R9 5900X RX 6900 XT sistem kendini yeniden başlatıyor

ElenixAntom

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle sistemimi özelliklerini yazayım

CPU: AMD Ryzen 9 5900X
GPU: ASUS TUF Gaming Radeon 6900XT OC
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-E
Bellek: SiliconPower 32 GB (2x16 GB) 3600MHz
SSD: XPG 1TB SX8100 PCI-e GEN3x4 M.2 2280
HDD: Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM
PSU: 1000W Corsair RMx Series RM1000X 80+ Gold
Kasa: Sharkoon Elite SHARK CA300T RGB
Soğutucu: Thermaltake TH360 Sıvı Soğutma

Sistemimde herhangi bir overclock ya da aşırı ısınma durumu söz konusu değil. Hem zor benchmarklarda bile gerek CPU gerekse GPU 75 dereceyi geçmemekte.

Sorunum şu: Cyberpunk 2077 ve RDR2 oynarken yahut bazı 3D Mark Benchmark'larında bilgisayarım kendini baştan başlatıyor. Açılmıyor, Power tuşuna uzun süreli basarak "hard-restart" yapmak durumunda kalıyorum. PC açıldıktan sonra da olay günlüğünde Kernel Power 41 hatası görüyorum. PC beklenmedik bir şekilde kapandığı için de ekran kartı yazılımı WattMan hatası veriyor. Bu sorunu çözmesi için bilgisayarımı İtopya'ya gönderdim. PSU'm fabrika çıkışlı bozuk olduğunu belirtip aynı marka/model yenisini verdiler. Fakat sorun halen devam ediyor.

Değiğim gibi herhangi bir ısınma durumu yok. Sistemde overclock yok. PSU'M 1000 watt. Bütün driverlar güncel. BIOS güncel. Kasada toz, kir vs yok. GPU iki Power kablosu ile besleniyor. Bu durumda benim sorunum ne olabilir?

Açıkçası hala PSU'dan şüpheleniyorum. Sizin fikrinizi de almak istiyorum.

Ayrıyeten bununla alakalı bir sorum olacak. Eğer sorunun PSU olduğunu varsayarsak hangi PSU'yu almam daha mantıklı olur? (İkisi de aynı fiyat)

ASUS 1000W ROG STRIX 80+ Gold Tam Modüler PSU

ASUS TUF Gaming 1000G 1000W 80+ Gold ATX 3.0 Tam Modüler PSU

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı