R9 5900X ısınıyor

Yagi21

Centipat
Daha fazla  
ID Cooling Zoomflow 240 kullanıyorum.
Başta ekran kartım yoktu görüntü almak için taktığım kartla test ederken CPU yüke soktuğumda 68 dereceleri görüyordum. Fakat yeni ekran kartı aldım değerlerim boştayken bile 65-70 derecelerde, sesten başım şişti. Cbp kapattığımda 50'yi geçmiyor oda performans bakımından kullanılacak gibi değil.
Soğutucuyu iade etme imkanım var fakat ne alabilirim bilmiyorum özellikle beyaz olmasını istiyorum soğutucunun. ya da yapabileceğim başka çözüm yolu var mı?
@MisakiTaro 😞

Son düzenleyen: Moderatör:
12 çekirdekli güncel ve çok üst düzey neredeyse server seviyesindeki bir işlemci için 240MM sıvı soğutmayla değerler normal gibi. Bu işlemciyi gidip 6 veya 8 çekirdekli oyun işlemcileriyle kıyaslamayın ne sıcaklıklarını ne de farklı bir yerlerini. Boşta 75'leri bile görebiliyor duruma göre. Ama konu şu, ağır stress testleri altında 87-88'i çok geçmemesi gerekiyor. Prime95 testi yap bakalım.

-Benim 3900x mesela 360MM sıvı soğutma olduğu halde stress testinde 79-80 olabiliyor. 5900x için 85'e kadar tamam denebilir bence. Altını çiziyorum benim fikrim bu. Siz işlemcinizi 30 derece kullanma takıntısındaysanız gidin kullanın.

12 çekirdekli güncel ve çok üst düzey neredeyse server seviyesindeki bir işlemci için 240MM sıvı soğutmayla değerler normal gibi. Bu işlemciyi gidip 6 veya 8 çekirdekli oyun işlemcileriyle kıyaslamayın ne sıcaklıklarını ne de farklı bir yerlerini. Boşta 75'leri bile görebiliyor duruma göre. Ama konu şu, ağır stress testleri altında 87-88'i çok geçmemesi gerekiyor. Prime95 testi yap bakalım.

-Benim 3900x mesela 360MM sıvı soğutma olduğu halde stress testinde 79-80 olabiliyor. 5900x için 85'e kadar tamam denebilir bence. Altını çiziyorum benim fikrim bu. Siz işlemcinizi 30 derece kullanma takıntısındaysanız gidin kullanın.
TDP değerleri aynı 3900X ile 5900X'in.

12 çekirdekli güncel ve çok üst düzey neredeyse server seviyesindeki bir işlemci için 240mm sıvı soğutmayla değerler normal gibi. Bu işlemciyi gidip 6 veya 8 çekirdekli oyun işlemcileriyle kıyaslamayın ne sıcaklıklarını ne de farklı bir yerlerini. Boşta 75'leri bile görebiliyor duruma göre. Ama konu şu, ağır stress testleri altında 87-88'i çok geçmemesi gerekiyor. Prime95 testi yap bakalım.

-Benim 3900X mesela 360mm sıvı soğutma olduğu halde stress testinde 79-80 olabiliyor. 5900X için 85'e kadar tamam denebilir bence. Altını çiziyorum benim fikrim bu. Siz işlemcinizi 30 derece kullanma takıntısındaysanız gidin kullanın.

30 derece ile ne alakası var. Adam bilgisayar boşta 65-70 derece diyor. 125W 10700KYI 240mm soğutucu ile overclock yapıyorlar. 5900X 105W stok halde bu sıcaklıklarda. Ya soğutucu oturmamış ya da kasanın hava akışı yanlış.

HWiNFO yazılımı ile bu sıcaklıkları gördüğünüz an güç tüketiminin kaç Watt olduğunu paylaşabilir misiniz? Eğer düşük güç tüketimi ile 60 derece görüyorsanız sorun soğutucu ya da soğutucunun montajından kaynaklı olabilir. Eğer güç tüketimi değerleri yüksek ise o halde bir şey işlemciyi yüke sokuyor demektir.

Sıvı soğutmanızın pompasının yüksek devirde çalıştığına ve montaj baskısının iyi olduğuna, termal macunun iyi yayıldığına emin olmalısınız.

Geri
Yukarı