R9 3950X ve RX5700XT sistem incelemesi: Hangi parçayı neden aldım?

Arkadaşlar öncelikle merhaba, aranıza yeni katıldım; başlangıcımı da sistemimi inceleyerek yapmak istedim. Geçen ay bir sistem yenilemesine gittim ve önceki sistemimi (R7 2700X, RX580) kardeşime hediye ettim. Öncelikle bu sistemin kullanım amacından bahsetmem gerekli: Sistemi genel olarak tasarım, modelleme, görüntüleme, işleme tarzı işler ve oyun için kullanmaktayım. Nadiren de olsa taşımam gerekebiliyor, bu nedenle kompakt bir sistem olmasına dikkat ettim. Ne yazık ki ortam şartlarından dolayı canlı resimli bir inceleme olmayacak ancak ben temsili görsellerle besleyeceğim daha iyi anlaşılması için.
İşlemci
İşlemci tercihim 3950X yönünden oldu. 16 çekirdekli ve 32 izlekli olan 3950X, TSMC 7FF üretim teknolojisiyle üretilmekte. 125W TDP değerine ve 64MB L3 önbelleğe sahip olan işlemci, 3,5 GHz hızında çalışırken tek çekirdeği ile 4,3 GHz`e çıkabiliyor. Çekirdek başına fiyatı 42 Euro olan 3950X (3700X için 35, 3600 için 28, 3300X için 33 Euro) kutu içinde soğutucu içermiyor. Çoğu işin altından kalkabilecek olan işlemciyi ikinci el olarak daha uygun bir fiyata edindim.
1597703946931.png
1597703990707.png

Anakart
Anakart olarak ASRock markasının B550 çipsetli ve µATX form faktörlü Steel Legend modelini tercih ettim. (4+4)+2 60A faz, 50A DrMos MOSFET (Tamamı soğutmalı), Nichicon kapasitör, 32MB BIOS, 2 adet tam boy M.2 slotu (Biri 4. nesil ve soğutuculu), WiFi ön hazırlığı, ALC1200 ses kodek, S-PDIF girişi, RTL8125BG 2,5 GBe Ethernet, USB 3,2 Gen2, ARGB giriş gibi özelliklere sahip olan anakart B-DIE belleklerimi ve işlemcimi beslemekte de sorun yaratmadı. Burada birkaç bilgi vermem gerekli: Anakartın ilk BIOS`larında frekanslarla alakalı sorun yaşayanlar olmuş, mutlaka güncelleme yapın. Anakart ışıklandırması bilgisayar kapansa bile kapanmıyor, BIOS`tan kapatılabiliyormuş. Montajda M.2 soğutucusu ve bellek slotlarına biraz sert davranmanız gerekli. İkinci tam boy M.2 yuvası sadece Gen3 X2 destekliyor.
1597706275176.png
1597706311265.png

Bellek
Bellek tercihim performanslılık, hız aşırtılabilirlik ve yükseltilebilirlik yönünden GSkill Trident Z Neo 2x16GB 3600MHz CL16 B-DIE (Samsung) yönünden oldu. 1.10A Beta BIOS ile problem yaşamıyorum, stabilite ve performansından memnunum. Müsait olduğumda hız aşırtma yapmayı da deneyeceğim.
1597707302569.png

Ekran Kartı
Ekran kartımı yine işlemci gibi ikinci el olarak edindim. Sapphire RX5700XT Nitro Plus Special Edition kartım en iyi soğutmalı ve en ışıklı RX5700XT`lerden bir tanesi. Navi mimarisinde 7nm litografiyle üretilen kart Boost Clock ile 1905MHz frekansa ulaşabiliyor. 2560 Shader ünitesine sahip olan kart 9,76 TFLOPS FP32 Float performansına sahip. 8GB GDDR6 256 bit bellekleri 1750MHz`de çalışan kart oyunlarda 2070S eşdeğeri bir performans sergilemekte. Kartın 5 ısı borusuna ve 3 ARGB fana sahip olduğunu da belirtmeliyim. Kartın ufak bir eksisi var: Varsayılan fan ayarı bana biraz yavaş geldi, kendiniz fan ayarı yaparsanız iyi olabilir.
1597708469571.png
1597708485422.png

Depolama
Birincil depolama diski olarak XPG Gammix S50 1TB PCI-E 4.0 SSD kullandım. Phison E16 kontrolcülü, Toshiba 3D TLC 96L BICS NAND yongalı SSD 750K/750K IOPS değeri ve 1800TBW ömür sunuyor. İkincil depolama diski olarak da Kingston A2000 1TB kullandım. 96L TLC yongalı ve DDR4 DRAM`lı bu SSD de 250K/220K IOPS değeri ve 600TBW ömür sunmakta. Arka taraftaki SATA SSD yerlerini de Netac N600S 720GB SSD`ler ile doldurdum. Bu SSD`lerin SM2258X kontrolcüye ve 3D TLC NAND yongaya sahip olduğunu da ekleyeyim.
1597709455594.png
Eki Görüntüle
Kasa
Bu sistemi Phanteks Evolv mATX TG kasanın içine kurdum. Alüminyum dış panelleri, kablolama özellikleri ve kapı şeklinde açılan cam panelleriyle çok kaliteli bir kasa olduğunu söyleyebilirim. Hava akışı dar görünüyor ama şu ana kadar sorun yaşamadım, gayet memnunum. Üst seviye bir kasa olduğu için daha fazla depolama alanı ve ekran kartı desteği sunulabilirdi ama bu haliyle bile mükemmel, çok sevdim kendisini 😍
1597709678228.png
1597709719345.png

Güç Kaynağı
İşte burada ufak bir problem var, elimdeki güç kaynağı bana İran`dan geldi ve bir İran markasının ürünü. Başta pek güvenemedim ama Green Overclocking DG model bu güç kaynağının Sirtec tarafından üretildiğini öğrendim. Japon kapasitörlü, OCP, OVP, UVP, OPP, SCP, OTP, SIP, NLO korumalı, DC to DC konvertörlü, 80+ Platinum sertifikalı, modüler kablolu, tek kanallı bu PSU aynı zamanda dijital olarak kontrol ediliyor ama bilgisayara bağlayabileceğiniz cinsten değil. 1350W gücündeki modelini kullanıyorum ve memnun olduğumu söyleyebilirim. Ayrıca sitesi Farsça olduğu için pek bir şey anlamadım ama çok detaylı görseller var.
1597710857022.png

Soğutucu
İşlemci soğutucusu olarak sistemle çok uyumlu ama çok uyumsuz bir hava soğutucu tercih ettim: GamerStorm Fryzen. Normalde bu soğutucu TR4 ve TRX40 soket için yapılmış ancak bakır bloklar plakayla birleştiği için AM4 soketli işlemciyle kullanılması pek performans kaybına neden olmuyor. Küçük göründüğüne bakmayın, testlerde (Kaynak: Hardware Unboxed) Wraith Ripper sollayabiliyor. Tasarımı şık ve sistemle uyumlu, ayrıca ışıklı. Ancak her güzel şeyin bir bedeli var: Bu soğutucu neredeyse 3300X fiyatına satılıyor. Ben daha ucuza temin ettim. Ayrıca kasamı GamerStorm MF serisi kasa fanlarıyla donattığımı belirteyim.
1597712052310.png

Genel olarak çok memnun olduğum ve sevdiğim sistemimin incelemesini burada noktalıyorum, klavye dizilimim sizinkinden farklı olduğu için yazım hatalarımı tolere edebilirseniz sevinirim. İnternette bulunabildiği için ilk etapta yapmadım ama eğer isterseniz sentetik ya da oyun testleri yapabilirim, aksesuarlarımın incelemesini yapmayı da düşünüyorum. Her türlü eleştirinize açığım, yorumlarınızı mutlaka bekliyorum.

Sisteminiz çok güzel olmuş, üçü arasından en çok bu hoşuma gitti.
Fotoğraf atabilirseniz çok memnun olurum. :)

Sisteminiz çok güzel olmuş, üçü arasından en çok bu hoşuma gitti.
Fotoğraf atabilirseniz çok memnun olurum. :)
Pazartesi ARGB süs malzemeleri ve sipariş ettiğim telefon (Mi Note 10 Lite`dan ucuz, SD855 ve 5G`li) gelirse hem düşük ışıkta sistemin ışıklarını gösteririz hem de telefonu denemiş oluruz 😄

Pazartesi ARGB süs malzemeleri ve sipariş ettiğim telefon (Mi Note 10 Lite`dan ucuz, SD855 ve 5G`li) gelirse hem düşük ışıkta sistemin ışıklarını gösteririz hem de telefonu denemiş oluruz 😄
Peki, bekliyorum, son mesajı siz yazmış olmayın da, bildirim sorunu oluyor. :)

Poco F2 Pro gayet güzel telefon, bozuldu mu ki değiştiriyorsun? Umarım bozulmamıştır 😔

Arkadaşlar öncelikle merhaba, aranıza yeni katıldım; başlangıcımı da sistemimi inceleyerek yapmak istedim. Geçen ay bir sistem yenilemesine gittim ve önceki sistemimi (R7 2700X, RX580) kardeşime hediye ettim. Öncelikle bu sistemin kullanım amacından bahsetmem gerekli: Sistemi genel olarak tasarım, modelleme, görüntüleme, işleme tarzı işler ve oyun için kullanmaktayım. Nadiren de olsa taşımam gerekebiliyor, bu nedenle kompakt bir sistem olmasına dikkat ettim. Ne yazık ki ortam şartlarından dolayı canlı resimli bir inceleme olmayacak ancak ben temsili görsellerle besleyeceğim daha iyi anlaşılması için.
işlemci
İşlemci tercihim 3950X yönünden oldu. 16 çekirdekli ve 32 izlekli olan 3950X, tsmc 7FF üretim teknolojisiyle üretilmekte. 125W TDP değerine ve 64MB L3 önbelleğe sahip olan işlemci, 3, 5 GHz hızında çalışırken tek çekirdeği ile 4, 3 GHz'e çıkabiliyor. Çekirdek başına fiyatı 42 Euro olan 3950X (3700X için 35, 3600 için 28, 3300X için 33 Euro) kutu içinde soğutucu içermiyor. Çoğu işin altından kalkabilecek olan işlemciyi ikinci el olarak daha uygun bir fiyata edindim.
Eki Görüntüle 641935Eki Görüntüle 641936
anakart
Anakart olarak ASRock markasının B550 çipsetli ve µatx form faktörlü Steel Legend modelini tercih ettim. (4+4)+2 60A faz, 50A drmos mosfet (tamamı soğutmalı), nichicon kapasitör, 32MB BIOS, 2 adet tam boy M.2 slotu (biri 4. nesil ve soğutuculu), Wi-Fi ön hazırlığı, ALC1200 ses kodek, s-pdıf girişi, RTL8125BG 2, 5 GBE ethernet, USB 3, 2 gen2, ARGB giriş gibi özelliklere sahip olan anakart b-diye belleklerimi ve işlemcimi beslemekte de sorun yaratmadı. Burada birkaç bilgi vermem gerekli: Anakartın ilk BIOS'larında frekanslarla alakalı sorun yaşayanlar olmuş, mutlaka güncelleme yapın. Anakart ışıklandırması bilgisayar kapansa bile kapanmıyor, BIOS'tan kapatılabiliyormuş. Montajda M.2 soğutucusu ve bellek slotlarına biraz sert davranmanız gerekli. İkinci tam boy M.2 yuvası sadece gen3 X2 destekliyor.
Eki Görüntüle 641959Eki Görüntüle 641960
bellek
Bellek tercihim performanslılık, hız aşırtılabilirlik ve yükseltilebilirlik yönünden G.Skill Trident Z Neo 2x16 GB 3600MHz CL16 b-diye (Samsung) yönünden oldu. 1.10A beta BIOS ile problem yaşamıyorum, stabilite ve performansından memnunum. Müsait olduğumda hız aşırtma yapmayı da deneyeceğim.
Eki Görüntüle 641970
ekran kartı
Ekran kartımı yine işlemci gibi ikinci el olarak edindim. Sapphire RX 5700 XT Nitro Plus Special Edition kartım en iyi soğutmalı ve en ışıklı RX 5700 XT'lerden bir tanesi. Navi mimarisinde 7nm litografiyle üretilen kart Boost clock ile 1905MHz frekansa ulaşabiliyor. 2560 shader ünitesine sahip olan kart 9, 76 tflops FP32 float performansına sahip. 8 GB GDDR6 256 Bit bellekleri 1750MHz'de çalışan kart oyunlarda 2070S eşdeğeri bir performans sergilemektekran kartın 5 ısı borusuna ve 3 ARGB fana sahip olduğunu da belirtmeliyim. Kartın ufak bir eksisi var: Varsayılan fan ayarı bana biraz yavaş geldi, kendiniz fan ayarı yaparsanız iyi olabilir.
Eki Görüntüle 641986Eki Görüntüle 641987
depolama
Birincil depolama diski olarak XPG Gammix S50 1TB PCI-e 4.0 SSD kullandım. Phison E16 kontrolcülü, Toshiba 3D tlc 96L bıcs NAND yongalı SSD 750K/750K IOPS değeri ve 1800TBW ömür sunuyor. İkincil depolama diski olarak da Kingston A2000 1TB kullandım. 96L tlc yongalı ve DDR4 DRAM'lı bu SSD'de 250K/220K IOPS değeri ve 600tbw ömür sunmakta. Arka taraftaki SATA SSD yerlerini de netac N600S 720GB SSD'ler ile doldurdum. Bu SSD'lerin SM2258X kontrolcüye ve 3D tlc NAND yongaya sahip olduğunu da ekleyeyim.
Eki Görüntüle 641992Eki Görüntüle 641991
kasa
Bu sistemi Phanteks evolv mATX TG kasanın içine kurdum. Alüminyum dış panelleri, kablolama özellikleri ve kapı şeklinde açılan cam panelleriyle çok kaliteli bir kasa olduğunu söyleyebilirim. Hava akışı dar görünüyor ama şu ana kadar sorun yaşamadım, gayet memnunum. Üst seviye bir kasa olduğu için daha fazla depolama alanı ve ekran kartı desteği sunulabilirdi ama bu haliyle bile mükemmel, çok sevdim kendisini 😍
Eki Görüntüle 641994Eki Görüntüle 641995
güç kaynağı
İşte burada ufak bir problem var, elimdeki güç kaynağı bana İran'dan geldi ve bir İran markasının ürünü. Başta pek güvenemedim ama Green overclocking DG model bu güç kaynağının sirtec tarafından üretildiğini öğrendim. Japon kapasitörlü, ocp, ovp, uvp, opp, scp, otp, sıp, nlo korumalı, DC to DC konvertörlü, 80+ Platinum sertifikalı, modüler kablolu, tek kanallı bu PSU aynı zamanda dijital olarak kontrol ediliyor ama bilgisayara bağlayabileceğiniz cinsten değil. 1350W gücündeki modelini kullanıyorum ve memnun olduğumu söyleyebilirim. Ayrıca sitesi farsça olduğu için pek bir şey anlamadım ama çok detaylı görseller var.
Eki Görüntüle 642004
soğutucu
İşlemci soğutucusu olarak sistemle çok uyumlu ama çok uyumsuz bir hava soğutucu tercih ettim: Gamerstorm fryzen. Normalde bu soğutucu TR4 ve trX40 soket için yapılmış ancak bakır bloklar plakayla birleştiği için AM4 soketli işlemciyle kullanılması pek performans kaybına neden olmuyor. Küçük göründüğüne bakmayın, testlerde (kaynak: Hardware unboxed) Wraith ripper sollayabiliyor. Tasarımı şık ve sistemle uyumlu, ayrıca ışıklı. Ancak her güzel şeyin bir bedeli var: Bu soğutucu neredeyse 3300X fiyatına satılıyor. Ben daha ucuza temin ettim. Ayrıca kasamı gamerstorm MF serisi kasa fanlarıyla donattığımı belirteyim.
Eki Görüntüle 642008
Genel olarak çok memnun olduğum ve sevdiğim sistemimin incelemesini burada noktalıyorum, klavye dizilimim sizinkinden farklı olduğu için yazım hatalarımı tolere edebilirseniz sevinirim. İnternette bulunabildiği için ilk etapta yapmadım ama eğer isterseniz sentetik ya da oyun testleri yapabilirim, aksesuarlarımın incelemesini yapmayı da düşünüyorum. Her türlü eleştirinize açığım, yorumlarınızı mutlaka bekliyorum.

Böyle bir sisteme sıvı soğutucu al bir de asla AMD ekran kartı alma. RX 5700 XT var bende sürekli sorun çıkarıyor NVIDIA chıpsetli al git 2080 al ya da 2070 Super.

Böyle bir sisteme sıvı soğutucu al bir de asla AMD ekran kartı alma RX 5700 XT var bnde sürekli sorun çıkarıyor NVIDIA chıpsetli al git 2080 al ya da 2070 Super.

AMD düşmanı değilim ama o Kart'ı kullanıyorum 2060 verimi yok tasarımda.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı