyle karşılaşarak giderdim.
Gerçekten çok işimi gördü, satın alma işlemlerini yaptım, tabii yanlışlıkla ekran kartı yerine 2 işlemci satın alarak ve aldığım ekran kartını da tekrar iptal edip yeni ekran kartını alarak falan iade işlemleri vb şeylerle uğraştığımı varsaymazsak bildiğiniz hayatım söndü diyebilirim.

Normalde 7.nesil i7 işlemcili 16 GB RAM 4 GB GTX950M ekran kartlı laptop kullanıyorum.
Ancak bu bilgisayar UE4 oyun moturu, Blender, ya da karakter programlarını açtığımda bildiğiniz cayır cayır yanıyor ve feci derecede yavaş render alıyorum.

Aşağıda bir sistem oluşturdum ve bu parçaları satın aldım ancak işimi ne kadar görür artık emin değilim çünkü o kadar çok parça ve çeşit varmış ki kafam allak bullak oldu diyebilirim.

Sizce aşağıdaki aldığım ürünlerde hata yaptığım olmuş mudur?
Varsa bile önemli bir hatamı yani işimi görür mü, bir de 1920X1080 ekran işimi görür mü yoksa farklı bir monitör mü almalıyım bütçem 2000 lirayı geçmeyecek şekilde monitör önerileriniz olabilir mi?

Sapphire Pulse AMD Radeon RX 5700XT 8 GB satın almıştım onu hiç elime almadan bugün iade gönderip 3060 Ti aldım, 1000 lira daha fazla vermek zorunda kaldım ve bu para için değer miydi?

Bir de aldığım ekran 3060 Ti ekran kartının bir sürü çeşidi var ve tam olarak en ideal olanı almış olabilir miyim veya diğerleri ile arasında çok fark var mıdır?

Biliyorum aldığım ürünlerin belki daha iyisi vardır fakat bütçemi fazlasıyla aştığım için monitör dışında 1 kuruş daha haryacak durumum kalmadı açıkcası ve bu sistemler benim ağır programları çalıştırmam için işimi görür mü sizde.

Sorularım biraz fazla oldu.

Şimdiden teşekkürler.

MSI MAG B550 Tomahawk AM4 DDR4 ATX Anakart

1.719, 80 TL
MSI MAG B550 Tomahawk AM4 DDR4 ATX Anakart

Dark N10 Pro 750W 80+ Bronze 3x12cm Mavi Fanlı Yan Panelli USB 3.0 Bilgisayar Kasası (DKCHN10PRO750BR)

1.099,00 TL
Dark N10 Pro 750W 80+ Bronze 3x12cm Mavi Fanlı Yan Panelli USB 3.0 Bilgisayar Kasası (DKCHN10PRO750BR)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa ve PSU olarak:

Şu ikisi daha iyidir.

Kötü bir sistem olmuş kanımca.

3900X gibi bir işlemciyi stok soğutucuyla kullanmayı planlamıyorsunuz herhalde?

Render yaptığınızı söylüyorsunuz SSD yok.

Dark kasa ve PSU iyi değil.

LPX RAM alınmaz.

3060 Ti için Galax alınsa daha iyi olur.

2k monitör olarak ucuz kullanabileceğim 2000 lirayı geçmeyen monitörler varmıdır piyasada
Monitör olayında da feci zorluk yaşıyorum ya çok pahalı ya 1980 almak zorunda kalıcam gibi geliyor

mhz hızı önemlidir 144mhz olan monitörleri 2k da çok uçuk fiyatı var, ancak 2k için 75mhz falan alırsam belki daha düşük fiyata bulabilirim

LPX RAM alınmaz.

Soğutucu almayı planlıyorum ancak 2 ay sonra falan alabileceğim, dediğim gibi bütçemi fazla aştığım için onu alamadım, ssd elimde 128gb var onu takmayı düşünüyorum laptopta 2 hd var birini çıkartabilirim, bu işimi görebilir mi

LPX RAM alınmaz.

Overclock yapılmadığı sürece işlemci çok fazla ısınmayacaktır, stok yeterli olacaktır. Ayrıca arkadaşın aldığı ekran kartı da gayet iyi. Dark kasa iyi ancak PSU farklı tercih edilebilirdi. Son olarak neden LPX RAM alınmaz?

Kasa ve PSU olarak:

Şu ikisi daha iyidir.
Kasayı aslında bunu almayacaktım fakat itopya üzerinde parçaları girdiğimde 600watt ulaştı neredeyse o yüzden endişelenip uygun fiyatlı 750w+80 bulduğum için bunu almıştım

Overclock yapılmadığı sürece işlemci çok fazla ısınmayacaktır, stok yeterli olacaktır. Ayrıca arkadaşın aldığı ekran kartı da gayet iyi. Dark kasa iyi ancak PSU farklı tercih edilebilirdi. Son olarak neden LPX RAM alınmaz?
Render yapıyor. Render yaparken full devirde bile Wraith Prism, 3900X'i yeterli olacak şekilde soğutamaz. 90-95 derecelere ulaşır.

Ekran kartı pahalı. Palit veya Galax alınması daha iyi olur.

Dark kasa malzeme kalitesi olarak iyi değil.

LPX RAM kalitesiz çip kullanıyor. Bundan dolayı performansı düşük ve uyumsuzluk sorunlarına sebep oluyor.

overlock yapmaktan açıkcası hiç anlamıyorum zaten yapcağımı düşünmüyorum o yüzden riske atacak birşeye girmeyeceğim

Yeni konular

Geri
Yukarı