R9 3950X açılmadan kendini resetleyip tekrar açılması

Enesalp

Hectopat
Merhaba, kullandığım bilgisayar tam açıldığı sırada, masaüstü gelmeden kapanıp tekrar açılıyor. Normal bir şekilde açılıyor, Windows ekranı geliyor ve birden güç gidiyor, fişi çekilmiş gibi. Çok sık olan bir durum değil ama son zamanlarda bayağı tekrarlamaya başladı. Kapanıyor tüm elektrik kesiliyor, ışıklar sönüyor. 2 sn içinde tekrar kendini çalıştırıyor ve normal açılıyor. Açıldıktan sonra bir daha hiç kapanmıyor. Her zamanda olmuyor, 5-6 günde bir açılırken bu sorun oluyor sadece. RAM'ler için tavsiye üzerine test yaptım (Memtest86) ama hiçbir hata bulunamadı. Sorun başka ne olabilir, bilgisayarı toplayalı 7 ay oldu. Bilen biri yardımcı olursa çok mutlu olurum... Şimdiden teşekkürler.

• ASUS ROG STRIX-e Gaming X 570 anakart.
  • AMD Ryzen 3950X.
  • ASUS ROG STRIX 2070S ekran kartı.
  • G.Skill LC 16 3600 16X4. 64 GB.
  • Samsung Evo Plus 970 1 TB.
  • ROG Thor 1200W.
  • Cooler Master Masterliquid ML 360R.
  • Seagate 2TB baracuda hard disk.

Dosya Ekleri

• IMG_7070.JPG
    IMG_7070.JPG
    184,1 KB · Görüntüleme: 26
Yine bir Asus X570 anakart ile benzer sorunu yaşadım. Çok canımı sıkmıştı. Konu da açtım ama cevap gelmedi. Kısaca özetleyeyim;

Açılışta (bazen uyku modundan çıkarken) daha işletim sistemi yüklemesine geçmeden önce DRAM debug LEDi yanıyorken takılıp kalması
Bazen tüm bileşenler kontrol edilip boot aşamasına geçip işletim sistemi açılırken resetlenmesi ve bu resetlenmenin bazen 2-3 kez tekrarlaması

Ayrıca benim RAM kitim de memtest86 nın tüm aşamalarından başarıyla çıktı.

BIOS üzerinden D.O.C.P. kapattığımda veya XMP frekansını manuel olarak seçip gerilim ve gecikme değerlerini bir tık artırınca bu sorunu artık yaşamaz oldum.

Siz ve benden başka yine bir Asus anakart kullanıcısından da benzer şikayet okudum. Sorun RAM'i işaret ediyor ama memtest86 veya diğer stres testlerinde sorun çıkmıyor.

O kadar bunaldım ki anakartı komple değiştirsem sorun düzelmiş olur mu?
Kendi bilgisayarıma nazar değdirdim sanırım. Az evvel açılışta arka arkaya 2 kez resetledi kendisini. Üçüncü seferde önceki açılışta sistem kararsızlığı olduğunu ve F1 tuşuna basarak BIOS'a girip düzeltmemi söyledi. Biraz evvel acaba başka BIOS güncellemesi çıktı mı diye baktım ve şu notların yer aldığı yeni bir güncelleme gördüm:
Improve DRAM stability
Improve system stability
Improve DRAM performance

Benzer iyileştirme notlarını içeren bir ROG Strix X570-e BIOS güncellemesi de var. İkimizinde RAMlerinin sorunsuz olduğunun ayan beyan ortada olduğu ve şüphenin anakart üzerinde olduğu gerçeği var. Bu güncelleme sorunu çözebilir.

Anakart değiştirmek paraya yazık etmek demek.

Kendi bilgisayarıma nazar değdirdim sanırım. Az evvel açılışta arka arkaya 2 kez resetledi kendisini. Üçüncü seferde önceki açılışta sistem kararsızlığı olduğunu ve F1 tuşuna basarak BIOS'a girip düzeltmemi söyledi. Biraz evvel acaba başka BIOS güncellemesi çıktı mı diye baktım ve şu notların yer aldığı yeni bir güncelleme gördüm:

Benzer iyileştirme notlarını içeren bir ROG STRIX X570-E BIOS güncellemesi de var. İkimizinde RAM'lerinin sorunsuz olduğunun ayan beyan ortada olduğu ve şüphenin anakart üzerinde olduğu gerçeği var. Bu güncelleme sorunu çözebilir.

Anakart değiştirmek paraya yazık etmek demek.

Çok teşekkür ederim, bende güncellemeyi tekrarlayayım. Deneyiminizi paylaştığınız için çok sağ olun.

Geri
Yukarı