R9 3950X ve RX 550 sistem nasıldır?

Ryzen 9 3950x ile ryzen 9 3900x arasında çok az bi fark var ve 2000 tl fark var neredeyse ekran kartıda iyi olabilirdi ilerisi için ama bunu akıl edemiyosan ben napıyım :).
Alabilecekken almamak saçmalık olur. Oyun oynarım vs. diyorsa alınabilir ama sadece iş için SSD dışında güzel bir sistem olmuş. Bu arada arada az fark yok. Biri 12 biri 16 çekirdek. 2000 TL biraz fazla bir fiyat farkı ama ekran kartına gerek olmadığı için kalan bütçeyle 3950X almak daha mantıklı.

Yerinizde olsam
Bu sistemi oyun için toplamadım, işim için topladım yaptığım işte RAM ve işlemci kullanıyorum ekran kartı neredeyse hiç kullanmıyorum.
Sizin yerinizde olsam, iş dosyalarımı James Donkey SSD'lere emanet etmezdim. Tavsiyem Samsung 970 Pro veya Evo modelleridir.

@Pctoplama35 konu sahibi ekran kartını kullanmadığını bile söylüyor. Yalnızca görüntü vermesi amaçlanıyorsa RX 550 de RTX 3090 da 10 sene boyunca aynı işi görecek. Niye işine yaramayacak parça için para harcasın? Sistemler yalnızca FiveM ve CS:GO oynayan ergenler için toplanmaz.

Madem ilerisi için diyorsun belli bir veri sunabilirsin. Mesela 27 inç bir monitörde Revit kullanırken RX 550 ile daha pahalı bir ekran kartının nasıl bir farkı ne olabilir veya bir modelleme programında darboğaz nasıl yaşanabilir?

Son düzenleme:
Ryzen 9 3950X ile Ryzen 9 3900X arasında çok az bir fark var ve 2000 TL fark var neredeyse ekran kartıda iyi olabilirdi ilerisi için ama bunu akıl edemiyorsan ben napıyım :).

Oyun oynamıyorum oynamayı düşünmüyorum düşünsem bile diğer bir bilgisayarım var bu topladığım bilgisayarda hiç oyun açılmayacak. 3950X 3900X arasındaki %15'lik fark benim için % 15 daha az zaman daha çok iş demek.
Bellekleri 4000MHz’de kullanmamanı, manuel değer girerek 3800MHz CL16 hatta çip ve silikon iyi ise 3800MHz CL14’te kullanmanı öneririm. Aksi takdirde sistem 2:1 moda geçeceği için bellek gecikmesi 80ns’e yakın olacaktır.

Ekran kartı işlemciye darboğaz yapmaz dostum bilmeden yorum yapma. Arkadaşın ekran kartına ihtiyacı yokmuş konuda belirtmiş zaten bunu. İşlemcinin dahili GPU’su olsa ekran kartı bile almazdı muhtemelen.
çok teşekkür ederim hocam
Yerinizde olsam.

Sizin yerinizde olsam, iş dosyalarımı James Donkey SSD'lere emanet etmezdim. Tavsiyem Samsung 970 Pro veya Evo modelleridir.

Hocam baktım arada 1000 TL fark vardı daha önceden jamesdoney SSD kullandım ve sorun yaşamadığım için aldım görüşleriniz için teşekkür ederiz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı