R9 5900X İşlemci başlangıçta 80 dereceleri görüyor

onurcakirbay

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yeni hazır sistem topladım kurup açalı 1-2 saat oldu. Sistem şu şekilde:

AMD R9 5900X.
MSI RTX 3070 Gaming Z Trio.
MSI MAG B550 Tomahawk.
MSI MAG CoreLiquid 280r sıvı soğutucu.

Bilgisayarı açtığım an fanlar çok hızlı çalışıyor. HWiNFO'ya girdiğim an CPU sıcaklığının 79-80 dereceleri gördüğünü görüyorum. Şu an boşta herhangi bir işlem yapmıyorum işlemci sıcaklığı 66-67 derecelerde. Hem işlemcinin fazla ısındığını düşünüyorum hem de sıvı soğutmanın fanlarının çok fazla çalıştığını... Sistemi toplarken bir hata mı yaptılar bilemedim açıkçası. Sıvı soğutmayla ilgili bir problem varmış gibi geliyor. Bilgi sahibi arkadaşlar bir yardımcı olabilirlerse gerçekten çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.
Sistem boşta sadece Chrome 1 sekme açık.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    65,5 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleyen: Moderatör:
-Öncelikle radyatör fanlarını içeri doğru havayı çekecek şekilde taktığınızdan emin olun.
-Radyatör borularının doğru şekilde takıldığından emin olun.
-İşlemci heatsink jelatinini söktüğünüzden ve doğru miktarda macun sürdüğünüzden emin olun.
-Pompa ve fan pinlerini doğru yerlere bağladığınızdan emin olun.

Sistemi qp bilişimden aldım ben sadece ekran kartı montajını yaptım. Sıvı soğutma genelde kasanın üstüne monte ediliyor diye biliyorum ama bunlar öne takmışlar.
Fan sesleri ve sıcaklık meselesi çok uyuz etti beni yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• 64220A89-DE99-4A00-9428-0FCFCF95D2F8.jpeg
    64220A89-DE99-4A00-9428-0FCFCF95D2F8.jpeg
    108,2 KB · Görüntüleme: 47
  • 3E82136C-02AB-467A-8F92-F2708C548175.jpeg
    3E82136C-02AB-467A-8F92-F2708C548175.jpeg
    198,7 KB · Görüntüleme: 55
  • 806B89BC-9EA3-4B88-B058-D5E2C85FC7EF.jpeg
    806B89BC-9EA3-4B88-B058-D5E2C85FC7EF.jpeg
    258,4 KB · Görüntüleme: 48
Sistemi QP Bilişim'den aldım ben sadece ekran kartı montajını yaptım. Sıvı soğutma genelde kasanın üstüne monte ediliyor diye biliyorum ama bunlar öne takmışlar.
Fan sesleri ve sıcaklık meselesi çok uyuz etti beni yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Öncelikle akıllı arkadaşlar fanları yukarı takıp radyatörü öne takmışlar muhtemelen radyatör yukarıya sığmıyor sığıyorsa yukarıya takmanız önerim sığmıyorsa öndeki fanları çıkartıp üstdeki fanları takacaksınız.

Öncelikle akıllı arkadaşlar fanları yukarı takıp radyatörü öne takmışlar muhtemelen radyatör yukarıya sığmıyor sığıyorsa yukarıya takmanız önerim sığmıyorsa öndeki fanları çıkartıp üstdeki fanları takacaksınız.
Hocam üstteki fanlar kasanın önünde olması gereken hava fanları. Muhtemelen ramler engellediği için radyatörü öne takmışlar ama radyatörün fanları da mevcut sonuçta önünde.
Bir de r9 5900x işlemcim boştayken kaç derecelerde seyretmeli sizce? 55-60 dereceler normal mi fazla mıdır?

Hocam üstteki fanlar kasanın önünde olması gereken hava fanları. Muhtemelen RAM'ler engellediği için radyatörü öne takmışlar ama radyatörün fanları da mevcut sonuçta önünde.

Birisi hava akışı için birisi statik basınç için fanlar onun için kasanın yanında gelen fanların radyatöre hiçbir etkisi yok sadece zararı var hava akışını bozuyor.
Sıcaklık konusuna gelirsek bu pompayı ve fanları hangi devirde çalıştırdığınıza bağlı boşta 60 derece normal olarak sayabiliriz eğer sessiz istiyorsanız.

Birisi hava akışı için birisi statik basınç için fanlar onun için kasanın yanında gelen fanların radyatöre hiçbir etkisi yok sadece zararı var hava akışını bozuyor.
Sıcaklık konusuna gelirsek bu pompayı ve fanları hangi devirde çalıştırdığınıza bağlı boşta 60 derece normal olarak sayabiliriz eğer sessiz istiyorsanız.
Tamamdır hocam teşekkürler biraz sessiz kalsın istiyorum sistem boştayken en azından. Bir de biosta pumpfan adı altındaki sistem (artık ne varsa ilk defa sıvı soğutma kullanıyorum) 4200 RPM de sabit çalışıyor. Cpu Fan adı altında da radyatörün fanları bağlı. Doğru mu bağlamışlar acaba?

Tamamdır hocam teşekkürler biraz sessiz kalsın istiyorum sistem boştayken en azından. Bir de BIOS'ta pumpfan adı altındaki sistem (artık ne varsa ilk defa sıvı soğutma kullanıyorum) 4200 RPM de sabit çalışıyor. CPU Fan adı altında da radyatörün fanları bağlı. Doğru mu bağlamışlar acaba?

Fanlar eğer radyatörün üstünde olsaydı doğru bağlanmış olacaktı.
Ayrıca pumpa hangi PWM portuna bağlı?

Yeni konular

Geri
Yukarı