R9 3950X tabanlı ekipman dahil sistem toplama

Bütçe
İşlemci hariç, monitör ve ekipman dahil 9500-11500TL
Rev 200 ile 360 MM sıvı soğutma kullanmak biraz sıkıntı olacaktır PF240 almak daha sağlıklı olur.

Kasa olarak önerim TD 500 olur hem üste hem ön tarafa 360 MM sıvı soğutma desteği var.

Anakart önerim kesinlikle B550 Tomahawk.

RAM'ler biraz pahalı:

Ben linkini attim zaten yukaridaki mesajimda.

Bak bence bu islemciye RTX2070 daha yakışır. Model olarak ASUS ROG STRIX modelini oneriyorum. 2. el ekran karti almayi çok da onermiyorum.

Monitör markasi olarak ViewSonic almalisin ki zaten oyle yapmissin. Madem butce sıkıntın yok, monitöre daha fazla yatirim yapmalisin. Mutlaka VA panel almaya calis. IPS monitörlerinde ışık sızma mıydi süzmesi miydi o sorundan var. TN panel zaten sadece FPS oyunlari oynayanlar icin alinmasi gereken monitir panel tipi. Mumkunse 2K ve VA panelli 75Hz 4-5MS degerlerinde(bu MS degeri ne kadar dusuk olursa daha iyi olur fakat VA panellerinde MS degerleri dusuk oluyor. Ama cok fazla takilmayin bu duruma)

Kasa olarak TD500 almanizi onermistim. Butceyi de arttirabiliyorsunuz. TD500 almaniz daha iyi olabilir.

Bu alacak oldugunuz RAM'i rahatlikla alabilirsiniz CL degeri ve MHz'i gayet iyi. Ayriyeten 4x8 yani 4 kanal olmasi cok daha fazla performans verecektir ama oyun oynamayacaksiniz galiba o yüzden gereksiz gibi duruyor. Render ve yazilim islerinde RAM ne kadar performans flan verir o konuda bir bilgim yok.

Oyun oynayacak misiniz demistim ama hala cevap alamadim.
Hocam öncelikle kusura bakmayın şantiyedeydim yazamadım.

Kullandığım programlar daha çok AMD uyumlu olduğu için RX5700XT düşünüyorum ama Vega 64 CrossFire seçeneği de aklımın bir köşesinde.

Monitör olarak oyun oynamayacağım, renk kalitesi daha önemli o yüzden IPS düşünmüştüm. VA olarak Samsung`un 27" 144Hz Quantum Dot modeli var bir de ama IPS panel daha iyi olmaz mı? Monitörler hakkında pek bilgim yok ne yazık ki.

Kasa olarak TD500 pek hoşuma gitmedi ama dediğiniz gibi güzel bir kasaysa katlanabilirim. Bir de hoşuma giden In Win 101 var (PSU ile geliyor, satarım muhtemelen). Bir de aklımda Gemini T, Matrexx 70, Mastercase H500 var.

RAM olarak çoklu uygulama kullanacağım için 32GB seçtim.

Fikirleriniz için teşekkür ederim.

H500 değil de H500P almak mantıklı olabilir. İncehesap indirimi ile bir ihtimal Sharkoon Puresteel-Night Shark girerse alınabilir InWin ile aynı olması gerek.

Alt kısım için PF360 alırsanız tam olur diye düşünüyorum:
Hocam In Win ile aynı değil, bu dediğiniz model Çinli Colorful`un (galiba) bir iştiraki tarafından benzetilerek yapılan modeller. Yana PF240 mı alta PF360 mı arkaya PF120 mi takmalıyım? Alta takmayı pek istemiyorum bu sefer ekran kartına sıcak üfleyecek. Çok teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba, ben geçtiğimiz haftalarda evde kullanmak için şöyle bir sistem toplamıştım:
  • Ryzen 7 2700X
  • ASRock X470 Fatal1ty K4
  • G.Skill Trident Z RGB 2x8GB 3000MHz CL16
  • Sapphire RX 5700 XT Nitro Plus 8 GB
  • Samsung 960 Evo 512 GB NVMe SSD
  • Phanteks P400S TG
  • Corsair CS850M 80+ Gold PSU
Geçtiğimiz günlerde çok ucuza pinleri bozuk bir 3950X aldım ve çok uğraşarak sorunsuz çalışır vaziyete getirdim. Bu işlemciyi satmak yerine büromda kullandığım FX8350 ve HD7870 tabanlı sistemi yenilemeye karar verdim. Sistemde genellikle mühendislik ve yazılım uygulamaları çalıştırılacak, ara sıra render da alınacak.

Anakart konusunda ASUS X570-P düşünüyorum. Fareye de ihtiyacım var, 1400TL'ye bu anakartı fare ile birlikte almak cazip geldi açıkçası. Yanlış hatırlamıyorsam @fryzen @Motionless IN White hocalarım bu anakartı kullanmaktalardı, memnun musunuz?
RAM olarak aklımda Kingston HyperX Fury 3600MHz CL17, G.Skill Ripjaws V 3600MHz CL18 ve Corsair Venegance LPX 3600MHz CL18 üniteler var. Sizce hangisini kullanmalıyım, daha iyi bir öneriniz var mıdır? 32 GB RAM kullanmayı düşündüğümü de belirteyim.
Ekran kartını ikinci el RX 5700 XT seçmeyi planlıyorum; Gigabyte Gaming ve Sapphire Nitro+ arasında kaldım. Nitro+ modelini halihazırda kullanmaktayım ve memnunum ama Gaming modeli 250TL daha ucuz. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?
SSD olarak Kingston A2000 500GB modelini düşünüyorum ama bir de Mushkin Pilot ve Crucial P2 modelleri var. Hangisi daha doğru tercih olur?
Kasa olarak Phanteks P400A TG Mesh, Be Quiet Pure Base 500 TG, Corsair 275R Airflow TG, NZXT S340 Elite TG, Cooler Master MB520 RGB TG modelleri arasında kaldım, hepsi zevkime uyduğu için aralarında seçim yapamadım.
Güç kaynağını ikinci el almak istiyorum; Corsair RM, Cooler Master V, High Power Astro GD, Thermaltake Toughpower Grand, FSP Hydro GD modelleri arasında kaldım.
İşlemci soğutucusu olarak hiçbir fikrim yok, uygun fiyatlı bir model önerebilir misiniz?
Monitör olarak şu modellerden birini almayı düşünüyorum:
Klavye olarak da Trust Cada GXT890 düşünmekteyim.

Arkadaşlar almayı düşündüklerim bunlar, her türlü önerinize açığım. Destekleriniz için teşekkür ederim.
Anakartı b550 veya x570 yapın

Hocam In Win ile aynı değil, bu dediğiniz model Çinli Colorful`un (galiba) bir iştiraki tarafından benzetilerek yapılan modeller. Yana PF240 mı alta PF360 mı arkaya PF120 mi takmalıyım? Alta takmayı pek istemiyorum bu sefer ekran kartına sıcak üfleyecek. Çok teşekkür ederim.
Dediğiniz gibi olabilir ama temelde aynı modeller.

Yalnız tam tersi ekran kartına soğuk hava üflemiş radyatör fanı fanlar cidden güçlü.

Yeni konular

Geri
Yukarı